Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan is in 2023 door Duitsland van de troon gestoten als derde grootste economie van de wereld. De Japanse economie, waarvan ooit werd verwacht dat het de grootste economie ter wereld zou worden, staat nu volgens officiële gegevens op de vierde plaats.

Dat de Japanse economie door Duitsland is ingehaald komt vooral door de scherpe daling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar, en niet zozeer doordat de Duitse economie beter presteerde dan Japan. De Duitse economie kromp vorig jaar namelijk met 0,3 procent, terwijl de Japanse economie met 1,9 procent groeide.

Ondanks de groei in Japan kwam het nominale bruto binnenlands product (bbp) in dollars in 2023 uit op 4,2 biljoen dollar, vergeleken met 4,5 biljoen dollar voor Duitsland. Het nominale bbp, waarbij geen rekening wordt gehouden met de inflatie, wordt vooral gebruikt om landen met elkaar te kunnen vergelijken.

Negatieve rentetarieven

De Japanse yen daalde in 2022 en 2023 in totaal met bijna een vijfde ten opzichte van de Amerikaanse munt, waaronder ongeveer 7 procent vorig jaar. Dit kwam met name doordat de Bank of Japan de negatieve rentetarieven heeft gehandhaafd om de lage inflatie in het land aan te jagen. De andere grote centrale banken hebben de rentes juist flink verhoogd om de hoge inflatie in hun economieën te bestrijden. Een hogere rente in de VS maakt de dollar aantrekkelijker ten opzichte van de yen.

"De inhaalslag van Duitsland in omvang in dollartermen heeft veel te danken aan de recente ineenstorting van de yen. Het reële bbp van Japan heeft sinds 2019 zelfs beter gepresteerd dan dat van Duitsland", zei Brian Coulton, econoom van Fitch Ratings. Het reële bbp houdt wel rekening met de verandering van de prijzen van goederen en diensten en is een betere indicatie van de economische prestatie van een land.

Uit donderdag gepubliceerde cijfers van de Japanse overheid bleek ook dat de Japanse economie in het laatste kwartaal van 2023 met 0,4 procent is gekrompen. Economen hadden juist een groei met 1,1 procent voorzien. De Japanse economie is daarmee onverwachts in een recessie beland, na een herziene krimp van 3,3 procent in het voorgaande kwartaal. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van economische neergang op rij. De krimp werd veroorzaakt doordat zowel huishoudens als bedrijven minder hebben uitgegeven.

Meer uit Financieel

Bedrijf achter Illy-koffie gaat volgend jaar produceren in de VS

TRIËST (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse koffiebrander Illycaffè, het bedrijf achter de koffie van Illy, start volgend jaar met de productie in de Verenigde Staten. Het bedrijf wil volgens topvrouw Cristina Scocchia profiteren van de groei in deze belangrijke markt.

2 uur geleden
Duitse winkeliers vinden kerstverkopen dit jaar tegenvallen

BERLIJN (ANP/DPA) - De kerstverkopen in Duitsland zijn tot nu toe teleurstellend. Dit komt naar voren uit een enquête van de Duitse winkeliersorganisatie HDE die zondag werd gepubliceerd.

3 uur geleden
Duitse bedrijfsleven blij met terugkeer VK in Erasmusprogramma EU

LONDEN (ANP/DPA) - Het Duitse bedrijfsleven heeft de terugkeer van het Verenigd Koninkrijk in het EU-uitwisselingsprogramma voor studenten Erasmus+ verwelkomd. Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) en de Britse minister Nick Thomas-Symonds maakten de herintrede vanaf 2027 eerder deze week bekend. Het hoofd van de Duits-Britse Kamer van Koophandel noemde de beslissing "een zeer belangrijke stap" en hoopt dat het leidt tot een versoepeling van de visumvereisten.

4 uur geleden
Schiphol en KLM 'continu' druk met nabrengen koffers na storing

SCHIPHOL (ANP) - Schiphol is ook zondag samen met luchtvaartmaatschappijen "continu" bezig om alle koffers die vrijdag op de luchthaven zijn achtergebleven na te brengen, zegt een woordvoerster. Een zegsvrouw van KLM meldt dat de vliegmaatschappij inmiddels "al de nodige koffers" heeft bezorgd en hier "dag en nacht volop aan wordt gewerkt".

5 uur geleden
AI en Trump ook in 2026 belangrijkste thema's voor beleggers

AMSTERDAM (ANP) - De hooggespannen verwachtingen rond kunstmatige intelligentie (AI) en de onvoorspelbaarheid van het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump blijven de belangrijkste thema's voor beleggers in 2026. Dat jaar dreigt volgens kenners opnieuw een bewogen beursjaar te worden, maar biedt ook kansen.

8 uur geleden
Uitgeverij laat spullen met Nederlandse tekeningen van Temu halen

AMSTERDAM (ANP) - Het Chinese verkoopplatform Temu heeft op verzoek van Nederlandse uitgeverijen tientallen producten van de website verwijderd met afbeeldingen uit populaire Nederlandse kinderboeken. Singel Uitgeverijen, dat onder meer boeken over Jip en Janneke en Woezel & Pip uitgeeft, heeft zaterdag een bericht hierover van De Grote Vriendelijke Podcast bevestigd.

22 uur geleden
Duitsland op schema met waterstof, Nederland worstelt

BERLIJN (ANP/DPA) - Anders dan in Nederland verloopt de aanleg van een groot waterstofleidingennetwerk in Duitsland volgens plan. De Duitsers begonnen dit jaar met de bouw van het landelijke netwerk en tot nu toe worden de bouwdeadlines gehaald, meldde de Duitse gasbrancheorganisatie FNB Gas.

1 dag geleden