Duitse veiligheidsdienst vindt Pegida extremistisch
DRESDEN (ANP/DPA/AFP) - De Pegida-protestbeweging tegen de islamisering van het Westen is door de veiligheidsdienst van de Oost-Duitse deelstaat Saksen als "bewezen extremistisch" bestempeld. Pegida, dat zich naar Nederland en andere landen verspreidde, werd in de herfst van 2014 in de Saksische hoofdstad Dresden opgericht.
Volgens de regionale inlichtingendienst is inmiddels voldoende aangetoond dat de zogenoemde Patriottische Europeanen tegen de Islamisering van het Avondland zich in de loop der jaren tot een ongrondwettelijke beweging hebben ontwikkeld. Aangezien Pegida bekende rechtsextremisten regelmatig een openbaar platform biedt voor standpunten en ideologieën die indruisen tegen de grondwet, werkt de beweging als een "scharnier" tussen extremisten en niet-extremisten.
Rechts-extremistische ideeën dringen zo steeds dieper door tot in het hart van de samenleving. Dat vormt op den duur "een ernstige bedreiging voor onze vrije en democratische sociale orde", waarschuwt de dienst. Alle personen en activiteiten van Pegida in Saksen worden vanaf nu in de gaten gehouden, behalve degenen die slechts deelnemen aan vreedzame betogingen. Eerder was Pegida in onder meer de deelstaat Beieren als extremistisch geclassificeerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De gesprekken tussen de Russische gezant Kirill Dmitriëv en Amerikaanse functionarissen over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne waren "constructief", aldus een Amerikaanse functionaris. Tijdens de ontmoeting zijn ook potentiële energie-initiatieven tussen de Verenigde Staten en Rusland na de oorlog besproken.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij scholierenprotesten in Frankrijk zijn veertig manifestanten aangehouden, volgens het ministerie van Onderwijs. Bij acties rond bijna 340 onderwijsinstellingen zijn tien gewonden gevallen onder leerlingen en schoolpersoneel.
2 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - De Spaanse regering wil huurders beter beschermen tegen de huizencrisis in het land. De regering wil daarom huurcontracten automatisch laten verlengen en een verbod op huisuitzettingen invoeren. Dit meldt gezondheidsminister Mónica García. Door het gefragmenteerde Spaanse parlement is het nog de vraag of de minderheidscoalitie voldoende steun kan krijgen voor de maatregelen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - Meerdere Europese bondgenoten betuigen steun aan Estland nadat het land Rusland beschuldigde van brandstichting bij een dronefabrikant. Ook laten ze weten dat hun steun aan Oekraïne standhoudt.
3 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP/DPA) - Slowakije is opnieuw opgeschrikt door een dodelijke steekpartij op een school. De politie meldt dat de verdachte een leerling van 13 is.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Rusland heeft zijn beklag gedaan bij de NAVO over volgens het Kremlin dreigende taal en manoeuvres tegen de Russische exclave Kaliningrad. De NAVO zegt de klacht te hebben ontvangen, maar dat die misplaatst is.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een vijfpuntenplan opgesteld om sneller en flexibeler te kunnen optreden tegen de plotselinge aankomst van grote aantallen asielzoekers, zoals deze zomer in de Spaanse exclave Ceuta. Doel van het plan is het versterken van de veiligheid van de EU-buitengrenzen.
4 uur geleden