Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland heft grondwettelijke 'rem' op schulden opnieuw op

Duitsland heft grondwettelijke 'rem' op schulden opnieuw op

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland schort zijn in de grondwet verankerde plafond voor schulden dit jaar opnieuw op. Het zal het vierde jaar op rij zijn waarin deze zogenoemde schuldenrem niet zal gelden. Minister Christian Lindner van Financiën kondigde tegenover Duitse media ook een aanvullende begroting aan.

Normaal gesproken is de Duitse regering bij wet verplicht om de begroting rond te krijgen zonder veel nieuwe schulden aan te gaan. Maar in crisissituaties mag Berlijn die beperking terzijde schuiven, zoals tijdens de coronapandemie en gigantische stijging van de energieprijzen.

De coalitie onder leiding van sociaaldemocraat Olaf Scholz kwam vorige week plots in grote begrotingsproblemen. Het grondwettelijk hof in Karlsruhe had geoordeeld dat de regering een bedrag van 60 miljard euro, dat voorheen bestemd was voor het coronabeleid, niet mocht overhevelen naar een speciaal klimaatfonds.

De verschuiving van het miljardenbedrag naar een apart beheerd fonds, los van de federale begroting, zorgde er juist voor dat de liberaal Lindner kon blijven voldoen aan de schuldenrem. Nu dit door het oordeel van het hof niet meer kon, moest hij ineens extra miljarden als schulden op de begroting zetten.

Meer uit Financieel

Anthropic-topman roept op ontwikkeling AI-modellen te vertragen

SAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.

10 uur geleden
Cryptomiljardair doneert recordbedrag aan Britse partij Reform

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.

14 uur geleden
Bronnen: Nvidia wil investeren in beursgang AI-bedrijf Anthropic

SANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.

16 uur geleden
Meloni denkt dat economie Italië dit jaar met 1 procent groeit

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.

17 uur geleden
Prijzen aan de pomp iets omhoog, diesel klimt naar recordhoogte

EINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.

18 uur geleden
Trump staat open voor Chinese autofabrieken in VS

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.

21 uur geleden
FT: VS beperken bescherming tankers in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.

21 uur geleden