Duitse ondernemers pessimistischer door zorgen over gas
MÜNCHEN (ANP/BLOOMBERG) - Duitse ondernemers zijn pessimistischer geworden over de nabije toekomst. Ze hebben al te maken met sterk gestegen energieprijzen en daar komt de zorg bovenop dat uit Rusland helemaal geen gas meer naar de grootste economie van de Europese Unie gaat. De afgelopen weken kneep het Russische staatsgasconcern Gazprom de toevoer van gas naar Duitsland aanzienlijk af.
Een graadmeter van het Duitse economisch instituut Ifo die de toekomstverwachtingen van ondernemers meet, zakte deze maand naar een stand van 85,8. Dat is ruim 1 punt lager dan een maand eerder, terwijl economen gepeild door persbureau Bloomberg juist een stijging hadden verwacht.
"De verwachtingen verslechterden aanzienlijk. Stijgende energieprijzen en de dreiging van gastekorten baren het Duitse bedrijfsleven grote zorgen", zegt Ifo-president Clemens Fuest. Het pessimisme kan ook doorwerken in Nederland, waar Duitsland de grootste handelspartner van is.
Gazprom levert sinds vorige week nog maar zo'n 40 procent van de normale hoeveelheid gas via Nord Stream 1, de voor Duitsland belangrijkste pijpleiding voor Russisch gas. Duitsland riep donderdag de alarmfase van het nationale gascrisisplan uit, wat energieleveranciers de mogelijkheid geeft de prijzen voor gas te verhogen om het verbruik te remmen. De Duitse regering waarschuwde ook dat industriebedrijven zonder gas kunnen komen te zitten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
16 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
19 uur geleden