Duitse rechter: Facebook moet gebruikers compenseren voor datalek
KARLSRUHE (ANP/RTR) - Duizenden gebruikers van Facebook, van wie in 2018 en 2019 gegevens zijn buitgemaakt, komen in aanmerking voor een schadevergoeding. Dat heeft het Bundesgerichtshof in Karlsruhe maandag geoordeeld. Volgens de hoogste Duitse instantie voor civiel- en strafrecht hoeven gedupeerden bovendien niet te bewijzen dat zij financiële verliezen hebben geleden.
Duizenden Facebook-gebruikers eisten in Duitsland een schadevergoeding van 1000 euro per persoon van Meta, het moederbedrijf van Facebook. Volgens de eisers had het bedrijf hun gegevens onvoldoende beschermd. Zo kregen vreemden toegang tot accounts door middel van het raden van telefoonnummers. Meta weigerde eerder een schadevergoeding te betalen, omdat gedupeerden niet konden bewijzen welke schade zij hadden geleden.
Het Bundesgerichtshof acht een schadevergoeding van 100 euro echter passend, op het moment dat bewijs voor financiële schade ontbreekt. De rechter verwijst de zaak nu naar een lagere rechtbank in Keulen die zich opnieuw over de zaak buigt.
Meta is het niet eens met de uitspraak en noemt deze "inconsistent met de recente jurisprudentie van het Europese Hof van Justitie". Volgens een woordvoerder zijn vergelijkbare claims "al 6000 keer afgewezen door Duitse rechtbanken, waarbij een groot aantal rechters oordeelde dat er geen aansprakelijkheid of recht op schadevergoeding bestaat".
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag overwegend hoger gesloten. Beleggers beleefden een bewogen handelsweek waarin de Amerikaanse Federal Reserve de rente voor het eerst in drie jaar verhoogde. De rente op tienjarige Amerikaanse staatsobligaties liep ook weer op na een korte daling, door speculatie dat de hoge energiekosten inflatie kunnen aanwakkeren. Dat zou kunnen leiden tot een nieuwe renteverhoging van de Fed.
21 minuten geledenUTRECHT (ANP) - FNV beraadt zich over nieuwe acties in de schoonmaaksector na de vijf stakingsdagen deze week. De vakbond sluit nieuwe stakingen niet uit, laat een woordvoerder weten. FNV voert actie omdat het de door werkgeversorganisatie Schoonmakend Nederland en vakbond CNV gesloten cao wil openbreken.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering en deelstaten hebben een akkoord bereikt over een plan om de prijzen aan de pomp te verlagen, meldt het Duitse persbureau dpa. De accijns op diesel en benzine wordt met 17 cent per liter verlaagd.
2 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft zijn excuses aangeboden aan slachtoffers van seksueel geweld voor het gebruik van het woord "verkrachters". De topman van de Ierse budgetvlieger omschreef concurrerende maatschappijen als verkrachters vanwege hun hoge tarieven.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijs van diesel in Nederland stijgt zaterdag naar recordhoogte. Volgens consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers, dat de prijzen bijhoudt, gaat de gemiddelde adviesprijs van de grote oliemaatschappijen dan voorbij de piek van 2,819 euro per liter uit april.
3 uur geledenWOLFSBURG (ANP/BLOOMBERG) - Volkswagen verwacht dat het dit jaar genoegen moet nemen met een fors lagere winst. Het Duitse autoconcern maakte vrijdag bekend zijn prognoses te verlagen, door een scherpe krimp op de Chinese automarkt en de kosten die samenhangen met het plan om banen te schrappen.
4 uur geledenSACRAMENTO (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van Californië, Gavin Newsom, laat de noodzaak van een noodknop, ook wel 'kill switch' genoemd, in AI-modellen onderzoeken. Daarvoor heeft hij een decreet getekend. Hij beschuldigde de Amerikaanse president Donald Trump ervan niets te doen aan de veiligheidszorgen rond kunstmatige intelligentie.
4 uur geleden