Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan
BERLIJN (ANP) - De Berlijnse en de federale politie werken volgens Duitse media nauw samen in een grote operatie om een kort bezoek van de Turkse president Erdogan aan Berlijn rustig te laten verlopen. De leider zorgt normaal al voor spanningen in de stad, waar naar schatting 87.000 Turken wonen. De spanningen komen door politieke en etnische tegenstellingen, met betrekking tot bijvoorbeeld zijn conservatief islamitische koers en conflicten met Koerden.
Maar vrijdag is er nog veel meer stof tot tweespalt naar aanleiding van Erdogans felle aanvallen op de "volkerenmoord" die Israël in de dichtbevolkte Gazastrook zou plegen. Erdogan noemt de beweging Hamas waar de afkorting voor staat, de Islamitische Verzetsbeweging. Tal van Duitse politici en actievoerders hebben de regering opgeroepen het bezoek af te zeggen. Scholz staat over de strijd in de Gazastrook recht tegenover Erdogan en zei pas nog dat een tijdelijke wapenstilstand geen goed idee is
Er zijn al betogingen aangekondigd in de regeringswijk van de hoofdstad. Tot de doemscenario's van de politie behoort een botsing van groepen demonstranten zoals die van bijvoorbeeld pro-Palestijnse en Turks-nationalistische manifestanten enerzijds en links-radicale en Koerdische Turken anderzijds. De politie wil voorkomen dat betogers in de buurt kunnen komen van de regeringszetel waar Erdogan wordt ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier en vervolgens dineert met bondskanselier Olaf Scholz.
Veiligheidsmaatregelen
Het is uit veiligheidsoverwegingen nog niet bekendgemaakt langs welke route Erdogan in en uit het centrum zal rijden. De Berlijners kunnen op aanzienlijke verkeershinder rekenen, zegt de politie. Ook is niets gezegd over andere maatregelen zoals scherpschutters op daken of de inzet van manschappen. Bij een bezoek van Erdogan aan Berlijn in 2018 waren er 4000 agenten op de been en was in het centrum een noodverordening van kracht.
Enige verlichting voor de politie is het minimale programma van de Turkse gast. Hij blijft maar een paar uur, overnacht niet in de stad en wordt niet op een openbare gelegenheid als spreker of gast verwacht. Dit verheugt ook de Duitse Voetbalbond DFB die opgelucht heeft laten weten dat er geen enkele aanwijzing is dat de Turkse president zaterdagavond naar de voetbalwedstrijd Duitsland - Turkije in het Berlijnse Olympiastadion komt.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.
26 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
7 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
9 uur geleden