Duitse minister vreest klimaatdoelen 2030 te missen
BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Duitsland haalt zijn klimaatdoelstellingen in 2030 zeker niet als geen verregaande maatregelen worden getroffen, waarschuwt de nieuwe Duitse minister van Economische Zaken en Klimaatbescherming Robert Habeck. "De komende jaren moeten we efficiënter en sneller worden", aldus de bewindsman van de Groenen, die maande de inspanningen te verdriedubbelen om de "gigantische" taak te volbrengen.
Bij ongewijzigd beleid zou Duitsland tegen het einde van het decennium zijn broeikasgassen met slechts 50 procent hebben verminderd in plaats van de beoogde 65 procent ten opzichte van 1990, zei Habeck. "Dat is 200 miljoen ton te veel."
De doelstelling voor het afgelopen jaar wordt in ieder geval ruimschoots gemist, er wordt zelfs een toename van de uitstoot met 4 procent genoteerd. Al met al is er op alle niveaus "een aanzienlijke achterstand" op het vlak van klimaatbescherming.
Hernieuwbare energie
Qua hernieuwbare energie is volgens Habeck de afgelopen jaren veel te weinig gebeurd. Het land heeft nog maar acht jaar om het aandeel hernieuwbare energie op 80 procent te krijgen, terwijl dat nu 42 procent is.
De regering heeft zich ten doel gesteld het gebruik van kolen voor 2030 uit te faseren, acht jaar eerder dan voorheen het plan was. Doordat er vorig jaar minder wind was is het aandeel van die vervuilende energiebron echter relatief gestegen. De sluiting van de laatste zes kernreactoren die eind dit jaar moet zijn voltooid zal de CO2-uitstoot met nog eens 40 miljoen ton verhogen.
Bureaucratische rompslomp
Om het tij te keren is het de bedoeling dat 2 procent van het landoppervlak wordt gereserveerd voor windenergieprojecten, grofweg vier keer zo veel als nu. Habeck beloofde de bureaucratische rompslomp voor goedkeuring fors terug te dringen en riep op het verzet te staken. "Het is nodig dat iedereen meedoet."
Verder wordt het verplicht nieuwe bedrijfsgebouwen met zonnepanelen te bedekken. Dat zou ook de norm moeten worden bij nieuwe woningen. De overheid gaat helpen met investeringen in waterstof en het groener maken van de productie in fabrieken. Tegen 2030 moeten 15 miljoen elektrische auto's op de wegen rijden. Er moeten dan jaarlijks 100.000 laadpunten bijkomen.
De regering van bondskanselier Olaf Scholz wil dat Duitsland in 2045 klimaatneutraal is. De sociaaldemocraat heeft de aanpak van klimaatverandering als topprioriteit bestempeld en de grootste economische en industriële transformatie in een eeuw in het vooruitzicht gesteld. De wetgeving voor de plannen moet nog dit jaar door het parlement worden goedgekeurd, is het streven.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.
32 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
4 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
7 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
7 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
8 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
9 uur geleden