
Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan
BERLIJN (ANP) - De Berlijnse en de federale politie werken volgens Duitse media nauw samen in een grote operatie om een kort bezoek van de Turkse president Erdogan aan Berlijn rustig te laten verlopen. De leider zorgt normaal al voor spanningen in de stad, waar naar schatting 87.000 Turken wonen. De spanningen komen door politieke en etnische tegenstellingen, met betrekking tot bijvoorbeeld zijn conservatief islamitische koers en conflicten met Koerden.
Maar vrijdag is er nog veel meer stof tot tweespalt naar aanleiding van Erdogans felle aanvallen op de "volkerenmoord" die Israël in de dichtbevolkte Gazastrook zou plegen. Erdogan noemt de beweging Hamas waar de afkorting voor staat, de Islamitische Verzetsbeweging. Tal van Duitse politici en actievoerders hebben de regering opgeroepen het bezoek af te zeggen. Scholz staat over de strijd in de Gazastrook recht tegenover Erdogan en zei pas nog dat een tijdelijke wapenstilstand geen goed idee is
Er zijn al betogingen aangekondigd in de regeringswijk van de hoofdstad. Tot de doemscenario's van de politie behoort een botsing van groepen demonstranten zoals die van bijvoorbeeld pro-Palestijnse en Turks-nationalistische manifestanten enerzijds en links-radicale en Koerdische Turken anderzijds. De politie wil voorkomen dat betogers in de buurt kunnen komen van de regeringszetel waar Erdogan wordt ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier en vervolgens dineert met bondskanselier Olaf Scholz.
Veiligheidsmaatregelen
Het is uit veiligheidsoverwegingen nog niet bekendgemaakt langs welke route Erdogan in en uit het centrum zal rijden. De Berlijners kunnen op aanzienlijke verkeershinder rekenen, zegt de politie. Ook is niets gezegd over andere maatregelen zoals scherpschutters op daken of de inzet van manschappen. Bij een bezoek van Erdogan aan Berlijn in 2018 waren er 4000 agenten op de been en was in het centrum een noodverordening van kracht.
Enige verlichting voor de politie is het minimale programma van de Turkse gast. Hij blijft maar een paar uur, overnacht niet in de stad en wordt niet op een openbare gelegenheid als spreker of gast verwacht. Dit verheugt ook de Duitse Voetbalbond DFB die opgelucht heeft laten weten dat er geen enkele aanwijzing is dat de Turkse president zaterdagavond naar de voetbalwedstrijd Duitsland - Turkije in het Berlijnse Olympiastadion komt.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De grensovergang tussen Egypte en de Gazastrook bij Rafah blijft "tot nader order" dicht. Dat zegt het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu.
43 minuten geledenCAÏRO (ANP) - Egypte krijgt de leiding over een eventuele internationale stabilisatiemacht in de Gazastrook mocht de VN-Veiligheidsraad daartoe besluiten. Dat meldt de Britse krant The Guardian op basis van diplomatieke bronnen. Momenteel zou een door Europa en de Verenigde Staten gesteunde motie in de VN-Veiligheidsraad worden voorbereid om een stabilisatiemacht robuuste bevoegdheden te geven om het staakt-het-vuren in Gaza te waarborgen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De grensovergang met Egypte bij de Gazaanse stad Rafah opent maandag. Dat zegt de Palestijnse ambassade in Caïro in een bericht op Facebook. Het instituut voegt eraan toe dat Palestijnen in Egypte vanaf dat moment kunnen terugkeren naar de Gazastrook en vraagt gegadigden contact op te nemen. Volgens de ambassade is het besluit in overleg met de Egyptische autoriteiten tot stand gekomen.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Israëlische troepen hebben elf leden van een Palestijnse familie in Gaza gedood, meldt de zender Al Jazeera op basis van een verklaring van de burgerbescherming van de kuststrook.
2 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Bengaalse hoofdstad Dhaka zijn gestaakt door een grote brand in een vrachthal. Volgens lokale autoriteiten zijn 36 blusteams ter plaatse om het vuur, dat tot in de wijde omtrek te zien is, te bedwingen. Volgens een woordvoerder van de Hazrat Shahjalal-luchthaven is geen van de toestellen in gevaar. Wel werden enkele naderende vluchten omgeleid.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Slachtoffers van seksueel misbruik door katholieke instellingen in België krijgen een extra compensatie voor hun leed. Dat meldt stichting Dignity, die zich inzet voor slachtoffers van misbruik binnen de kerk. De 3000 euro die erkende slachtoffers kunnen krijgen, is bedoeld om psychologische zorg voor hen toegankelijker te maken. Volgens de stichting gaat het om 1591 slachtoffers die aanspraak maken op de regeling. Zij kunnen zich tot eind december 2026 melden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben achter gesloten deuren gesproken over het organiseren van een ontmoeting tussen president Donald Trump en de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, wanneer Trump volgende maand Azië bezoekt. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CNN, die zich baseert op ingewijden, zijn er nog geen serieuze voorbereidingen getroffen die nodig zijn voor een dergelijk treffen.
3 uur geleden