Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitsland en Marokko bezweren ruzie en herstellen banden

Duitsland en Marokko bezweren ruzie en herstellen banden

RABAT (ANP/DPA) - Duitsland en Marokko hebben na maanden van diplomatieke spanningen besloten hun samenwerking te hervatten. In maart schortte Marokko het contact met de Duitse ambassade op, onder meer vanwege het standpunt van Berlijn over de Westelijke Sahara.

De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Annalena Baerbock haalde op bezoek in Rabat de banden aan met haar ambtgenoot Nasser Bourita. Beiden spraken van een "nieuw hoofdstuk" in de onderlinge betrekkingen, hoewel de standpunten over de Westelijke Sahara blijven verschillen.

Marokko betichtte Duitsland van een negatieve houding over het betwiste fosfaatrijke gebied dat Marokko claimt als deel van zijn grondgebied, wat internationaal over het algemeen niet wordt erkend. De door Algerije gesteunde beweging Polisario streeft naar een onafhankelijke staat voor de Sahrawi's.

Hoewel er af en toe confrontaties zijn, is er sinds 1991 een staakt-het-vuren van kracht onder toezicht van een VN-missie. Beide bewindslieden spraken steun uit voor de inspanningen van de Verenigde Naties om het conflict op te lossen.

De twee landen gaan nauwer samenwerken op het gebied van hernieuwbare energie, de productie van groene waterstof, de bestrijding van de klimaatcrisis, maar ook in het veiligheidsbeleid.

Meer uit Buitenland

Polen zet 10.000 militairen in om infrastructuur te beschermen

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen gaat 10.000 militairen inzetten om zijn kritieke infrastructuur te beschermen. Dat zegt minister van Defensie en vicepremier Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

39 minuten geleden
Oekraïens parlement stemt in met ontslag omstreden ministers

KYIV (ANP) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met het ontslag van de ministers van Justitie en Energie. Herman Haloesjtsjenko (Justitie) en Svitlana Hryntsjoek (Energie) raakten in opspraak door een groot corruptieschandaal rond Oekraïense staatsbedrijven, waaronder energieproducenten. Haloesjtsjenko was van april 2021 tot begin mei dit jaar minister van Energie, totdat president Volodymyr Zelensky hem per decreet benoemde tot voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad.

1 uur geleden
Kallas: militaire mobiliteit cruciale verzekeringspolis voor EU

BRUSSEL (ANP) - Het snel kunnen verplaatsen en inzetten van militairen is een "cruciale verzekeringspolis voor de Europese veiligheid". Dat onderstreepte de EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. "Je hoopt dat je het nooit op volle capaciteit hoeft te gebruiken, maar het zorgt voor een geloofwaardiger afschrikking en verdediging", aldus Kallas tijdens een persconferentie waar het voorstel voor militaire mobiliteit van de Europese Commissie werd gepresenteerd.

2 uur geleden
Meer camera's bij Louvre na geruchtmakende roof

PARIJS (ANP/RTR) - Het Franse museum Louvre laat voor eind 2026 honderd externe bewakingscamera's plaatsen. Daarmee moet de beveiliging worden verbeterd na de geruchtmakende roof van vorige maand, zei directeur Laurence Des Cars tijdens een hoorzitting in het parlement.

3 uur geleden
Sociaaldemocraten niet langer grootste partij in Kopenhagen

KOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense Sociaaldemocraten zijn voor het eerst in meer dan honderd jaar niet meer de grootste partij in Kopenhagen. De partij waartoe ook premier Mette Frederiksen behoort, kreeg bij de lokale verkiezingen grofweg een op de acht kiezers in de hoofdstad achter zich. Dat is ver achter de Rood-Groenen, die bijna een kwart van de stemmen in Kopenhagen wisten te halen. Denen konden dinsdag hun stem uitbrengen voor zowel de gemeenteraad als een regionaal bestuur.

3 uur geleden
Dodental Oekraïne loopt op na nachtelijke aanval

KYIV (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het dodental door Russische aanvallen op de Oekraïense stad Ternopil is opgelopen naar 25. De autoriteiten melden ook 73 gewonden, onder wie vijftien kinderen.

3 uur geleden
Polen sluit Russisch consulaat in Gdansk, laatste in het land

WARSCHAU (ANP/RTR) - Polen sluit het laatste Russische consulaat in het land, de vestiging in Gdansk. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Radosław Sikorski woensdag in het Poolse parlement, de Sejm. De minister kondigde verder aan "de komende dagen" te komen met meer maatregelen tegen Rusland. Hij voegde eraan toe dat die niet slechts diplomatiek van aard zullen zijn. Als het consulaat wordt gesloten, is de enige resterende Russische diplomatieke post in Polen de ambassade in Warschau.

4 uur geleden