Duitsland en Oostenrijk beschuldigen EU van greenwashing
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Partijen in Duitsland en Oostenrijk zijn het niet eens met uitgelekte plannen van de Europese Unie om ook sommige aardgas- en kernenergieprojecten te gaan zien als duurzame investeringen. "Onacceptabel", noemde de Oostenrijkse klimaatminister Leonore Gewessler de plannen in een radio-interview met de zender ORF. Zij wil dat deze aangepast worden, anders is er volgens haar kans op juridische stappen.
Plaatsvervangend leider Ricarda Lang van de Duitse coalitiepartij De Groenen noemde de plannen maandag in een tv-interview een vorm van greenwashing. Dat is als bedrijven of organisaties zich groener voordoen dan ze daadwerkelijk zijn.
Met de vorige week via persbureau Reuters uitgelekte plannen wil Brussel dat juist tegengaan. Het idee is om investeringen in bijvoorbeeld gascentrales ook een groen label te geven als ze maar een hele beperkte CO2-uitstoot hebben en een meer vervuilende centrale vervangen. Kerncentrales zouden gezien moeten gaan worden als duurzaam als ze voldoen aan bepaalde milieueisen. Naar verwachting komt het voorstel later deze maand officieel naar buiten.
Misleidend
Duitsland wil juist voor het einde van dit jaar alle kerncentrales daar sluiten. "Duitsland kan niet instemmen met dit voorstel", aldus Lang. Tegenstanders proberen de plannen nu nog te laten aanpassen. Later wordt het lastiger de plannen tegen te houden. Daar is dan de steun van een meerderheid van de EU-landen voor nodig, wat door persbureau Bloomberg als onwaarschijnlijk wordt gezien. Ook het Europese Parlement kan de plannen nog afwijzen.
Milieuorganisatie Milieudefensie wil dat Nederland zich ook tegen het plan keert. "Gas en kernenergie zijn niet groen en het is zeer misleidend ze wel zo te bestempelen", aldus directeur Donald Pols.
Als het aan de nieuwe regering ligt, worden in Nederland twee nieuwe kerncentrales neergezet. In het coalitieakkoord meldden de partijen vorige maand dat in de komende jaren een begin moet worden gemaakt met de voorbereiding voor de bouw van de centrales. De al bestaande kerncentrale in Borssele blijft in eerste instantie langer open. Zo moet Nederland bijvoorbeeld minder afhankelijk worden van het importeren van gas.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Een schip van het Deense scheepvaartconcern Maersk is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens een verklaring van Maersk is dat gebeurd onder Amerikaanse begeleiding.
8 minuten geledenMIAMI (ANP) - Het Amerikaanse softwarebedrijf Palantir Technologies heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn omzet in de Verenigde Staten ruim verdubbeld, grotendeels door opdrachten van de Amerikaanse overheid. De nettowinst nam met ruim de helft toe, werd maandag na het slot van de Amerikaanse beurzen bekend. Het concern verhoogde zijn winst- en omzetverwachting voor heel het jaar.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten moeten voorlopig vasthouden aan tijdelijke, gerichte maatregelen met een beperkte financiële impact in antwoord op de energiecrisis. Dat heeft Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) de ministers van Financiën maandag op het hart gedrukt. Die waren in Brussel bijeen om onder meer over de economische gevolgen van de oorlog in Iran te spreken, waaronder de gestegen energieprijzen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn maandag in het rood geëindigd door oplaaiend geweld in het Midden-Oosten. Beleggers deden een stap terug na een explosie op een Zuid-Koreaans schip in de Straat van Hormuz. Daarnaast meldden de Verenigde Arabische Emiraten raketten vanuit Iran te hebben onderschept. Dat dreef de olieprijzen stevig op.
9 uur geledenGRAFSCHAFT (ANP/DPA) - Haribo heeft afgelopen jaar meer snoep verkocht dan ooit. Volgens het Duitse bedrijf komt dat doordat mensen vaker voor andere zoetigheden dan chocolade kiezen door de hoge cacaoprijs. In de Benelux riep Haribo vorig jaar colasnoepjes terug nadat in Nederland in enkele snoepjes cannabis was aangetroffen, maar die gebeurtenis heeft wereldwijd ogenschijnlijk weinig impact gehad.
13 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met een beursnotering in Amsterdam, is het "sterk oneens met de gepresenteerde conclusies en beweringen" in een rapport van Hunterbrook. Dit onderzoeksplatform met investeringsactiviteiten maakte maandag bekend dat de defensieleverancier zijn cijfers over verkopen zou hebben verfraaid. Ook zouden er ruzies in de top van het bedrijf spelen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
14 uur geleden