Duitse ondernemers pessimistischer door zorgen over gas
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse ondernemers zijn pessimistischer geworden over de nabije toekomst. Ze hebben al te maken met sterk gestegen energieprijzen en daar komt de zorg bovenop dat uit Rusland helemaal geen gas meer naar de grootste economie van de Europese Unie gaat. De afgelopen weken kneep het Russische staatsgasconcern Gazprom de toevoer van gas naar Duitsland aanzienlijk af.
Een graadmeter van het Duitse economisch instituut Ifo die de toekomstverwachtingen van ondernemers meet, zakte deze maand naar een stand van 85,8. Dat is ruim 1 punt lager dan een maand eerder, terwijl economen gepeild door persbureau Bloomberg juist een stijging hadden verwacht.
"De verwachtingen verslechterden aanzienlijk. Stijgende energieprijzen en de dreiging van gastekorten baren het Duitse bedrijfsleven grote zorgen", zegt Ifo-president Clemens Fuest. Het pessimisme kan ook doorwerken in Nederland, waar Duitsland de grootste handelspartner van is.
Gazprom levert sinds vorige week nog maar zo'n 40 procent van de normale hoeveelheid gas via Nord Stream 1, de voor Duitsland belangrijkste pijpleiding voor Russisch gas. Duitsland riep donderdag de alarmfase van het nationale gascrisisplan uit, wat energieleveranciers de mogelijkheid geeft de prijzen voor gas te verhogen om het verbruik te remmen. De Duitse regering waarschuwde ook dat industriebedrijven zonder gas kunnen komen te zitten.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Oliekartel OPEC+ houdt de olieproductie opnieuw ongewijzigd. Dat maakte de organisatie, met Saudi-Arabië en Rusland als belangrijkste leden, zondag bekend.
8 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Saudi-Arabië groeide in 2025 in het hoogste tempo in drie jaar, met de oliesector als belangrijkste groeimotor. Het bruto binnenlands product (bbp) steeg met 4,5 procent, volgens voorlopige cijfers van het nationale statistiekbureau die zondag werden gepubliceerd.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, staat onder druk. In januari zakte de cryptomunt bijna 11 procent, waarmee het de vierde opeenvolgende maand met koersverlies was. Dat is de langste verliesreeks sinds 2018.
9 uur geledenBUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
13 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
14 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
14 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
15 uur geleden