Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

Duitsland haalt Japan in als derde grootste economie

TOKIO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Japan is in 2023 door Duitsland van de troon gestoten als derde grootste economie van de wereld. De Japanse economie, waarvan ooit werd verwacht dat het de grootste economie ter wereld zou worden, staat nu volgens officiële gegevens op de vierde plaats.

Dat de Japanse economie door Duitsland is ingehaald komt vooral door de scherpe daling van de Japanse yen ten opzichte van de Amerikaanse dollar, en niet zozeer doordat de Duitse economie beter presteerde dan Japan. De Duitse economie kromp vorig jaar namelijk met 0,3 procent, terwijl de Japanse economie met 1,9 procent groeide.

Ondanks de groei in Japan kwam het nominale bruto binnenlands product (bbp) in dollars in 2023 uit op 4,2 biljoen dollar, vergeleken met 4,5 biljoen dollar voor Duitsland. Het nominale bbp, waarbij geen rekening wordt gehouden met de inflatie, wordt vooral gebruikt om landen met elkaar te kunnen vergelijken.

Negatieve rentetarieven

De Japanse yen daalde in 2022 en 2023 in totaal met bijna een vijfde ten opzichte van de Amerikaanse munt, waaronder ongeveer 7 procent vorig jaar. Dit kwam met name doordat de Bank of Japan de negatieve rentetarieven heeft gehandhaafd om de lage inflatie in het land aan te jagen. De andere grote centrale banken hebben de rentes juist flink verhoogd om de hoge inflatie in hun economieën te bestrijden. Een hogere rente in de VS maakt de dollar aantrekkelijker ten opzichte van de yen.

"De inhaalslag van Duitsland in omvang in dollartermen heeft veel te danken aan de recente ineenstorting van de yen. Het reële bbp van Japan heeft sinds 2019 zelfs beter gepresteerd dan dat van Duitsland", zei Brian Coulton, econoom van Fitch Ratings. Het reële bbp houdt wel rekening met de verandering van de prijzen van goederen en diensten en is een betere indicatie van de economische prestatie van een land.

Uit donderdag gepubliceerde cijfers van de Japanse overheid bleek ook dat de Japanse economie in het laatste kwartaal van 2023 met 0,4 procent is gekrompen. Economen hadden juist een groei met 1,1 procent voorzien. De Japanse economie is daarmee onverwachts in een recessie beland, na een herziene krimp van 3,3 procent in het voorgaande kwartaal. Van een recessie is sprake bij twee kwartalen van economische neergang op rij. De krimp werd veroorzaakt doordat zowel huishoudens als bedrijven minder hebben uitgegeven.

Meer uit Financieel

Nieuwe records S&P 500 en Dow op Wall Street na halve handelsdag

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winst gesloten, waarbij werd voortgeborduurd op de plussen van een dag eerder. De brede S&P 500 en Dow-Jonesindex gingen daarbij naar nieuwe recordniveaus. Op Wall Street werd een halve dag gehandeld in aanloop naar kerstavond. Op eerste kerstdag blijven de Amerikaanse beurzen dicht, maar op tweede kerstdag wordt wel gehandeld. De volumes zullen dan waarschijnlijk veel lager liggen dan normaal omdat veel handelaren vrij hebben.

8 uur geleden
Israël steekt 110 miljard dollar in eigen wapenindustrie

JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël gaat de komende tien jaar een bedrag van 110 miljard dollar investeren in de ontwikkeling van zijn eigen wapenindustrie. Dat heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu woensdag gezegd.

9 uur geleden
Hogere productie muntgeld eurozone door toetreding Bulgarije

FRANKFURT (ANP/DPA) - De productie van muntgeld in de eurozone zal volgend jaar stijgen, vooral door de toetreding van Bulgarije tot de muntunie op 1 januari. De Europese Centrale Bank (ECB) heeft voor volgend jaar goedkeuring gegeven voor de productie van muntgeld met een totale waarde van ongeveer 2,4 miljard euro.

11 uur geleden
Intel zakt op Wall Street na bericht over staken test door Nvidia

NEW YORK (ANP) - Chipconcern Intel was woensdag bij opening een van de verliezers op Wall Street, na een bericht dat branchegenoot Nvidia een test heeft stopgezet om Intels productieproces te gebruiken voor het maken van geavanceerde chips.

12 uur geleden
Zorgverzekeraars rond met de ziekenhuizen, overstappiek verwacht

DEN HAAG (ANP) - De grote zorgverzekeraars hebben hun contracten zo goed als rond met de ziekenhuizen voor de zorg in 2026. Dat laten de verzekeraars weten. Van de grote vier had VGZ als eerste afspraken gemaakt en daar kwamen deze week Menzis en Zilveren Kruis bij. Alleen CZ laat weten nog met negen ziekenhuizen in gesprek te zijn, maar dat dat voor verzekerden geen gevolgen heeft.

12 uur geleden
Boeren Oekraïne vrezen afname voedselexport na aanvallen havens

KYIV (ANP/RTR) - De voedselexport van Oekraïne heeft last van de onlangs opgeschroefde aanvallen van Rusland op Oekraïense havens. De Oekraïense boerenbond UAC vreest dat de aanvallen kunnen leiden tot een grote afname van de handel.

13 uur geleden
Europese beurzen sluiten licht lager in verkorte kerstsessie

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn woensdag overwegend licht lager gesloten op de verkorte handelssessie voor kerst. Beleggers deden het rustig aan en pakten wat winst, terwijl er weinig richtinggevend nieuws was om te verwerken.

13 uur geleden