Duitsland en Brussel leggen ruzie over verbod brandstofauto bij
BRUSSEL (ANP) - Duitsland staakt zijn verzet tegen EU-regels die auto's met een verbrandingsmotor moeten uitbannen. Berlijn en Brussel zijn het eens geworden over het behouden van ruimte voor auto's op duurzame brandstoffen, meldt Frans Timmermans, de klimaatman van de Europese Commissie.
Duitsland ging vorig jaar al akkoord met het verbod op de verkoop van nieuwe auto's en busjes met een brandstofmotor in 2035. Het terugdringen van CO2-uitstoot door het wegverkeer is hard nodig om de EU in 2050 klimaatneutraal te maken. Maar het Europese zwaargewicht bedacht zich.
Berlijn eiste op de valreep de uitdrukkelijker verzekering dat auto's in de toekomst wel op zogeheten e-fuels, zoals waterstof, zouden mogen rijden. Een toekomst voor de verbrandingsmotor is belangrijk voor de vele Duitse makers van motoronderdelen. Duitsland vond genoeg medestanders om het verbod voorlopig tegen te houden, tot ergernis van veel andere EU-lidstaten en de commissie. Andere landen zouden zich nu ook vrij kunnen gaan voelen om alsnog tegen te stribbelen bij klimaat- of andere maatregelen, waarschuwden ze.
Overleg
Na weken van koortsachtig overleg is er nu toch een deal, twitteren Timmermans en de Duitse verkeersminister Volker Wissing. "We zullen nu aan de slag gaan met het zo snel mogelijk aannemen van de CO2-normen voor auto's", aldus Timmermans. De commissie komt daarna snel met regelgeving die ervoor zorgt dat nieuwe auto's op e-fuels na 2035 mogen worden verkocht. Daarin is wel verankerd dat ze ook alleen die duurzame synthetische brandstoffen kunnen tanken, en niet stiekem toch op benzine of diesel blijven rijden, twittert Wissing.
"De weg is vrij: Europa blijft technologieneutraal", luidt de slotsom van de minister van de liberale regeringspartij FDP. Hij hamerde er steeds op dat de EU niet alleen de elektrische auto moest promoten, maar ruimte moest geven aan iedere technologie die het klimaat niet schaadt.
Wissing en zijn FDP speelden de kwestie tot afgrijzen van hun coalitiegenoten, met name de Groenen, hoog op. De verbrandingsmotor is een paradepaardje van de Duitse auto-industrie en raakt bij veel autominnende Duitsers een snaar. Ook al zien veel autofabrikanten weinig in e-fuels en kiezen zij meteen voor de stekkerauto.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Het noorden van Venezuela, waar woensdag twee verwoestende aardbevingen plaatsvonden, is getroffen door een sterke naschok. Deze had een kracht van 4.6 en vond plaats op een diepte van 10 kilometer, aldus de Amerikaanse geologische dienst USGS. Er zijn vooralsnog geen meldingen van nieuwe schade.
25 minuten geledenSTADE (ANP/DPA) - Na de dodelijke schietpartij in de Noord-Duitse stad Stade, waarbij vijf mensen om het leven kwamen, zijn twee verdachten aangehouden. Dat meldt de politie. Een van hen is de vermoedelijke schutter.
36 minuten geledenDNIPRO (ANP/AFP) - Door een Russische aanval op de Oekraïense stad Dnipro zijn zeker vijf doden en 29 gewonden gevallen, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Ook noemt hij een aanval op Zaporizja, waar een minibus werd geraakt. Daarbij lieten drie mensen het leven en raakten zes personen gewond, onder wie een kind. Verder noemt de Oekraïense leider aanvallen in Nikopol en Soemy.
38 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Moskou zegt maatregelen te nemen tegen Finland nu dat land kernwapens op zijn grondgebied niet langer uitsluit. Het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat Moskou overgaat op "politieke en militair-technische maatregelen".
1 uur geledenBONN (ANP) - De luchtkwaliteit in Europa is vorig jaar opnieuw verbeterd, concludeert de Europese klimaatdienst Copernicus. Sinds 2015 is de uitstoot van zwaveloxiden en stikstofoxiden jaarlijks met zo'n 3 tot 5 procent afgenomen, vooral doordat het wegverkeer en de industrie minder zijn gaan uitstoten. Volgens Copernicus blijkt hieruit dat Europese regelgeving en technologische verbeteringen vruchten afwerpen.
1 uur geledenSTADE (ANP/DPA/RTR) - Bij een schietpartij in Stade in het noorden van Duitsland zijn vijf doden gevallen, meldt de politie. Een mannelijke verdachte is aangehouden. Een motief is nog niet bekend.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS en Iran ontmoeten elkaar dinsdag in de Qatarese hoofdstad Doha, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump heeft Iran om een ontmoeting gevraagd.
1 uur geleden