Duitse steden dimmen straatverlichting om energie te besparen
BERLIJN (ANP/DPA) - Verschillende steden in Duitsland verminderen het aantal uren dat de straatverlichting brandt. Daarmee willen ze kosten besparen nu de energieprijzen nog altijd hard oplopen sinds de invasie van Rusland in Oekraïne. Volgens de Duitse vereniging van steden en gemeenten is het terugschroeven van de straatverlichting een van de maatregelen die genomen kan worden om energie te besparen.
In de oostelijke stad Weimar zal de straatverlichting vanaf 1 juni een half uur later aangaan en ook half uur vroeger weer uit. In de wintermaanden gaat het maar om een reductie van 10 minuten, aldus de stad. De besparingen, die tot 100.000 kilowattuur per jaar kunnen oplopen, kunnen bij de huidige energieprijzen oplopen tot 40.000 euro.
In de westelijke stad Mainz denken beleidsmakers na over het verder verminderen van de straatverlichting van voet- en fietspaden. In sommige gebieden is deze al met 50 procent teruggeschroefd. De stad is ook van plan slimme straatverlichting in te voeren, waarbij lichten alleen aangaan als paden in gebruik zijn door wandelaars of fietsers. Dankzij sensortechnologie gaat straatverlichting in de stad Darmstadt alleen aan als paden in gebruik zijn.
Verkeersveiligheid
Tot de helft van het stadsbudget voor elektriciteitskosten gaat op aan straatverlichting, zei het ministerie van Economische Zaken van de deelstaat Hessen onlangs.
Overigens denken niet alle steden in Duitsland na over het dimmen van de straatverlichting. Sommige steden willen uit het oog voor de gevolgen van de verkeersveiligheid juist meer straatverlichting.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse politie heeft zes mensen aangehouden voor het uithangen van een Palestijnse vlag aan de Eiffeltoren, meldt de krant Le Figaro op basis van een politiebron. Activisten van de Parijse tak van Extinction Rebellion vroegen met die actie vrijdagmiddag aandacht voor de Nakba, de verdrijving van Palestijnen in 1948. Die organisatie meldt de aanhoudingen zelf ook.
49 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone is zaterdag neergestort op het terrein van de kerncentrale van Zaporizja in het zuidoosten van Oekraïne, meldt de door Rusland aangestelde directie van de kerncentrale.
59 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV brengt eind september een staatsbezoek aan Frankrijk, heeft het Vaticaan aangekondigd. Hij gaat in ieder geval langs bij het Parijse hoofdkantoor van UNESCO, de cultuurorganisatie van de Verenigde Naties. De paus was uitgenodigd door president Emmanuel Macron.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een hooggeplaatste functionaris van Hamas heeft zaterdag de dood van de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging, Ezzedine al-Haddad, gemeld aan persbureau Reuters. Israël zei het kopstuk aangevallen te hebben. Al-Haddad zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Rusland heeft recentelijk ruim vijfhonderd lichamen aan Oekraïne teruggegeven, meldt Kyiv zaterdag. Vermoedelijk gaat het om Oekraïense soldaten die zijn gesneuveld in de oorlog tegen Rusland.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse troepen en de strijdkrachten van Nigeria hebben Abu-Bilal al-Minuki, de nummer twee van Islamitische Staat (IS) wereldwijd, uitgeschakeld. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenPERTH (ANP/RTR/AFP) - Voor de kust van West-Australië is een man overleden nadat hij door een haai werd aangevallen, meldt de politie. Het gaat om de tweede fatale haaienaanval in Australië dit jaar.
5 uur geleden