Duitse president dankt Xi Jinping voor veroordelen kerndreiging
BERLIJN/BEIJING (ANP) - De Duitse president Frank-Walter Steinmeier heeft dinsdag een uur gebeld met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Steinmeier bedankte Xi voor het "ondubbelzinnige afwijzen" van de Russische dreigementen met kernwapens. De Duitse president hoopt dat China zijn invloed op Rusland zal gebruiken om een einde aan de oorlog in Oekraïne te maken.
Ze belden met elkaar vanwege het vijftigjarige jubileum van de betrekkingen tussen hun beide landen, maar de oorlog in Oekraïne stond centraal in het gesprek. Europa en China hebben in de ogen van Steinmeier een gezamenlijk belang in Oekraïne: het bewaken van de soevereiniteit van dat land. Berlijn zal Kiev blijven steunen in de strijd en "niet wijken voor Russische dreigingen". Vorige maand was de Duitse bondskanselier Olaf Scholz op bezoek in China om de banden aan te halen.
Beijing heeft zich sinds het begin van de oorlog niet hard uitgesproken tegen de oorlog van Rusland. Wel heeft het regelmatig opgeroepen tot de-escalatie en een diplomatieke oplossing. Op de G20-top in Bali kwam het vorige maand wel tot een gezamenlijke slotverklaring met China waarin staat dat de dreiging met het gebruik van kernwapens ontoelaatbaar is. De Russische president Vladimir Poetin had gesuggereerd dat kernwapens een optie zouden zijn als zijn land wordt aangevallen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Tijdens een veiling van veilinghuis Sotheby's is een schilderij van Vincent van Gogh verkocht voor 62,7 miljoen dollar (ruim 54 miljoen euro). Het gaat om een werk uit 1887, genaamd 'Piles de romans parisiens et roses dans une verre'.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De extreme en langdurige droogte in Iran zou zich niet hebben voorgedaan zonder klimaatverandering door fossiele brandstoffen. Dat is de stellige overtuiging van een groep klimaatwetenschappers die de ongekende droogte in Iran en buurlanden heeft onderzocht.
1 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Een aardbeving met een kracht van 5.7 heeft Bangladesh getroffen, meldt het Duitse Onderzoekscentrum voor Geowetenschappen (GFZ).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De inzet van duizenden troepen van de Nationale Garde door president Donald Trump in Washington DC is onwettig, oordeelde een federale rechter donderdag. Rechter Jia Cobb beval een einde te maken aan de inzet, maar schortte haar bevel 21 dagen op om de regering de tijd te geven in beroep te gaan.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische leger zegt dat het de Oekraïense stad Koepjansk opnieuw heeft veroverd. Legerleider Valeri Gerasimov zei dat tegen president Poetin, toen hij een bezoek bracht aan een commandopost. Oekraïne ontkent dat Rusland de strategisch belangrijke stad in beslag heeft genomen.
9 uur geledenBELÉM (ANP/RTR) - Na de brand op de locatie van de klimaattop COP30 in de Braziliaanse stad Belém zijn dertien mensen behandeld omdat ze rook hebben ingeademd. Ze werden ter plekke behandeld, meldt de organisatie in een verklaring. De brand was binnen zes minuten onder controle. De brandweer denkt dat de brand is ontstaan door een elektrisch apparaat, waarschijnlijk een magnetron.
9 uur geledenBUENOS AIRES/JOHANNESBURG (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Argentijnse president Javier Milei gaat volgens Argentijnse media ook niet naar de topconferentie van de G20, komend weekend in Zuid-Afrika. Eerder werd al bekend dat de staatshoofden van China, Rusland en de VS ook niet komen.
11 uur geleden