Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan

Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan

BERLIJN (ANP) - De Berlijnse en de federale politie werken volgens Duitse media nauw samen in een grote operatie om een kort bezoek van de Turkse president Erdogan aan Berlijn rustig te laten verlopen. De leider zorgt normaal al voor spanningen in de stad, waar naar schatting 87.000 Turken wonen. De spanningen komen door politieke en etnische tegenstellingen, met betrekking tot bijvoorbeeld zijn conservatief islamitische koers en conflicten met Koerden.

Maar vrijdag is er nog veel meer stof tot tweespalt naar aanleiding van Erdogans felle aanvallen op de "volkerenmoord" die Israël in de dichtbevolkte Gazastrook zou plegen. Erdogan noemt de beweging Hamas waar de afkorting voor staat, de Islamitische Verzetsbeweging. Tal van Duitse politici en actievoerders hebben de regering opgeroepen het bezoek af te zeggen. Scholz staat over de strijd in de Gazastrook recht tegenover Erdogan en zei pas nog dat een tijdelijke wapenstilstand geen goed idee is

Er zijn al betogingen aangekondigd in de regeringswijk van de hoofdstad. Tot de doemscenario's van de politie behoort een botsing van groepen demonstranten zoals die van bijvoorbeeld pro-Palestijnse en Turks-nationalistische manifestanten enerzijds en links-radicale en Koerdische Turken anderzijds. De politie wil voorkomen dat betogers in de buurt kunnen komen van de regeringszetel waar Erdogan wordt ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier en vervolgens dineert met bondskanselier Olaf Scholz.

Veiligheidsmaatregelen

Het is uit veiligheidsoverwegingen nog niet bekendgemaakt langs welke route Erdogan in en uit het centrum zal rijden. De Berlijners kunnen op aanzienlijke verkeershinder rekenen, zegt de politie. Ook is niets gezegd over andere maatregelen zoals scherpschutters op daken of de inzet van manschappen. Bij een bezoek van Erdogan aan Berlijn in 2018 waren er 4000 agenten op de been en was in het centrum een noodverordening van kracht.

Enige verlichting voor de politie is het minimale programma van de Turkse gast. Hij blijft maar een paar uur, overnacht niet in de stad en wordt niet op een openbare gelegenheid als spreker of gast verwacht. Dit verheugt ook de Duitse Voetbalbond DFB die opgelucht heeft laten weten dat er geen enkele aanwijzing is dat de Turkse president zaterdagavond naar de voetbalwedstrijd Duitsland - Turkije in het Berlijnse Olympiastadion komt.

Meer uit Buitenland

Trump zegt dat Poetin de oorlog wil stoppen

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".

4 uur geleden
Palestijnen melden doden Gaza na aanval Israël

GAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.

4 uur geleden
Rechtstreeks politiek overleg Israël - Libanon

NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.

6 uur geleden
Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

10 uur geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

11 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

12 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

13 uur geleden