Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie
TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan is in 2023 door Duitsland van de troon gestoten als derde grootste economie van de wereld. De Japanse economie, waarvan ooit werd verwacht dat het de grootste economie ter wereld zou worden, staat nu volgens officiële gegevens op de vierde plaats.
Dat de Japanse economie door Duitsland is ingehaald komt vooral door de scherpe daling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar, en niet zozeer doordat de Duitse economie beter presteerde dan Japan. De Duitse economie kromp vorig jaar namelijk met 0,3 procent, terwijl de Japanse economie met 1,9 procent groeide.
Ondanks de groei in Japan kwam het nominale bruto binnenlands product (bbp) in dollars in 2023 uit op 4,2 biljoen dollar, vergeleken met 4,5 biljoen dollar voor Duitsland. Het nominale bbp, waarbij geen rekening wordt gehouden met de inflatie, wordt vooral gebruikt om landen met elkaar te kunnen vergelijken.
Negatieve rentetarieven
De Japanse yen daalde in 2022 en 2023 in totaal met bijna een vijfde ten opzichte van de Amerikaanse munt, waaronder ongeveer 7 procent vorig jaar. Dit kwam met name doordat de Bank of Japan de negatieve rentetarieven heeft gehandhaafd om de lage inflatie in het land aan te jagen. De andere grote centrale banken hebben de rentes juist flink verhoogd om de hoge inflatie in hun economieën te bestrijden. Een hogere rente in de VS maakt de dollar aantrekkelijker ten opzichte van de yen.
"De inhaalslag van Duitsland in omvang in dollartermen heeft veel te danken aan de recente ineenstorting van de yen. Het reële bbp van Japan heeft sinds 2019 zelfs beter gepresteerd dan dat van Duitsland", zei Brian Coulton, econoom van Fitch Ratings. Het reële bbp houdt wel rekening met de verandering van de prijzen van goederen en diensten en is een betere indicatie van de economische prestatie van een land.
Uit donderdag gepubliceerde cijfers van de Japanse overheid bleek ook dat de Japanse economie in het laatste kwartaal van 2023 met 0,4 procent is gekrompen. Economen hadden juist een groei met 1,1 procent voorzien. De Japanse economie is daarmee onverwachts in een recessie beland, na een herziene krimp van 3,3 procent in het voorgaande kwartaal. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van economische neergang op rij. De krimp werd veroorzaakt doordat zowel huishoudens als bedrijven minder hebben uitgegeven.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) maakt zich "grote zorgen" over de waarschuwing van TenneT over een mogelijke aansluitingsstop in delen van Utrecht, Gelderland en Flevoland. "De netcongestie die nu dreigt, vormt een van de grootste risico's voor de voortgang van de energietransitie en voor de realisatie van nieuwe woningen", zegt de belangenorganisatie.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Stakingen onder piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa raken ongeveer 100.000 reizigers, meldt het bedrijf. Door de actie gingen bijna 800 vluchten niet door.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwend Nederland noemt het zorgelijk dat de situatie op het elektriciteitsnet in Flevoland, Gelderland en Utrecht is verslechterd. De brancheorganisatie wil dat vergunningsprocessen "drastisch worden versneld", waarbij ook het stikstofdossier een belemmerende rol speelt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TenneT stelt dat er "veel verschillende knoppen zijn waar je aan kunt draaien" om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen. Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt en een aansluitstop voor consumenten en mkb'ers dreigt, waarschuwde de landelijke netbeheerder donderdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever is nog niet klaar met het afstoten van kleinere merken in zijn divisie voor etenswaren. Het Britse verzorgings- en voedingsmiddelenbedrijf verwacht met producten voor persoonlijke verzorging en schoonheid sneller te groeien. De divisie voor voedingsmiddelen concentreert zich daarom steeds meer op twee sterke merken: bouillonmerk Knorr en sauzenmerk Hellmann's.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een cyberaanval bij telecomprovider Odido zijn persoonsgegevens van 6,2 miljoen accounts gelekt. Het gaat onder meer om naam, woonadres en bankrekeningnummer van klanten. Wachtwoorden, factuur- en belgegevens zijn wel veilig. Odido zoekt nog uit om hoeveel mensen het precies gaat en heeft het incident gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt. Er zijn snel ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat later dit jaar geen nieuwe woningen of bedrijven meer kunnen worden aangesloten, waarschuwt netbeheerder TenneT. Daar wordt de komende tijd over gesproken met overheden, regionale netbeheerders en het bedrijfsleven.
3 uur geleden