Duitse regering akkoord over plannen bouw gas-waterstofcentrales
BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse regering is het eens geworden over plannen voor de bouw van vier nieuwe energiecentrales die eerst op aardgas zullen draaien, maar later ook geschikt moeten zijn voor het gebruik van waterstof als energiebron. Het ministerie van Economische Zaken kan daardoor inschrijvingen starten voor geïnteresseerde partijen.
De nieuwe centrales moeten een capaciteit krijgen van ieder 2,5 gigawatt en helpen bij de energievoorziening als er op bepaalde momenten te weinig stroom wordt opgewekt door wind en zon. De overheid zal subsidies verstrekken voor de bouw van de nieuwe centrales. Om hoeveel geld het gaat is nog niet bekend. Bronnen zeggen dat er een bedrag van circa 16 miljard euro mee is gemoeid.
Voorwaarde is dan wel dat die centrales uiterlijk in 2040 kunnen draaien op waterstof. Bij de verbranding van waterstof komt geen CO2 vrij. Berlijn zal in 2032 bepalen op welk moment die overstap van gas op waterstof zal plaatsvinden. Energiebedrijven als RWE, Uniper en Lausitz Energie Bergbau zouden al interesse hebben getoond in die centrales.
Duitsland heeft als doel om in 2030 minstens 80 procent van zijn stroom uit duurzame bronnen te halen. Dat was vorig jaar meer dan de helft. Het land heeft zijn laatste kernreactoren uitgezet en is bezig kolencentrales uit te faseren. Maar in de tussentijd is er dus wel energie uit andere bronnen nodig om de overgang naar volledig uitstootvrij te kunnen maken. Daar kunnen die gas-waterstofcentrales bij helpen.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiële positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.
1 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.
4 uur geledenHSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
6 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
8 uur geleden