
Duitse onderzoekers zien meer bewijs voor vissterfte door algen
BERLIJN (ANP/DPA) - Deskundigen van het Leibniz-instituut voor waterecologie en binnenvisserij zien duidelijke aanwijzingen dat giftige algen verantwoordelijk zijn voor de tonnen dode vis in de rivier de Oder. Het gaat volgens hen om de soort Prymnesium parvum, die vooral goed gedijt in brak water. De sterke toename van deze alg, die een stof afscheidt die noodlottig kan zijn voor zoetwatervissen, is ook af te leiden uit satellietgegevens en valt te verklaren uit verzilting van de grensrivier.
"Dat is op dit moment onze hypothese die het meest waarschijnlijk is", zei woordvoerder Tobias Goldhammer maandag. Waardoor het zoutgehalte in de Oder zo ver van de Oostzee is gestegen, is onduidelijk. De lage waterstand en de hoge temperatuur hebben vermoedelijk een rol gespeeld. Poolse wetenschappers hebben eveneens de aanwezigheid van deze toxineproducerende alg in de rivier vastgesteld.
Een woordvoerster van het ministerie van Milieu van de Duitse deelstaat Brandenburg acht de verklaring van het Leibniz-instituut plausibel. Het is nu zaak uit te zoeken waar de zouttoename door is veroorzaakt. Het ministerie blijft er vooralsnog van uitgaan dat er meer redenen zijn voor de massale vissterfte.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Miljardair Elon Musk heeft de tweet verwijderd waarin hij zei dat president Donald Trump voorkomt in de dossiers van de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Ook andere tweets zijn verwijderd.
55 minuten geledenJAGODA (ANP) - Politie en sociaal werkers in Bulgarije hebben 75 zwaar verwaarloosde bejaarden aangetroffen in twee illegale tehuizen. Mensen waren vastgebonden aan bedden, werden verdoofd en geslagen, meldt het Bulgaarse ministerie van Binnenlandse Zaken, dat spreekt van "martelkamers". Vijf mensen zijn aangehouden.
59 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP/DPA) - De Franse president Emmanuel Macron brengt 15 juni een bezoek aan Groenland. De reis is op uitnodiging van de Deense en Groenlandse premiers, meldt het Elysée zaterdag. Macron is het eerste buitenlandse staatshoofd dat Groenland bezoekt, sinds de Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd het gebied, dat bij Denemarken hoort, te willen inlijven.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zaterdag tientallen mensen gedood door de Israëlische krijgsmacht. Volgens hulpverleners kwamen zeker vijftien mensen om door een luchtaanval op een gebouw in Gaza-Stad. Tientallen mensen raakten gewond.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Oekraïne heeft een voorgenomen gevangenenruil met Rusland voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dat schrijft Vladimir Medinsky, het hoofd van de Russische delegatie die met Oekraïne onderhandelt, zaterdag op Telegram. Ook de overdracht van de lichamen van gesneuvelde militairen gaat voorlopig niet door.
6 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne heeft naar eigen zeggen een Russische straaljager uit de lucht geschoten. Het gaat om een Soe-35 die in de richting van Koersk vloog, meldt de krijgsmacht op sociale media. Het nieuws is niet bevestigd door onafhankelijke bronnen of Rusland.
8 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht heeft het lichaam van de Thaise gijzelaar Nattapong Pinta geborgen in Gaza, meldt minister van Defensie Israel Katz. Hij werd ontvoerd tijdens de aanval van Hamas op 7 oktober 2023. Israël hield er rekening mee dat hij nog in leven zou kunnen zijn.
9 uur geleden