Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse minister vreest klimaatdoelen 2030 te missen

Duitse minister vreest klimaatdoelen 2030 te missen

BERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Duitsland haalt zijn klimaatdoelstellingen in 2030 zeker niet als geen verregaande maatregelen worden getroffen, waarschuwt de nieuwe Duitse minister van Economische Zaken en Klimaatbescherming Robert Habeck. "De komende jaren moeten we efficiënter en sneller worden", aldus de bewindsman van de Groenen, die maande de inspanningen te verdriedubbelen om de "gigantische" taak te volbrengen.

Bij ongewijzigd beleid zou Duitsland tegen het einde van het decennium zijn broeikasgassen met slechts 50 procent hebben verminderd in plaats van de beoogde 65 procent ten opzichte van 1990, zei Habeck. "Dat is 200 miljoen ton te veel."

De doelstelling voor het afgelopen jaar wordt in ieder geval ruimschoots gemist, er wordt zelfs een toename van de uitstoot met 4 procent genoteerd. Al met al is er op alle niveaus "een aanzienlijke achterstand" op het vlak van klimaatbescherming.

Hernieuwbare energie

Qua hernieuwbare energie is volgens Habeck de afgelopen jaren veel te weinig gebeurd. Het land heeft nog maar acht jaar om het aandeel hernieuwbare energie op 80 procent te krijgen, terwijl dat nu 42 procent is.

De regering heeft zich ten doel gesteld het gebruik van kolen voor 2030 uit te faseren, acht jaar eerder dan voorheen het plan was. Doordat er vorig jaar minder wind was is het aandeel van die vervuilende energiebron echter relatief gestegen. De sluiting van de laatste zes kernreactoren die eind dit jaar moet zijn voltooid zal de CO2-uitstoot met nog eens 40 miljoen ton verhogen.

Bureaucratische rompslomp

Om het tij te keren is het de bedoeling dat 2 procent van het landoppervlak wordt gereserveerd voor windenergieprojecten, grofweg vier keer zo veel als nu. Habeck beloofde de bureaucratische rompslomp voor goedkeuring fors terug te dringen en riep op het verzet te staken. "Het is nodig dat iedereen meedoet."

Verder wordt het verplicht nieuwe bedrijfsgebouwen met zonnepanelen te bedekken. Dat zou ook de norm moeten worden bij nieuwe woningen. De overheid gaat helpen met investeringen in waterstof en het groener maken van de productie in fabrieken. Tegen 2030 moeten 15 miljoen elektrische auto's op de wegen rijden. Er moeten dan jaarlijks 100.000 laadpunten bijkomen.

De regering van bondskanselier Olaf Scholz wil dat Duitsland in 2045 klimaatneutraal is. De sociaaldemocraat heeft de aanpak van klimaatverandering als topprioriteit bestempeld en de grootste economische en industriële transformatie in een eeuw in het vooruitzicht gesteld. De wetgeving voor de plannen moet nog dit jaar door het parlement worden goedgekeurd, is het streven.

Meer uit Buitenland

Trump: 'gehele reset' in handelsrelatie met China

WASHINGTON (ANP) - Er komt een "gehele reset" in de handelsrelatie tussen de Verenigde Staten en China. Dat zei de Amerikaanse president Trump zaterdagavond op Truth Social. Volgens hem is er op een vriendelijke en constructieve manier onderhandeld en is er grote vooruitgang geboekt in het Zwitserse Genève.

38 minuten geleden
Pakistan ontkent schenden bestand, beschuldigt India

ISLAMABAD (ANP/AFP) - Pakistan ontkent het zaterdag met India overeengekomen staakt-het-vuren in Kasjmir te hebben geschonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt in een verklaring dat Pakistan zich "blijft inzetten voor een strikte naleving van het bestand". India beschuldigde Pakistan ervan het bestand binnen een paar uur te hebben geschonden en zei terug te slaan.

4 uur geleden
Britse artiesten willen van premier Starmer bescherming tegen AI

LONDEN (ANP) - Bekende Britten als Dua Lipa, Elton John en Ian McKellen roepen premier Keir Starmer op nog eens te kijken naar de copyrightwetgeving in Groot-Brittannië. Zij willen dat ze door goede wetgeving beter beschermd worden tegen kunstmatige intelligentie (AI), schrijft de BBC.

5 uur geleden
Paus Leo bezoekt het graf van zijn voorganger

ROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft zaterdag een verrassingsbezoek gebracht aan de kerk Santa Maria Maggiore in Rome, waar zijn voorganger paus Franciscus is bijgezet. De nieuwsdienst van het Vaticaan heeft op X een foto gepubliceerd waarop de paus bidt bij de tombe van Franciscus.

6 uur geleden
Paus komt voor het eerst buiten Rome en bezoekt heiligdom

GENAZZANO (ANP/AFP) - De nieuwe paus Leo XIV heeft zich voor het eerst sinds zijn verkiezing laten zien buiten Rome. Hij bracht een verrassingsbezoek aan een augustijns heiligdom in Genazzano, op ruim 40 kilometer van Vaticaanstad.

8 uur geleden
India: Pakistan schendt bestand in Kasjmir

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - Pakistan heeft het staakt-het-vuren met India al binnen een paar uur na het ingaan geschonden, meldt een Indiase regeringsbron. Getuigen zeggen dat er knallen te horen zijn in het Indiase gedeelte van de regio Kasjmir. De Indiase minister van Buitenlandse Zaken Vikram Misri heeft Pakistan opgeroepen de aanvallen te staken. Hij waarschuwt dat het Indiase leger hard zal terugslaan.

9 uur geleden
Macron: VS zullen staakt-het-vuren in Oekraïne monitoren

KYIV (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Franse president Emmanuel Macron meldt dat de Verenigde Staten een voorgesteld staakt-het-vuren tussen Oekraïne en Rusland zullen monitoren. Macron en een aantal andere Europese leiders belden zaterdag met de Amerikaanse president Donald Trump en volgens hen steunt hij het idee dat het dertigdaagse bestand maandag moet ingaan. Zo niet, zullen de Europeanen en de VS "enorme" sancties opleggen aan Rusland.

11 uur geleden