Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse ondernemersvertrouwen hard omlaag door oorlog Oekraïne

Duitse ondernemersvertrouwen hard omlaag door oorlog Oekraïne

MÜNCHEN (ANP) - Het vertrouwen van Duitse ondernemers is in maart hard gedaald door de oorlog in Oekraïne en de stijgende energieprijzen. In februari nam de vertrouwensindex van onderzoeksinstituut Ifo juist nog flink toe door de hoop dat de piek van de omikrongolf in het land achter de rug was en de maatregelen om het virus in te dammen verder werden versoepeld.

"Het sentiment in de Duitse economie is ingestort", zei Ifo-president Clemens Fuest vrijdag in een verklaring. "Bedrijven in Duitsland verwachten moeilijke tijden." De index die het vertrouwen meet, staat nu op een stand van 90,8 tegen 98,5 een maand eerder. Het vertrouwen zakte daarmee tot het laagste niveau sinds januari 2021.

Over de verwachtingen in de toekomst zijn de Duitse ondernemers nog negatiever geworden. De deelindex voor de toekomstige ontwikkelingen kelderde naar 85,1, van 99,2 in februari. Deze index nam daarmee nog scherper af dan bij het begin van de coronapandemie in maart 2020.

Koopkracht

Volgens econoom Carsten Brzeski van ING lijken Duitse bedrijven zich te realiseren dat de oorlog grotere gevolgen zal hebben voor de Duitse economie dan corona. Door de oorlog in Oekraïne zijn de vooruitzichten voor de Duitse economie drastisch veranderd. Terwijl een maand geleden de economische vooruitzichten voor Duitsland er goed uitzagen en een sterk herstel in de maak was, is stagflatie nu het meest waarschijnlijke scenario geworden, aldus Brzeski. Stagflatie is een situatie waarin de groei afneemt en de prijzen blijven stijgen.

De stijgende inflatie door de hogere energieprijzen drukt de koopkracht van consumenten. De extra steunmaatregelen van de Duitse regering zullen de negatieve gevolgen van de oorlog volgens Brzeski wel dempen, maar zullen stagflatie niet kunnen voorkomen. De Duitse overheid kondigde donderdag voor 15 miljard euro aan extra steunmaatregelen voor consumenten en bedrijven aan. Het pakket omvat onder meer een tijdelijke accijnsverlaging op brandstof, eenmalige uitkeringen aan huishoudens en gesubsidieerd openbaar vervoer.

De kans op een technische recessie in Duitsland, ofwel twee kwartalen van krimp op rij, is volgens de ING-econoom nu "groot". Daarnaast schroefde hij zijn groeiverwachting voor de grootste economie van Europa voor dit jaar terug tot 1,6 procent, waarmee de terugkeer van de Duitse economie naar het niveau van voor de coronacrisis wordt vertraagd.

Meer uit Financieel

Wereldwijde wapenverkoop stijgt door oorlogen in Oekraïne en Gaza

STOCKHOLM (ANP) - De honderd grootste wapenbedrijven ter wereld hebben vorig jaar samen een recordomzet van 679 miljard dollar (zo'n 585 miljard euro) behaald. Dat is 5,9 procent meer dan een jaar eerder, meldt SIPRI. Het onderzoeksinstituut schrijft de groei vooral toe aan de oorlogen in Oekraïne en Gaza, die de vraag naar wapens sterk hebben opgedreven.

4 uur geleden
Bird trekt overnamevoorstel CM.com in

AMSTERDAM (ANP) - Aanbieder van communicatiesoftware Bird trekt het voorstel om branchegenoot CM.com over te nemen in. Dat meldt Bird zondag. Het Amsterdamse softwarebedrijf deed 5 november een overnamebod met een totale waarde van 165,8 miljoen euro in contanten.

10 uur geleden
Boerenprotesten in Griekenland om vertraagde Europese subsidies

ATHENE (ANP/RTR) - Griekse boeren zijn zondag slaags geraakt met de politie tijdens protesten in delen van het Zuidoost-Europese land. Ze zijn boos over de vertraagde uitbetaling van Europese subsidies, veroorzaakt door onderzoeken naar een groot corruptieschandaal in Griekenland.

12 uur geleden
Oliekartel OPEC+ draait oliekraan in januari niet verder open

WENEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieproducerende landen die zijn verenigd in oliekartel OPEC+ gaan in het eerste kwartaal van volgend jaar niet nog meer olie oppompen. Dat hebben ze zondag besloten op een vergadering. Dat betekent dat de landen afzien van hun eerdere patroon om de olieproductie telkens wat verder op te voeren, waarmee ze de prijzen aan de pomp in Nederland potentieel iets drukten.

12 uur geleden
'Favoriet' Kevin Hassett wil graag nieuwe Fed-baas worden

WASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Hassett zou graag dienen als de volgende voorzitter van de Federal Reserve, als hij door president Donald Trump wordt gekozen. Dat heeft Hassett, economisch adviseur van het Witte Huis, zondag laten weten voor de camera van Fox News. Hassett wordt sinds kort gezien als de belangrijkste kandidaat om Jerome Powell op te volgen, wiens termijn volgend jaar afloopt.

14 uur geleden
Baas Signal blij dat scanplicht uit EU-wetsvoorstel is geschrapt

AMSTERDAM (ANP) - De versleutelde berichtendienst Signal is blij dat de verplichting voor techbedrijven om chatgesprekken te scannen op mogelijke kinderporno uit het Europese wetsvoorstel is geschrapt dat seksueel misbruik van kinderen online tegen moet gaan. Dat heeft Signal-topvrouw Meredith Whittaker gezegd in tv-programma Buitenhof.

16 uur geleden
Reeves ontkent misleiding over staat Britse overheidsfinanciën

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse minister van Financiën Rachel Reeves heeft zondag ontkend dat ze het Britse publiek had misleid door te liegen over de staat van de Britse overheidsfinanciën. Op nieuwszender Sky News sprak ze de beschuldigingen vanuit de Britse oppositie, die al op haar aftreden aandrong, tegen.

16 uur geleden