Duitse politie vreest het ergste bij kort bezoek Erdogan
BERLIJN (ANP) - De Berlijnse en de federale politie werken volgens Duitse media nauw samen in een grote operatie om een kort bezoek van de Turkse president Erdogan aan Berlijn rustig te laten verlopen. De leider zorgt normaal al voor spanningen in de stad, waar naar schatting 87.000 Turken wonen. De spanningen komen door politieke en etnische tegenstellingen, met betrekking tot bijvoorbeeld zijn conservatief islamitische koers en conflicten met Koerden.
Maar vrijdag is er nog veel meer stof tot tweespalt naar aanleiding van Erdogans felle aanvallen op de "volkerenmoord" die Israël in de dichtbevolkte Gazastrook zou plegen. Erdogan noemt de beweging Hamas waar de afkorting voor staat, de Islamitische Verzetsbeweging. Tal van Duitse politici en actievoerders hebben de regering opgeroepen het bezoek af te zeggen. Scholz staat over de strijd in de Gazastrook recht tegenover Erdogan en zei pas nog dat een tijdelijke wapenstilstand geen goed idee is
Er zijn al betogingen aangekondigd in de regeringswijk van de hoofdstad. Tot de doemscenario's van de politie behoort een botsing van groepen demonstranten zoals die van bijvoorbeeld pro-Palestijnse en Turks-nationalistische manifestanten enerzijds en links-radicale en Koerdische Turken anderzijds. De politie wil voorkomen dat betogers in de buurt kunnen komen van de regeringszetel waar Erdogan wordt ontvangen door president Frank-Walter Steinmeier en vervolgens dineert met bondskanselier Olaf Scholz.
Veiligheidsmaatregelen
Het is uit veiligheidsoverwegingen nog niet bekendgemaakt langs welke route Erdogan in en uit het centrum zal rijden. De Berlijners kunnen op aanzienlijke verkeershinder rekenen, zegt de politie. Ook is niets gezegd over andere maatregelen zoals scherpschutters op daken of de inzet van manschappen. Bij een bezoek van Erdogan aan Berlijn in 2018 waren er 4000 agenten op de been en was in het centrum een noodverordening van kracht.
Enige verlichting voor de politie is het minimale programma van de Turkse gast. Hij blijft maar een paar uur, overnacht niet in de stad en wordt niet op een openbare gelegenheid als spreker of gast verwacht. Dit verheugt ook de Duitse Voetbalbond DFB die opgelucht heeft laten weten dat er geen enkele aanwijzing is dat de Turkse president zaterdagavond naar de voetbalwedstrijd Duitsland - Turkije in het Berlijnse Olympiastadion komt.
Meer uit Buitenland
PETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
9 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
52 minuten geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
4 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
6 uur geledenCOTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.
7 uur geleden