Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse rechter blokkeert aanklacht RWE tegen Nederland

Duitse rechter blokkeert aanklacht RWE tegen Nederland

KEULEN (ANP/BLOOMBERG) - Energieconcerns RWE en Uniper kunnen Nederland niet aanklagen via een instantie van de Wereldbank wegens de gedwongen sluiting van hun kolencentrales. Tot dat oordeel komt een rechtbank in Keulen. De Duitse bedrijven wilden via een arbitrageprocedure compensatie afdwingen voor de schade die ze zeggen te lijden doordat stroomproductie met kolen vanaf 2030 verboden wordt.

De Keulse rechter heeft RWE en Uniper gedwongen deze vorig jaar ingezette arbitragezaken, die lopen via de Wereldbank-instantie ICSID, in te trekken. De energiebedrijven beroepen zich bij hun aanklachten namelijk op het Energiehandvestverdrag, een internationaal handelsverdrag voor samenwerking op vlak van energiezekerheid. Maar regels van de Europese Unie maken het onmogelijk voor de ene lidstaat om een andere lidstaat op grond van dit verdrag aan te klagen, schrijft de rechtbank in een verklaring.

Uniper, de uitbater van de kolencentrale op de Maasvlakte bij Rotterdam, heeft de arbitrageprocedure vorige maand al gestaakt. RWE heeft een centrale in de Eemshaven. Die opende slechts vijftien jaar geleden en kwam er juist op uitnodiging van de Nederlandse overheid, stelt dit concern. RWE wil daarom 1,4 miljard euro aan schadeloosstelling voor gemiste inkomsten.

Het ministerie van Economische Zaken en Klimaat heeft altijd benadrukt dat de wetgeving voor sluiting van kolencentrales zorgvuldig tot stand is gekomen.

Meer uit Financieel

AEX-index zet herstel voorzichtig voort

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag verder herstel zien. Beleggers lijken de recente forse koersdalingen aan te grijpen om voorzichtig weer in aandelen te stappen. In de afgelopen weken stonden de aandelenkoersen flink onder druk door de onrust rond het handelsbeleid van de Amerikaanse president Trump.

9 minuten geleden
Recordomzet uitbater luchthaven Frankfurt in 2024

FRANKFURT (ANP) - Fraport, de uitbater van Duitslands grootste luchthaven in Frankfurt, heeft vorig jaar een recordomzet geboekt door het toegenomen aantal passagiers en de hogere prijzen. Mede hierdoor behaalde het bedrijf een recordwinst, voor aftrek van onder meer rentes en belastingen. Fraport verwacht dat het aantal passagiers dit jaar verder zal toenemen.

1 uur geleden
Trump geeft toestemming om meer stroom uit kolen op te wekken

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump belooft toestemming om de productie van elektriciteit uit fossiele brandstoffen, zoals steenkool, in de Verenigde Staten op te voeren. Volgens Trump heeft China een economisch voordeel door de elektriciteitsproductie uit kolen en moeten de Verenigde Staten ook meer stroom uit kolen opwekken.

1 uur geleden
Goudprijs stijgt naar nieuw record door onrust Midden-Oosten

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs is dinsdag naar een nieuw recordniveau gestegen, aangejaagd door de onrust in het Midden-Oosten vanwege de luchtaanvallen van Israël op de Gazastrook. De prijs van het edelmetaal klom in Singapore tot boven de 3015 dollar per troy ounce (31,1 gram). Daarmee zet de goudprijs zijn recordopmars voort, nadat vrijdag al voor het eerst de mijlpaal van 3000 dollar werd doorbroken.

1 uur geleden
Alphabet biedt 30 miljard dollar voor Startup Wiz, meldt WSJ

NEW YORK (ANP) - Google-moederbedrijf Alphabet voert weer gesprekken om cybersecurity-startup Wiz over te nemen, deze keer voor 30 miljard dollar. Dit meldt de Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal. Vorig jaar zomer mislukte een poging om Wiz in te lijven, toen het bedrijf vasthield aan plannen voor een eigen beursgang.

11 uur geleden
Kledingmerk Guess schiet omhoog op positief Wall Street

NEW YORK (ANP) - Wall Street eindigde de eerste handelsdag van de week stevig in de plus, na een wat aarzelende start. Beleggers vonden de tijd weer rijp om in aandelen te stappen, na de zware koersverliezen van de afgelopen vier weken. Het Amerikaanse kledingmerk Guess was een opvallende stijger met een koerswinst van ruim 30 procent. Het bedrijf heeft een overnamebod ontvangen van investeerder WHP, eigenaar van het Nederlandse jeansmerk G-Star.

12 uur geleden
Audi wil 7500 banen schrappen om kosten te besparen

INGOLSTADT (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse autofabrikant Audi, onderdeel van Volkswagen, wil tegen 2029 ongeveer 7500 banen in Duitsland hebben geschrapt. Door de reorganisatie krimpt het personeelsbestand in Duitsland met 14 procent, maakte Audi bekend.

14 uur geleden