Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland houdt Chinese overnames chipbedrijven tegen

Duitsland houdt Chinese overnames chipbedrijven tegen

BERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft de verkoop van twee bedrijven aan Chinese investeerders tegengehouden, zo heeft minister van Economische Zaken Robert Habeck bekendgemaakt. Chipfabrikant Elmos uit Dortmund valt daardoor niet in handen van concurrent Silex, een Zweedse dochteronderneming van de Chinese Sai Group. Welke andere overname niet doorgaat, kon Habeck niet zeggen omdat dit vertrouwelijk zou zijn.

De minister zei eerder al dat de verkoop van Elmos slecht zou zijn voor de nationale veiligheid. In strategisch belangrijke sectoren moet Duitsland minder afhankelijk worden van het buitenland, zei Habeck. Daar valt ook de chipsector onder.

Habeck benadrukte dat buitenlandse investeringen in Duitsland welkom zijn en China een handelspartner blijft. Hij waarschuwde ook dat handel gebruikt kan worden voor machtspolitiek. "Een open economie is geen naïeve economie."

Eerdere tussenkomst overheid

Zakenkrant Handelsblatt meldde eerder dat de Duitse regering ook de verkoop van het Beierse chipbedrijf ERS Electronics wilde verbieden.

Bij Elmos in Dortmund, waar Silex 85 miljoen euro voor over had, worden niet de geavanceerdste chips gemaakt. Toch zou het strategisch belang groot zijn, omdat de halfgeleiders nog wel in medische apparatuur wordt verwerkt.

Minderen afhankelijkheid aan China

China en Duitsland hebben een intensieve handelsrelatie, maar bondskanselier Olaf Scholz kondigde onlangs aan minder afhankelijk van het Aziatische land te willen worden. De Chinese president Xi Jinping verstevigde onlangs zijn machtsbasis aanzienlijk. Onder Xi is de nadruk meer komen te liggen op nationale eenheid en de versterking van het communistische systeem, waarbij ook de censuur heviger is geworden.

Onlangs stond de Duitse regering toe dat het Chinese staatsbedrijf Cosco een belang van bijna 25 procent kreeg in een containerterminal in de Hamburgse haven. Die deal is omstreden en meerdere ministers, onder wie Habeck, had daar bedenkingen over.

Meer uit Financieel

ASML wint op Damrak na bericht over investering in AI-start-up

AMSTERDAM (ANP) - ASML eindigde maandag bovenaan bij de hoofdfondsen in Amsterdam. Beleggers reageerden op een bericht van persbureau Reuters op basis van anonieme ingewijden. Volgens de bronnen zegt de chipmachinemaker toe 1,3 miljard euro te investeren in een nieuwe financieringsronde van de Franse startup Mistral AI, die is gespecialiseerd in kunstmatige intelligentie. De investeringsronde van 1,7 miljard euro zou van de start-up het waardevolste AI-bedrijf van Europa maken.

1 uur geleden
Dick's Sporting Goods rondt overname Foot Locker af

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse verkoper van sportartikelen Dick's Sporting Goods heeft de overname van sportschoenenketen Foot Locker afgerond, werd maandag bekend. Met de deal is 2,4 miljard dollar (ruim 2 miljard euro) gemoeid.

2 uur geleden
Wall Street opent gemengd in aanloop naar inflatiegegevens

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd geopend, na de verliesbeurt op vrijdag. Beleggers kijken deze week vooral uit naar nieuwe Amerikaanse inflatiegegevens, die donderdag op het programma staan. Dan wordt mogelijk meer duidelijk over de impact van de importheffingen van president Donald Trump op de consumentenprijzen. Het inflatiecijfer over augustus is het laatste belangrijke macro-economische cijfer dat nog voor het rentebesluit van de Federal Reserve op 17 september naar buiten komt.

3 uur geleden
Vattenfall Nederland benoemt nieuwe topvrouw na overstap topman

AMSTERDAM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall Nederland heeft commercieel directeur Cindy Kroon maandag benoemd tot nieuwe hoogste baas. Twee weken geleden werd bekend dat de huidige topman Martijn Hagens overstapt naar concurrent Eneco.

4 uur geleden
EU-team in VS om sancties tegen Rusland te bespreken

BRUSSEL (ANP) - Een EU-team dat zich bezighoudt met sancties is momenteel in Washington. Later maandag spreekt het team met zijn Amerikaanse vakgenoten over sancties tegen Rusland. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie maandag gezegd.

5 uur geleden
Crédit Agricole betaalt miljoenen in schikking dividendfraude

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Crédit Agricole heeft ingestemd met een betaling van ongeveer 88 miljoen euro om een strafrechtelijk onderzoek te schikken. De zaak draait om beschuldigingen dat de Franse bank transacties zou hebben uitgevoerd om belasting op dividenduitkeringen te ontduiken.

6 uur geleden
Duitse export naar VS daalt tot laagste niveau sinds 2021

WIESBADEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Het is voor bedrijven in Duitsland een stuk lastiger geworden om hun goederen te verkopen in de Verenigde Staten. Dat komt door de hoge Amerikaanse importheffingen op Europese producten, waaronder Duitse auto's. Hoewel de VS nog altijd de belangrijkste exportmarkt voor Duitsland zijn, nam de uitvoer naar de VS in juli voor de vierde maand op rij af.

8 uur geleden