Duitse steden dimmen straatverlichting om energie te besparen
BERLIJN (ANP/DPA) - Verschillende steden in Duitsland verminderen het aantal uren dat de straatverlichting brandt. Daarmee willen ze kosten besparen nu de energieprijzen nog altijd hard oplopen sinds de invasie van Rusland in Oekraïne. Volgens de Duitse vereniging van steden en gemeenten is het terugschroeven van de straatverlichting een van de maatregelen die genomen kan worden om energie te besparen.
In de oostelijke stad Weimar zal de straatverlichting vanaf 1 juni een half uur later aangaan en ook half uur vroeger weer uit. In de wintermaanden gaat het maar om een reductie van 10 minuten, aldus de stad. De besparingen, die tot 100.000 kilowattuur per jaar kunnen oplopen, kunnen bij de huidige energieprijzen oplopen tot 40.000 euro.
In de westelijke stad Mainz denken beleidsmakers na over het verder verminderen van de straatverlichting van voet- en fietspaden. In sommige gebieden is deze al met 50 procent teruggeschroefd. De stad is ook van plan slimme straatverlichting in te voeren, waarbij lichten alleen aangaan als paden in gebruik zijn door wandelaars of fietsers. Dankzij sensortechnologie gaat straatverlichting in de stad Darmstadt alleen aan als paden in gebruik zijn.
Verkeersveiligheid
Tot de helft van het stadsbudget voor elektriciteitskosten gaat op aan straatverlichting, zei het ministerie van Economische Zaken van de deelstaat Hessen onlangs.
Overigens denken niet alle steden in Duitsland na over het dimmen van de straatverlichting. Sommige steden willen uit het oog voor de gevolgen van de verkeersveiligheid juist meer straatverlichting.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een eeuwenoud gezonken oorlogsschip is in Stockholm weer zichtbaar geworden. Dat komt doordat het waterpeil in de Oostzee is gezakt.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft dinsdag gewaarschuwd dat Amerikaanse pogingen de regering van Iran omver te werpen gedoemd zijn te mislukken. Hij sprak aan het begin van naar verwachting tweedaagse onderhandelingen tussen beide landen in Genève. Die gaan over het omstreden Iraanse nucleaire programma. De diplomaten uit Oman zijn tussenpersonen in de gesprekken.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Migranten en vluchtelingen in Libië zijn het slachtoffer van "wrede en systematisch gepleegde" mishandelingen en andere schendingen van de mensenrechten. Daarbij worden moord, verkrachting, afpersing en marteling gepleegd, volgens een nieuw rapport van het mensenrechtenbureau van de VN en de VN-missie in het Noord-Afrikaanse land.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Iran hebben hun onderhandelingen hervat in Genève. Dat berichten Iraanse staatsmedia, die schrijven dat de twee partijen berichten uitwisselen via bemiddelaars uit Oman.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse burgerrechtenactivist Jesse Jackson is op 84-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie. Jackson was een predikant, maar vooral bekend om zijn strijd voor gelijke rechten voor zwarte Amerikanen. Hij probeerde in 1984 en 1988 president van de Verenigde Staten te worden. Volgens zijn naasten overleed hij vredig, "omgeven door zijn familie".
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Amerikaanse ambassadeur Bill White moet dinsdag om 14.00 uur op het ministerie van Buitenlandse Zaken uitleg geven over zijn uithaal naar België. Het gaat om een bericht van White op X, waarin hij maandag schreef dat België antisemitisme veel beter moet aanpakken. Dat heeft in de Belgische regering tot zeer verontwaardigde reacties geleid.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne meldt dat Rusland in aanloop naar hervatting van het diplomatieke overleg over de oorlog weer een grote aanval heeft uitgevoerd. Daarbij zouden tientallen raketten en honderden drones zijn afgevuurd. Minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha reageerde verontwaardigd en verweet Rusland op X het vredesproces niet serieus te nemen.
4 uur geleden