Duitsland en Polen richten taskforce op om vissterfte in Oder
BERLIJN/WARSCHAU (ANP/DPA) - Duitsland en Polen richten een gezamenlijke taskforce op om de massale vissterfte in de rivier Oder, die door beide landen stroomt, aan te pakken. Waardoor de vissen zijn gestorven, is nog onduidelijk.
Het besluit is maandag meegedeeld door het Duitse ministerie van Milieu, een dag na een overleg tussen de milieuministers van beide landen in Polen. Volgens de Duitse minister Steffi Lemke "werken experts op volle toeren" om de toedracht van de sterfte te achterhalen.
Nieuwe testresultaten worden begin deze week verwacht. De zoektocht naar een oorzaak heeft nog weinig resultaat opgeleverd. De Poolse regering denkt dat de rivier mogelijk is vergiftigd met chemisch afval dat in de rivier is gedumpt. Mogelijk zijn er meerdere oorzaken.
Vreselijke milieuramp
De dode vissen zijn gevonden over een afstand van 500 kilometer. Hoeveel vissen precies zijn gestorven, is niet duidelijk. Mogelijk gaat het om 100 ton vis, schat een expert van de Duitse milieuorganisatie BUND. Het Duitse ministerie spreekt van een "vreselijke milieuramp" met internationale gevolgen.
De eerste aanwijzingen over de vissterfte in de Oder dateren van eind juli. Deze informatie werd echter niet door Polen doorgespeeld aan Duitsland. Dat er massaal dode vissen in de rivier dreven, werd in Duitsland pas begin vorige week duidelijk. De Duitse autoriteiten bekritiseren hun collega's in Polen omdat zij niet tijdig met een waarschuwing kwamen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Het Franse parlement heeft een nieuwe wet aangenomen over verkrachtingen. Vanaf nu gelden alle seksuele handelingen zonder expliciete consent (toestemming) vooraf als verkrachting.
8 minuten geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is niet te spreken over het hoge dodental bij een politieoperatie in Rio de Janeiro. Dat maakte zijn minister van Justitie bekend. "De president is geschokt door het aantal dodelijke incidenten en was verbaasd dat een operatie van deze omvang werd opgezet zonder medeweten van de federale overheid", zei bewindsman Ricardo Lewandowski.
15 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De twee opgepakte verdachten van de juwelenroof uit het Louvre hebben "gedeeltelijk" bekend dat ze betrokken waren, vertelde openbaar aanklager Laure Beccuau op een persconferentie. Er worden nog twee inbrekers gezocht en ook de sieraden zelf zijn nog niet terecht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil de Hongaarse premier Viktor Orbán op 8 november ontmoeten. Dat zegt een bron tegen persbureau Bloomberg. De locatie moet nog worden gekozen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische topfunctionaris Kirill Dmitriev denkt dat vrede in Oekraïne binnen een jaar mogelijk is. "Wij zijn er zeker van dat we op weg naar vrede zijn en als vredestichters moeten we ervoor zorgen dat het gebeurt", aldus de gezant van president Vladimir Poetin.
1 uur geledenSARAJEVO (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de Bosnisch-Servische leider Milorad Dodik opgeheven. Hij mocht sinds 2017 niet meer naar de VS reizen, omdat hij zich niet houdt aan de afspraken uit het vredesakkoord uit 1995 dat de oorlog in Bosnië en Herzegovina beëindigde. Dodik dreigt regelmatig om het etnisch Servische gedeelte van dat land af te scheiden.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt woensdag een aanval te hebben uitgevoerd op een wapenopslag in het noorden van de Gazastrook. De wapens zouden binnenkort worden gebruikt voor een "terroristische aanslag" op de IDF en de Israëlische staat.
1 uur geleden