Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan

Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan

BERLIJN (ANP) - De Berlijnse en de federale politie werken volgens Duitse media nauw samen in een grote operatie om een kort bezoek van de Turkse president Erdogan aan Berlijn rustig te laten verlopen. De leider zorgt normaal al voor spanningen in de stad, waar naar schatting 87.000 Turken wonen. De spanningen komen door politieke en etnische tegenstellingen, met betrekking tot bijvoorbeeld zijn conservatief islamitische koers en conflicten met Koerden.

Maar vrijdag is er nog veel meer stof tot tweespalt naar aanleiding van Erdogans felle aanvallen op de "volkerenmoord" die Israël in de dichtbevolkte Gazastrook zou plegen. Erdogan noemt de beweging Hamas waar de afkorting voor staat, de Islamitische Verzetsbeweging. Tal van Duitse politici en actievoerders hebben de regering opgeroepen het bezoek af te zeggen. Scholz staat over de strijd in de Gazastrook recht tegenover Erdogan en zei pas nog dat een tijdelijke wapenstilstand geen goed idee is

Er zijn al betogingen aangekondigd in de regeringswijk van de hoofdstad. Tot de doemscenario's van de politie behoort een botsing van groepen demonstranten zoals die van bijvoorbeeld pro-Palestijnse en Turks-nationalistische manifestanten enerzijds en links-radicale en Koerdische Turken anderzijds. De politie wil voorkomen dat betogers in de buurt kunnen komen van de regeringszetel waar Erdogan wordt ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier en vervolgens dineert met bondskanselier Olaf Scholz.

Veiligheidsmaatregelen

Het is uit veiligheidsoverwegingen nog niet bekendgemaakt langs welke route Erdogan in en uit het centrum zal rijden. De Berlijners kunnen op aanzienlijke verkeershinder rekenen, zegt de politie. Ook is niets gezegd over andere maatregelen zoals scherpschutters op daken of de inzet van manschappen. Bij een bezoek van Erdogan aan Berlijn in 2018 waren er 4000 agenten op de been en was in het centrum een noodverordening van kracht.

Enige verlichting voor de politie is het minimale programma van de Turkse gast. Hij blijft maar een paar uur, overnacht niet in de stad en wordt niet op een openbare gelegenheid als spreker of gast verwacht. Dit verheugt ook de Duitse Voetbalbond DFB die opgelucht heeft laten weten dat er geen enkele aanwijzing is dat de Turkse president zaterdagavond naar de voetbalwedstrijd Duitsland - Turkije in het Berlijnse Olympiastadion komt.

Meer uit Buitenland

Doden in Gaza bij Israëlische aanvallen, onder wie journalist

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Gaza zijn woensdag doden gevallen, onder wie een journalist van nieuwszender Al Jazeera. Ten minste vier mensen kwamen om, melden lokale autoriteiten.

3 uur geleden
Ketamine-dealer Matthew Perry veroordeeld tot 15 jaar cel

LOS ANGELES (AFP/RTR) - 'Ketaminekoningin' Jasveen Sangha, die ketamine verkocht aan de overleden Friends-acteur Matthew Perry, is veroordeeld tot een celstraf van vijftien jaar. Volgens de rechter is Sangha schuldig aan het leveren van de drugs die de 54-jarige Perry fataal werden in oktober 2023. Sangha is een van de vijf verdachten in de zaak rond de dood van Perry.

3 uur geleden
VS: onderhandelingen met Iran beginnen zaterdag in Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran beginnen zaterdag in Pakistan, meldde het Witte Huis in een persconferentie. President Donald Trump stuurt een onderhandelingsteam, geleid door vicepresident JD Vance. De Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner maken ook deel uit van het team.

3 uur geleden
Dodental Israëlische aanvallen op Libanon loopt op

BEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag zeker 254 doden gevallen en 1165 mensen gewond geraakt, meldden Libanese autoriteiten. Volgens Israël waren de aanvallen de grootste sinds het begin van de oorlog.

3 uur geleden
Iran: VS moeten kiezen tussen wapenstilstand of oorlog via Israël

TEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten moeten kiezen tussen een staakt-het-vuren of een voortzetting van de oorlog via Israël, schrijft de Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi op X over de Israëlische aanvallen op Libanon. "Het kan niet allebei hebben."

4 uur geleden
Minstens 89 doden en 700 gewonden bij aanvallen Israël op Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn woensdag ten minste 89 doden en 700 gewonden gevallen, meldt het Libanese Ministerie van Gezondheid. Onder de doden zouden ook twaalf hulpverleners zijn. Israël voert naar eigen zeggen de zwaarste aanvallen uit op Libanon sinds het begin van de oorlog.

6 uur geleden
Pakistan: meldingen schendingen staakt-het-vuren VS en Iran

ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Er zijn volgens de Pakistaanse premier Shehbaz Sharif meldingen van schendingen van het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran. Hij heeft er bij de landen op aangedrongen de wapenstilstand te respecteren en terughoudend te zijn.

7 uur geleden