Duitsland compenseert bedrijven voor gevolgen Oekraïne-oorlog
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - Duitsland komt met een miljardenpakket aan overheidssteun voor bedrijven die last hebben van de economische gevolgen van de oorlog in Oekraïne. Het gaat onder andere om kredietgaranties op 100 miljard euro aan kortlopende leningen van de Duitse ontwikkelingsbank KfW. Daarnaast komt er een tijdelijk subsidieprogramma voor bedrijven die erg veel last hebben van de sterk gestegen gas- en elektriciteitsprijzen.
Naast kredietgaranties komt Duitsland ook met 7 miljard euro aan leningen voor bedrijven die door de oorlog in Oekraïne niet meer aan hun kortlopende financiële verplichtingen kunnen voldoen. Ook bedrijven die essentieel zijn, zoals leveranciers van gas en elektriciteit, kunnen op steun rekenen.
De Duitse minister van Financiën, Christian Lindner, wil met het hulppakket de economische schade van het oorlogsgeweld in Oost-Europa beperken. Hij spreekt van een "stootkussen" voor de economie. "We willen een harde klap en structurele breuken voorkomen", zei hij.
Meer kinderbijslag
De verwachting is dat de industriële bedrijven die veel energie gebruiken, zoals staalmakers, chemiebedrijven en andere fabrieken, van de steun gaan profiteren. Eerder had Berlijn al maatregelen aangekondigd waarmee burgers moeten worden geholpen die last hebben van de sterk gestegen prijzen. Die bestonden onder meer uit extra subsidies voor verwarming, meer kinderbijslag voor huishoudens met lagere inkomens en een verlaging van de accijnzen op benzine en diesel.
Duitsland is traditiegetrouw een zuinig land, maar trok in de coronapandemie al de portemonnee om bedrijven en de economie te steunen. Het huidige steunpakket is veel kleiner dan wat de regering toen uitgaf. Lindner heeft al aangegeven te hopen dat volgend jaar de normale regels voor de Duitse staatsschuld weer kunnen gaan gelden.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de Nederlandse pomp zijn dinsdag licht gestegen en blijven daarmee op recordniveaus. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de gemiddelde adviesprijs voor Euro95 nu 2,585 euro per liter en die voor diesel is gemiddeld 2,706 euro per liter.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in maart 2,7 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee gestegen ten opzichte van de 2,4 procent in februari.
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeg, een non-profitorganisatie die zich inzet voor meer plantaardige voeding en een duurzamer voedselsysteem, roept Tweede Kamerleden op wettelijk te regelen dat vleesvervangers ook gehakt mogen heten. Volgens de zogenoemde gehaktwet mogen plantaardige alternatieven geen 'gehakt' heten. De organisatie, die dinsdag een petitie over het aanpassen van de wet aanbiedt aan de Tweede Kamer, hoopt dat Kamerleden voorstellen indienen om dit wel mogelijk te maken.
1 uur geledenEDE (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder geld uitgegeven aan onlineaankopen. Dat bedrag zakte met 1 procent tot in totaal 35,7 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt Thuiswinkel.org in zijn jaarlijkse onderzoek naar de onlinebestedingen dat is uitgevoerd door marktonderzoeker NielsenIQ.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
12 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
13 uur geleden