Duitsland: gezamenlijk doel is oorlog in Europa voorkomen
BERLIJN (ANP) - "Ons gezamenlijke doel is een oorlog in Europa te voorkomen", zei de Duitse bondskanselier Olaf Scholz over het crisisberaad dinsdagavond in Berlijn met de Franse president Emmanuel Macron en de Poolse president Andrzej Duda. De drie zijn verenigd in hun streven de vrede te bewaren, aldus de Duitse leider, verwijzend naar de spanningen rond Oekraïne.
President Macron, die een voortrekkersrol wil spelen bij het oplossen van de crisis, was een dag eerder nog als eerste westerse leider bij de Russische president Vladimir Poetin. Volgens het Westen dreigt een Russische invasie in het buurland Oekraïne. Maar volgens Poetin dreigt er juist oorlog als Oekraïne zich aansluit bij het militaire bondgenootschap NAVO. Macron en Poetin lieten na hun gesprek blijken dat een compromis mogelijk blijft.
Macron riep in Berlijn op doorreis vanuit Moskou en Kiev op tot een krachtige benadering van Moskou, volgens hem het enige pad naar vrede in Oekraïne.
De Poolse president noemde de situatie de moeilijkste die de EU en de NAVO sinds het einde van de Koude Oorlog ruim dertig jaar geleden hebben gekend. Hij wees op de troepenconcentratie in Belarus, waar oefeningen gepland staan tot 20 februari. "We vragen ons allemaal af wat er daarna gaat gebeuren, aldus Duda. "Het belangrijkste ding nu is eenheid en solidariteit. We moeten laten zien dat we met een stem spreken, dat we een gemeenschap zijn die niet kan worden verbroken."
Meer uit Buitenland
QOM (ANP) - Een gebouw van de raad die de nieuwe ayatollah van Iran moet benoemen is gebombardeerd door Israël en de VS, meldt persbureau AFP op basis van lokale media. Na de dood van de hoogste leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft de 88-koppige raad van theologen de taak gekregen om een nieuwe leider te benoemen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - De Israëlische aanvallen op Libanon hebben maandag en dinsdag tot minstens 40 doden en 246 gewonden geleid. Dat heeft het Libanese ministerie van Volksgezondheid meegedeeld.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne meldt dat opnieuw ernstige schade is ontstaan aan de Droezjba-oliepijpleiding, die wordt gebruikt om Russische olie te leveren aan onder meer Hongarije en Slowakije. Minister van Energie Denys Sjmyhal meldt volgens Interfax Ukraine dat na een Russische aanval brand is uitgebroken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - Nu Israël meer delen van Zuid-Libanon met grondtroepen bezet en tegelijk nieuwe Hezbollah-doelen aanvalt, kan dat uitmonden in een "nieuwe openlijke oorlog" tussen Israël en de beweging. Daarvoor waarschuwt Hezbollah.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Het Rode Kruis zegt fors meer noodhulp- en zoekteams in te zetten in het Midden-Oosten vanwege het geëscaleerde geweld daar. Onder meer in Iran, Israël en Libanon is de organisatie bezig met hulpoperaties na de vele luchtaanvallen van Israël, de Verenigde Staten en Iran.
4 uur geledenABU DHABI (ANP) - De Verenigde Arabische Emiraten zeggen tot nu toe 172 Iraanse raketten uit de lucht te hebben geschoten, meldt Al Jazeera. Dertien andere raketten landden in zee en een kwam neer op Emiraats grondgebied.
4 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betuigt zijn steun en medeleven aan de Golfregio en het Midden-Oosten, die getroffen worden door tegenreacties van Iran. Ook biedt hij zijn hulp aan, meldt hij in een bericht op X.
4 uur geleden