Duitsers willen dat China Moskou onder druk zet om Oekraïne
BEIJING/KYIV (ANP/AFP/DPA) - De Duitse bondskanselier Olaf Scholz heeft er bij de Chinese president Xi Jinping op aangedrongen Rusland onder druk te zetten om een einde te maken aan de "zinloze" oorlog in Oekraïne. Xi zou zijn steun hebben uitgesproken voor een vredesconferentie in Zwitserland, aldus Scholz.
"Het woord van China legt gewicht in de schaal in Rusland", meende de Duitse regeringsleider na een ontmoeting met Xi in de Chinese hoofdstad Beijing. Hij had daarom Xi gevraagd Rusland te beïnvloeden "zodat Poetin eindelijk diens zinloze campagne afblaast, zijn troepen terugtrekt en een einde maakt aan deze verschrikkelijke oorlog."
Scholz meldde verder dat Beijing ermee had ingestemd de internationale vredesconferentie, die in juni zonder Rusland moet plaatsvinden, te steunen. Maar China, dat zichzelf neutraal noemt in het Oekraïne-conflict, zei niets over een eventuele eigen deelname aan de top.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky benadrukte dat China, de belangrijkste partner van Rusland, vrede voor Oekraïne zou kunnen versnellen door grotere betrokkenheid bij de conferentie in Zwitserland. Hij zei ervan overtuigd te zijn "dat de eerste wereldvredetop in Zwitserland de weg kan vrijmaken voor een rechtvaardige vrede voor Oekraïne. De actieve rol van China kan onze vooruitgang op dit pad zeker versnellen", aldus Zelensky op X na de ontmoeting tussen Scholz en Xi.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal alleen een akkoord met Iran ondertekenen als aan zijn "rode lijnen" is voldaan. Dat meldt een functionaris van het Witte Huis vrijdag.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil niet langer de leiding hebben over het Kennedy Center for the Performing Arts, schrijft hij in een uitgebreid bericht op Truth Social. Hij zal samenwerken met het Amerikaanse Congres om het bestuur van het volgens hem "falende" centrum over te dragen. Trump installeerde zichzelf vorig jaar als voorzitter van het centrum en hernoemde het tot het Trump-Kennedy Center.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de verwijdering bevolen van de naam van president Donald Trump van het Kennedy Center for the Performing Arts. De naam van het prestigieuze cultuurcentrum kan volgens de rechter niet worden gewijzigd zonder tussenkomst van het Congres.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
14 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
15 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
16 uur geleden