Duitsland: gezamenlijk doel is oorlog in Europa voorkomen
BERLIJN (ANP) - "Ons gezamenlijke doel is een oorlog in Europa te voorkomen", zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz over het crisisberaad dinsdagavond in Berlijn met de Franse president Emmanuel Macron en de Poolse president Andrzej Duda. De drie zijn verenigd in hun streven de vrede te bewaren, aldus de Duitse leider, verwijzend naar de spanningen rond Oekraïne.
President Macron, die een voortrekkersrol wil spelen bij het oplossen van de crisis, was een dag eerder nog als eerste westerse leider bij de Russische president Vladimir Poetin. Volgens het Westen dreigt een Russische invasie in het buurland Oekraïne. Maar volgens Poetin dreigt er juist oorlog als Oekraïne zich aansluit bij het militaire bondgenootschap NAVO. Macron en Poetin lieten na hun gesprek blijken dat een compromis mogelijk blijft.
Macron riep in Berlijn op doorreis vanuit Moskou en Kiev op tot een krachtige benadering van Moskou, volgens hem het enige pad naar vrede in Oekraïne.
De Poolse president noemde de situatie de moeilijkste die de EU en de NAVO sinds het einde van de Koude Oorlog ruim dertig jaar geleden hebben gekend. Hij wees op de troepenconcentratie in Belarus, waar oefeningen gepland staan tot 20 februari. "We vragen ons allemaal af wat er daarna gaat gebeuren, aldus Duda. "Het belangrijkste ding nu is eenheid en solidariteit. We moeten laten zien dat we met een stem spreken, dat we een gemeenschap zijn die niet kan worden verbroken."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense justitie heeft oud-minister Herman Haloesjtsjenko formeel aangemerkt als verdachte in een grote corruptiezaak. Hij werd in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te ontvluchten.
20 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland ontkent dat het oppositieleider Aleksej Navalny twee jaar geleden heeft gedood met het gif van pijlgifkikkers. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov spreekt van valse beschuldigingen.
29 minuten geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - Er is in België een DNA-match van dezelfde man gevonden in de zaken van de dode Ken (8) en Kim (11) en de 17-jarige Tania Van Kerkhoven. Dat blijkt na nieuw onderzoek van de DNA-sporen, meldt het Antwerpse OM. In beide zaken is de dader nooit gevonden.
47 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De moeder van de overleden oppositieleider Aleksej Navalny heeft maandag bij het graf van haar zoon in Moskou opgeroepen tot "gerechtigheid", nu Europese landen hebben geconcludeerd dat hij is gestorven door vergiftiging. Het is precies twee jaar geleden dat Navalny overleed in gevangenschap.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Frankrijk moet zijn defensieuitgaven verder verhogen om Europa weerbaarder te maken, zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul in een radio-interview met Deutschlandfunk.
1 uur geledenRUNNEMEDE (ANP) - Een zeldzame Pokémonkaart is voor bijna 16,5 miljoen dollar (bijna 13,9 miljoen euro) van eigenaar gewisseld. Nog nooit is er zoveel voor een Pokémonkaart betaald.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland gaat de controles aan de grenzen met zes maanden verlengen, zegt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt tegen de krant Bild. Dat betekent dat ook bij de grens met Nederland tot en met september willekeurige controles zullen plaatsvinden.
1 uur geleden