Duitse onderzoeksinstituten veel somberder over groei
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie zal dit jaar veel zwakker groeien dan eerder werd gedacht. Dat stellen de vijf belangrijkste economische onderzoeksinstituten in Duitsland. Volgens die vooraanstaande instituten zal de groei slechts 0,1 procent bedragen. Bij een eerdere raming in het najaar werd nog gerekend op een groei van 1,3 procent voor de grootste economie van Europa.
De instituten DIW, Ifo, IfW, IWH en RWI komen elk halfjaar gezamenlijk met nieuwe ramingen die worden voorgelegd aan het Duitse ministerie van Economische Zaken. De economie van het land gaat gebukt onder de zwakkere wereldhandel, wat de Duitse export raakt. Ook is er tegenwind van de inflatie en gestegen rentes, wat de koopkracht van huishoudens ondermijnt.
Vorig jaar kromp de economie van de grootste handelspartner van Nederland met 0,3 procent.
"Aangeslagen"
De onderzoekers stellen nu in de voorjaarsprognose dat de economie "aangeslagen" is. Ze wijzen ook op de zwakte in de Duitse bouwsector en de politieke onzekerheid in het land, waardoor bedrijven terughoudend zijn met investeringen. Volgend jaar zou de groei dan wel weer moeten aantrekken tot 1,4 procent, aldus de instituten.
De Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) zegt ook dat de stemming in de economie slecht is. Daarbij wijst de lobbygroep op de hogere energiekosten in Duitsland dan in andere industrielanden en de bureaucratische druk op het bedrijfsleven. Ook is er een steeds groter probleem met personeelstekorten en zorgen de geopolitieke spanningen voor tegenwind bij de export, aldus de belangenvereniging.
De Duitse centrale bank kwam onlangs ook al met een rapport waarin werd gesproken over het haperende herstel van de economie. Volgens de Bundesbank is de economie in het eerste kwartaal van dit jaar waarschijnlijk gekrompen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven ASML, ASMI en Besi waren donderdag de grote verliezers op de beurs in Amsterdam. Wereldwijd zijn chipbedrijven in de uitverkoop gedaan, door zorgen of de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie de hoge waarderingen wel rechtvaardigen. Beleggers zochten daardoor hun heil in de veiligheid van obligaties.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het bekende fietsenmerk Sparta, dat onder de failliete fietsenfabrikant Accell valt, maakt een doorstart. De curatoren van Accell melden donderdag dat Sparta is verkocht aan het in Amsterdam gevestigde e-bikebedrijf Tenways. Daarmee krijgt Sparta een nieuwe eigenaar en blijft het merk volgens de curatoren behouden.
24 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse minister van Cultuur is bezorgd over de overname van de media- en entertainmenttak van omroep ITV door Sky. De deal werd in juli bekend, maar minister Lisa Nandy zei donderdag zich zorgen te maken over de vrijheid van meningsuiting en de inhoudelijke diversiteit van de media in het Verenigd Koninkrijk. Ze verklaarde dat ze neigt naar ingrijpen op grond van het algemeen belang.
49 minuten geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn kijkt of het mogelijk is om meer niet-verkochte producten aan voedselbanken te doneren. Door alle chaos van de afgelopen dagen zijn winkels een tijd niet bevoorraad met versproducten. Veel van die producten zijn niet meer te verkopen en zouden anders bederven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het nieuwe fusiebedrijf van het Nederlandse verf- en coatingconcern AkzoNobel en het Amerikaanse Axalta gaat Axanzo heten. Klanten zullen hier echter weinig van merken. Volgens het bedrijf achter verfmerken als Flexa en Sikkens blijven de merknamen gewoon hetzelfde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond wil dat de EU bij nieuwe duurzaamheidsregels voor producten meer inzet op het repareren van kapotte televisies. Volgens de Europese regels moeten bepaalde producten voldoen aan eisen voor onder meer repareerbaarheid en de Europese Commissie werkt aan nieuwe regels voor tv's. Maar reparatie dreigt daarbij te weinig aandacht te krijgen, stelt de Consumentenbond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn donderdag overwegend lager begonnen, na de verliezen een dag eerder. Vooral techgraadmeter Nasdaq moest het opnieuw ontgelden door de aanhoudende wereldwijde verkoopgolf in AI-gerelateerde aandelen. Financieringsproblemen bij datacenterbedrijf CoreWeave en een hogere Amerikaanse inflatie versterkten de zorgen bij beleggers over stijgende leenkosten voor bedrijven en de houdbaarheid van de enorme investeringen in AI-infrastructuur.
2 uur geleden