Duitse oppositieleider acht NAVO-ingrijpen in Oekraïne mogelijk
BERLIJN (ANP/DPA) - De leider van de grootste oppositiepartij van Duitsland, Friedrich Merz van de CDU/CSU, heeft gezegd dat het mogelijk is dat de NAVO toch in Oekraïne ingrijpt als Rusland gericht kerncentrales als doelwit kiest. "Er kan een situatie komen dat de NAVO besluiten moeten nemen om Poetin te stoppen", zei Merz in gesprek met de omroep NDR.
Merz zei dat bij een aanval op een kerncentrale een reactor getroffen kan worden en dan worden de NAVO-landen direct bedreigd. Dan moet worden bepaald of dat een aanval inhoudt op het grondgebied van het bondgenootschap.
Oekraïne zegt dat Rusland de kerncentrale in Zaporizja van alle kanten heeft beschoten en met geweld heeft veroverd. De buitenlandminister van Oekraïne twitterde dat de aanval van de Russen een ramp kon veroorzaken die tien maal groter is van die van Tsjernobyl in 1989.
Propagandastunt
Rusland bestrijdt de Oekraïense lezing met klem en beschuldigt Kiev van een propagandastunt. Er waren geen militairen in het complex van de kerncentrale, Russische noch Oekraïense, volgens Moskou. De problemen ontstonden toen een groep Oekraïense 'saboteurs' het terrein binnendrong en vanuit een trainingscentrum naar buiten schoot. Russische troepen in de omgeving hebben op "de monsterlijke provocatie" gereageerd en teruggeschoten. De provocateurs hebben toen brand gesticht en zijn gevlucht, volgens Moskou.
Het IAEA (Internationaal Atoomenergie Agentschap) heeft vrijdag bevestigd dat er in Zaporizja op een pand bij de centrale een projectiel is neergekomen en dat geen enkele reactor schade heeft opgelopen. Oekraïens personeel werkt in de centrale door en Russische militairen zijn in de omgeving van het complex aanwezig.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.
7 uur geleden