Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan is in 2023 door Duitsland van de troon gestoten als derde grootste economie van de wereld. De Japanse economie, waarvan ooit werd verwacht dat het de grootste economie ter wereld zou worden, staat nu volgens officiële gegevens op de vierde plaats.

Dat de Japanse economie door Duitsland is ingehaald komt vooral door de scherpe daling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar, en niet zozeer doordat de Duitse economie beter presteerde dan Japan. De Duitse economie kromp vorig jaar namelijk met 0,3 procent, terwijl de Japanse economie met 1,9 procent groeide.

Ondanks de groei in Japan kwam het nominale bruto binnenlands product (bbp) in dollars in 2023 uit op 4,2 biljoen dollar, vergeleken met 4,5 biljoen dollar voor Duitsland. Het nominale bbp, waarbij geen rekening wordt gehouden met de inflatie, wordt vooral gebruikt om landen met elkaar te kunnen vergelijken.

Negatieve rentetarieven

De Japanse yen daalde in 2022 en 2023 in totaal met bijna een vijfde ten opzichte van de Amerikaanse munt, waaronder ongeveer 7 procent vorig jaar. Dit kwam met name doordat de Bank of Japan de negatieve rentetarieven heeft gehandhaafd om de lage inflatie in het land aan te jagen. De andere grote centrale banken hebben de rentes juist flink verhoogd om de hoge inflatie in hun economieën te bestrijden. Een hogere rente in de VS maakt de dollar aantrekkelijker ten opzichte van de yen.

"De inhaalslag van Duitsland in omvang in dollartermen heeft veel te danken aan de recente ineenstorting van de yen. Het reële bbp van Japan heeft sinds 2019 zelfs beter gepresteerd dan dat van Duitsland", zei Brian Coulton, econoom van Fitch Ratings. Het reële bbp houdt wel rekening met de verandering van de prijzen van goederen en diensten en is een betere indicatie van de economische prestatie van een land.

Uit donderdag gepubliceerde cijfers van de Japanse overheid bleek ook dat de Japanse economie in het laatste kwartaal van 2023 met 0,4 procent is gekrompen. Economen hadden juist een groei met 1,1 procent voorzien. De Japanse economie is daarmee onverwachts in een recessie beland, na een herziene krimp van 3,3 procent in het voorgaande kwartaal. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van economische neergang op rij. De krimp werd veroorzaakt doordat zowel huishoudens als bedrijven minder hebben uitgegeven.

Meer uit Financieel

PME verhoogt pensioenen volgend jaar met 2,8 procent

DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.

1 uur geleden
Bloomberg: Duitsland overweegt verkoop genationaliseerd Uniper

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

2 uur geleden
Twijfels over AI toch niet weg op Wall Street na cijfers Nvidia

NEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.

2 uur geleden
Krant: senator VS wil onderzoek naar banden JPMorgan en Epstein

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.

3 uur geleden
Zonnepaneeleigenaren in onzekerheid door onbekende tarieven

AMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.

4 uur geleden
Duitsland wil meer geld steken in ruimtevaartorganisatie ESA

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.

5 uur geleden
Winsten Europese beurzen zwakken af na publicatie banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.

5 uur geleden