Duitse politie kan voorlopig overal opduiken voor grenscontrole
KLEEF/AKEN (ANP) - De Duitse politie kan de komende zes maanden overal langs de Nederlandse grens opduiken voor de controle van paspoorten. Wie van plan is naar Duitsland te rijden moet er rekening mee houden dat dergelijke controles "op elk tijdstip, op elke weg en elke dag" kunnen voorkomen, zegt woordvoerster Stefanie Gleixner van de Bundespolizei (Duitse federale politiedienst). Over het resultaat van de controles, die maandag om middernacht begonnen, wil de politie voorlopig niets zeggen.
Nederland heeft ruim 560 kilometer aan grens met Duitsland. Maandag stonden bij enkele grote grensovergangen in het noorden en oosten van het land controlefuiken, maar dat zal volgens Gleixner zeker niet dagelijks het geval zijn. "We zullen voornamelijk mobiel en steekproefsgewijs controleren. " Daarvoor is gekozen voor het "verrassingseffect" en om snel te kunnen handelen als er door de grenscontrole lange files zouden ontstaan. Daarvan was maandag overigens nergens sprake.
De paspoortcontrole treft verkeer dat vanuit Nederland naar Duitsland rijdt. Want de Duitse regering wil met name voorkomen dat terroristen en illegale migranten in Duitsland terechtkomen. Daarom zijn er het komende halfjaar niet alleen langs de Nederlandse grenzen, maar ook langs die van België, Luxemburg, Frankrijk en Denemarken doorlopend controles. Wie zijn paspoort niet kan laten zien mag het land niet in. Overigens, merkt Gleixner op, moet iedereen altijd een paspoort of ID-kaart bij zich hebben.
Volgens Gleixner maken vooral personenauto's kans op een paspoortcontrole. "We weten dat ongewenste personen voornamelijk op die manier Duitsland binnenkomen. Maar dat betekent nog niet dat vrachtwagens of bestelbusjes nooit aan de beurt zijn. Het kan steeds gebeuren, waar en wanneer dan ook. Op sommige plekken misschien wel dagen achter elkaar." Het is de bedoeling dat de grenscontroles een halfjaar gaan duren. Of dat ook gebeurt, is volgens Gleixner een beslissing die de Duitse regering moet nemen.
Meer uit Binnenland
ARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
20 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie Oost-Nederland gaat ongeveer driehonderd mensen benaderen die mogelijk zijn gedupeerd door beleggingsfraude. De politie wil ze informeren dat ze cryptogeld overmaken naar vermoedelijke oplichters, en adviseert ze daarmee te stoppen. Dat meldt de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat maakt zich grote zorgen over de Nederlandse infrastructuur. Wegen, vaarwegen, bruggen en sluizen zijn toenemend beschadigd en versleten. De infrastructuur is "de ruggengraat van onze samenleving en economie", meent directeur Martin Wijnen, en om die veilig te houden is volgens hem meer geld nodig.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
9 uur geleden