Duitse onderzoeksinstituten veel somberder over groei
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie zal dit jaar veel zwakker groeien dan eerder werd gedacht. Dat stellen de vijf belangrijkste economische onderzoeksinstituten in Duitsland. Volgens die vooraanstaande instituten zal de groei slechts 0,1 procent bedragen. Bij een eerdere raming in het najaar werd nog gerekend op een groei van 1,3 procent voor de grootste economie van Europa.
De instituten DIW, Ifo, IfW, IWH en RWI komen elk halfjaar gezamenlijk met nieuwe ramingen die worden voorgelegd aan het Duitse ministerie van Economische Zaken. De economie van het land gaat gebukt onder de zwakkere wereldhandel, wat de Duitse export raakt. Ook is er tegenwind van de inflatie en gestegen rentes, wat de koopkracht van huishoudens ondermijnt.
Vorig jaar kromp de economie van de grootste handelspartner van Nederland met 0,3 procent.
"Aangeslagen"
De onderzoekers stellen nu in de voorjaarsprognose dat de economie "aangeslagen" is. Ze wijzen ook op de zwakte in de Duitse bouwsector en de politieke onzekerheid in het land, waardoor bedrijven terughoudend zijn met investeringen. Volgend jaar zou de groei dan wel weer moeten aantrekken tot 1,4 procent, aldus de instituten.
De Duitse Industrie- en Handelskamer (DIHK) zegt ook dat de stemming in de economie slecht is. Daarbij wijst de lobbygroep op de hogere energiekosten in Duitsland dan in andere industrielanden en de bureaucratische druk op het bedrijfsleven. Ook is er een steeds groter probleem met personeelstekorten en zorgen de geopolitieke spanningen voor tegenwind bij de export, aldus de belangenvereniging.
De Duitse centrale bank kwam onlangs ook al met een rapport waarin werd gesproken over het haperende herstel van de economie. Volgens de Bundesbank is de economie in het eerste kwartaal van dit jaar waarschijnlijk gekrompen.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX-bestuurslid Donald Harrison vertrekt na meer dan tien jaar uit het bestuur van het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van Elon Musk. Harrison liet SpaceX op 4 november weten dat hij wilde opstappen, een dag na de Amerikaanse midtermverkiezingen. Dat volgt uit een document dat SpaceX heeft ingediend.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Techaandelen zijn vrijdag op de beurzen in New York overwegend met winsten geëindigd. Daarmee toonden ze enig herstel na de forse koersverliezen een dag eerder. Donderdag sloeg de nervositeit op de beurzen toe, doordat beleggers verwachtten dat Democraten na hun verkiezingsoverwinning bij de midterms een rem zetten op de groei van AI.
13 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Uitkeringsinstanties en de politiek moeten een oplossing vinden voor gevallen waarin mensen met een uitkering ineens een naheffing krijgen van de Belastingdienst. Die oproep doet de rechtbank in Groningen na een rechtszaak waarbij een vrouw na een nabetaling van het UWV ook een rekening van honderden euro's kreeg van de fiscus.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV en CNV moeten maandag zorgen voor een minimale bezetting tijdens de aangekondigde staking bij de ANWB. Dat heeft de kortgedingrechter in Utrecht bepaald. De rechter gaat deels mee in de eis van de ANWB dat er een deel van de werknemers aan het werk moet zijn om de veiligheid op de Nederlandse wegen te waarborgen.
15 uur geledenIJEN (ANP) - Audax, het moederbedrijf van boekwinkelketen Bruna, heeft financiële problemen en krijgt van de rechter een afkoelingsperiode. Op dit moment zijn er onvoldoende middelen om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen, bevestigt het bedrijf na berichtgeving van Het Financieele Dagblad.
15 uur geleden