Duitse oppositieleider acht NAVO-ingrijpen in Oekraïne mogelijk
BERLIJN (ANP/DPA) - De leider van de grootste oppositiepartij van Duitsland, Friedrich Merz van de CDU/CSU, heeft gezegd dat het mogelijk is dat de NAVO toch in Oekraïne ingrijpt als Rusland gericht kerncentrales als doelwit kiest. "Er kan een situatie komen dat de NAVO besluiten moeten nemen om Poetin te stoppen", zei Merz in gesprek met de omroep NDR.
Merz zei dat bij een aanval op een kerncentrale een reactor getroffen kan worden en dan worden de NAVO-landen direct bedreigd. Dan moet worden bepaald of dat een aanval inhoudt op het grondgebied van het bondgenootschap.
Oekraïne zegt dat Rusland de kerncentrale in Zaporizja van alle kanten heeft beschoten en met geweld heeft veroverd. De buitenlandminister van Oekraïne twitterde dat de aanval van de Russen een ramp kon veroorzaken die tien maal groter is van die van Tsjernobyl in 1989.
Propagandastunt
Rusland bestrijdt de Oekraïense lezing met klem en beschuldigt Kiev van een propagandastunt. Er waren geen militairen in het complex van de kerncentrale, Russische noch Oekraïense, volgens Moskou. De problemen ontstonden toen een groep Oekraïense 'saboteurs' het terrein binnendrong en vanuit een trainingscentrum naar buiten schoot. Russische troepen in de omgeving hebben op "de monsterlijke provocatie" gereageerd en teruggeschoten. De provocateurs hebben toen brand gesticht en zijn gevlucht, volgens Moskou.
Het IAEA (Internationaal Atoomenergie Agentschap) heeft vrijdag bevestigd dat er in Zaporizja op een pand bij de centrale een projectiel is neergekomen en dat geen enkele reactor schade heeft opgelopen. Oekraïens personeel werkt in de centrale door en Russische militairen zijn in de omgeving van het complex aanwezig.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez heeft in een tv-toespraak benadrukt dat het land niet wordt bestuurd door een "buitenlandse partij". Volgens Rodríguez wordt het land bestuurd "door de Venezolaanse overheid en door niemand anders". Ook noemde Rodríguez het aanhouden van president Nicolás Maduro door de VS afgelopen weekend opnieuw "absoluut illegaal" en een "schending van het internationaal recht".
58 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Bij de protesten in Iran zijn sinds eind december minstens 27 demonstranten gedood door de Iraanse veiligheidsdiensten, meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights. Vijf van hen zouden minderjarig zijn geweest.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft drie aanklagers aangesteld die onderzoek gaan doen naar de dodelijke slachtoffers van de Amerikaanse aanval van afgelopen weekend. Dat zegt 's lands openbaar aanklager Tarek William Saab. Ook riep Saab de rechtbank in New York op te erkennen dat de Amerikaanse juridische bevoegdheden ophouden bij de landsgrenzen en zei hij dat president Nicolás Maduro als staatshoofd immuniteit geniet.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is weer naar het ziekenhuis gebracht nadat hij bij een val zijn hoofd heeft gestoten, meldt zijn vrouw op sociale media. Bolsonaro zit sinds november vast voor het beramen van een staatsgreep. Afgelopen december werd Bolsonaro al opgenomen vanwege een operatie aan een liesbreuk en meerdere operaties tegen de hik.
6 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De premier van Groenland, Jens-Frederik Nielsen, is dankbaar voor de steun van Europese leiders omtrent de soevereiniteit van Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde afgelopen weekend dat de Verenigde Staten het gebied "nodig hebben voor de nationale veiligheid". Nielsen noemt de Europese steun "belangrijk in een tijd waarin internationale principes worden uitgedaagd".
8 uur geleden