Duitse overname Gazprom-tak gunstig voor Nederlandse gemeenten
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - SEFE, de voormalige Europese handels- en leveringstak van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom, wordt overgenomen door de Duitse overheid. Daarmee lijken onze oosterburen voor veel Nederlandse gemeenten een probleem op te lossen. Die gemeenten hebben namelijke nog contracten met SEFE en deze waren discutabel geworden vanwege de Russische eigenaar.
Duitsland neemt een belang van 100 procent in SEFE en zal miljarden euro's steken in de onderneming, die eerder bekendstond als Gazprom Germania. Het bedrijf was in de financiƫle problemen beland nadat Rusland de toevoer van gas naar Duitsland drastisch had verlaagd. SEFE dreigde daardoor failliet te gaan wat de gaslevering in Duitsland in gevaar had kunnen brengen.
In Nederland zijn nog veel gemeenten met een contract bij SEFE. Volgens het kabinet moesten ze die banden verbreken. Hoewel Duitsland eerder al de controle bij SEFE overnam was het volgens het kabinet niet zeker dat de link met Rusland helemaal was doorgeknipt.
Kostbare aangelegenheid
Het afstappen van de contracten dreigde echter een kostbare aangelegenheid te worden voor de gemeenten. Het is in deze tijd niet eenvoudig om snel een vervangende leverancier van gas te vinden. Significant hogere kosten zijn bij zo'n overstap niet te voorkomen, waarschuwden gemeenten.
Het gaat om de tweede Duitse redding van een groot energiebedrijf in twee maanden. Berlijn stemde er in september al mee in om Uniper te nationaliseren en 99 procent van Duitslands grootste gasimporteur over te nemen. Daarmee wilde Duitsland er zeker van zijn dat het bedrijf gas kon blijven kopen en de industrie van het land kon blijven bevoorraden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met rode cijfers het weekend ingegaan. De chipfondsen stonden bij de grootste dalers in de hoofdindex op het Damrak na tegenvallende cijfers van het Amerikaanse softwareconcern Oracle en chipproducent Broadcom.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia heeft dit jaar voor het eerst in haar 60-jarige bestaan 10 miljoen passagiers aan boord verwelkomd. Het bedrijf spreekt van een "bijzondere mijlpaal" en een "mooie afsluiting" van het jubileumjaar voor vertrekkend topman Marcel de Nooijer. Hij neemt eind dit jaar afscheid bij Transavia.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Voormalig minister en staatssecretaris Mark Harbers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van commissarissen van spoorbeheerder ProRail. Hij neemt per 2 juli volgend jaar de functie over van Hans Alders, die dan na twaalf jaar zijn maximale zittingstermijn heeft bereikt.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom stond vrijdag bij de dalers op de aandelenbeurzen in New York. De chipfabrikant boekte afgelopen kwartaal een recordomzet en zag de winst bijna verdubbelen. Ook gaf het bedrijf een sterke verwachting af voor het huidige kwartaal, waarin de verkoopopbrengst van de AI-chips van Broadcom zal verdubbelen. Wel waarschuwde het bedrijf voor lagere winstmarges op AI-chips. Het aandeel verloor daarop ruim 7 procent.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.
17 uur geleden