Duitse president dankt Xi Jinping voor veroordelen kerndreiging
BERLIJN/BEIJING (ANP) - De Duitse president Frank-Walter Steinmeier heeft dinsdag een uur gebeld met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Steinmeier bedankte Xi voor het "ondubbelzinnige afwijzen" van de Russische dreigementen met kernwapens. De Duitse president hoopt dat China zijn invloed op Rusland zal gebruiken om een einde aan de oorlog in Oekraïne te maken.
Ze belden met elkaar vanwege het vijftigjarige jubileum van de betrekkingen tussen hun beide landen, maar de oorlog in Oekraïne stond centraal in het gesprek. Europa en China hebben in de ogen van Steinmeier een gezamenlijk belang in Oekraïne: het bewaken van de soevereiniteit van dat land. Berlijn zal Kiev blijven steunen in de strijd en "niet wijken voor Russische dreigingen". Vorige maand was de Duitse bondskanselier Olaf Scholz op bezoek in China om de banden aan te halen.
Beijing heeft zich sinds het begin van de oorlog niet hard uitgesproken tegen de oorlog van Rusland. Wel heeft het regelmatig opgeroepen tot de-escalatie en een diplomatieke oplossing. Op de G20-top in Bali kwam het vorige maand wel tot een gezamenlijke slotverklaring met China waarin staat dat de dreiging met het gebruik van kernwapens ontoelaatbaar is. De Russische president Vladimir Poetin had gesuggereerd dat kernwapens een optie zouden zijn als zijn land wordt aangevallen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland heeft niet al zijn doelen met de invasie van Oekraïne volledig bereikt en vecht door tot die zijn verwezenlijkt. Dit zei de Kremlinwoordvoerder op de herdenking van de dag dat Rusland Oekraïne in 2022 op grote schaal binnenviel.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft dinsdag gezegd dat zijn land een duidelijke datum nodig heeft wanneer het kan toetreden tot de EU. Dat is niet "zomaar een wens", zei Zelensky via een videoverbinding tegen het Europees Parlement. Zonder toetredingsdatum zal Poetin een manier vinden om toetreding decennia te blokkeren door Europa te verdelen, waarschuwde Zelensky.
29 minuten geledenKYIV (ANP) - Agressor Rusland mag niet worden beloond voor de invasie van Oekraïne, stellen EU-kopstukken Ursula von der Leyen en António Costa dinsdag in een gezamenlijke verklaring. "We zullen ervoor zorgen dat Rusland ter verantwoording wordt geroepen voor de gepleegde misdaden en de aangerichte schade", stellen de voorzitter van de Europese Commissie en de voorzitter van de EU-leiders.
41 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
3 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
5 uur geleden