Duitse regeringspartij wil kerncentrales toch als reserve open
HANNOVER/BERLIJN (ANP) - De laatste drie nog functionerende kerncentrales in Duitsland moeten volgens leiders van de regeringspartij FDP als energiereserve open worden gehouden. Volgens de planning van de regering sluiten ze zaterdag. Het moet het einde worden van de Duitse kernenergie. Daar werd al in 2011 toe besloten.
Dat definitieve einde is voor de winter al uitgesteld wegens de energiecrisis. De voorzitter van de FDP in Nedersaksen, Konstantin Kuhle, betoogt dat "de redenen waarom vorig jaar werd besloten toch door te gaan met de kerncentrales nog steeds geldig zijn". Hij ziet in een gesprek met persbureau dpa "niet waarom de argumenten die vorig jaar werden aangevoerd voor het openhouden van de centrales, voor de komende winter opeens niet meer kloppen".
FDP-fractieleider Christian Dürr riep dinsdagavond al in een tv-programma de coalitiepartners (SPD en Groenen) op de laatste drie kerncentrales niet nu te sluiten. Sluiting zou de reeds hoge elektriciteitsprijzen nog verder opdrijven, niet alleen in Duitsland. De centrales die vanaf zaterdag geen stroom meer zouden gaan leveren voor het energienetwerk, staan in Nedersaksen aan de rivier de Eems ten noordoosten van onze grens bij Oldenzaal (Emsland), ten noorden van München (Isar 2) en in het zuidwesten van Duitsland bij Kirchheim aan de rivier de Neckar (Neckarwestheim 2).
Nederland wil juist twee kerncentrales gaan bouwen, nu het gas 'uit is'. Minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) blijft bij dat plan, zei hij woensdag nog.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - EU-lidstaten gaan de rest van de nacht verder onderhandelen over het klimaatdoel voor 2040, laat een woordvoerder van de Deense delegatie weten. De landen zijn het nog niet eens over een akkoord om de uitstoot in 2040 met 90 procent te hebben teruggedrongen ten opzichte van 1990.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse voedselhulpprogramma voor minderbedeelden (SNAP) zal pas weer worden opgestart als de 'shutdown' voorbij is. Dat zegt president Donald Trump, die opnieuw naar de Democraten wijst als aanstichter van de politieke impasse in het land.
8 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/DPA) - Noord-Korea heeft sinds september zo'n 5000 militairen naar Rusland gestuurd. Dat zegt een Zuid-Koreaanse parlementariër na een briefing van de inlichtingendiensten in dat land. Het gaat om zogenoemde constructiegenies, bouwspecialisten, die Rusland moeten helpen met de "wederopbouw van infrastructuur". Ook zouden er tekenen zijn dat Noord-Korea meer militairen opleidt en zich voorbereidt om meer militairen te sturen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is een prioriteit voor de Europese Commissie en een "geopolitieke investering", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag. "De grootschalige invasie van Rusland in Oekraïne en de geopolitieke verschuivingen maken de argumenten voor uitbreiding overduidelijk." De Commissie wil echter geen concessies doen en biedt geen sluiproutes aan landen om toe te treden voordat aan alle eisen is voldaan, benadrukte Kallas op een persconferentie.
11 uur geledenNAIROBI (ANP) - Het is onvermijdelijk dat de gemiddelde opwarming van de aarde de 1,5 graad passeert. Daarmee is het meest ambitieuze streven uit het Klimaatakkoord van Parijs niet meer haalbaar. Veel klimaatwetenschappers kwamen al tot die conclusie, maar nu zegt ook het milieubureau van de VN (UNEP) het duidelijk in een rapport. Klimaatplannen van landen zijn een fractie beter geworden, maar ze kunnen niet voorkomen dat "op zijn minst tijdelijk" de 1,5 graad wordt overschreden.
11 uur geledenMANILLA (ANP/RTR/DPA) - Op de Filipijnen zijn zeker veertig doden gevallen door tyfoon Kalmaegi. De krachtige storm zorgt voor hevige regenval en overstromingen, waardoor ongeveer 400.000 mensen ontheemd zijn geraakt.
11 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland wil de financiële hulp voor Oekraïne volgend jaar met 3 miljard euro verhogen, zeggen bronnen rond de regering. Tot dusver is voor 2026 8,5 miljard euro uitgetrokken, maar Oekraïne zit in grote geldnood.
11 uur geleden