Duitse minister verbiedt uiterst rechts medium Compact
BERLIJN (ANP/DPA) - De sociaaldemocratische Duitse minister van Binnenlandse Zaken Nancy Faeser heeft het maandblad Compact verboden omdat het extreemrechts zou zijn. Er zijn invallen gedaan in kantoren van het blad en woningen van eigenaren en uitgevers in vier deelstaten. Volgens Faeser is het in 2010 opgerichte medium "een cruciale spreekbuis voor de extreemrechtse scene" in Duitsland.
Het blad wakkert volgens de bewindsvrouw "haat aan tegen Joden, mensen met een migratieachtergrond en tegen de parlementaire democratie". De Duitse inlichtingendienst bestempelde Compact in 2022 al als antidemocratisch.
Het blad wordt geleid door de oprichter Jürgen Elsässer die zich tot "nieuw rechts" rekent. De rechts-populistische denkbeelden van het blad komen vaak overeen met standpunten van de partij Alternative für Deutschland (AfD) zoals felle kritiek op de migratiepolitiek van de regering en eerder die van de regering van Angela Merkel (2005-2021).
De twee voorzitters van de AfD, Alice Weidel en Tino Chrupalla, hebben het verbod veroordeeld als censuur en een zware klap voor de vrijheid van meningsuiting. Minister Faeser misbruikt haar bevoegdheden volgens de AfD om berichtgeving die kritisch staat tegenover het regeringsbeleid te onderdrukken. Ze wijst "het debat en diversiteit van meningen" af. De AfD was in de Europese verkiezingen vorige maand met bijna 16 procent van de stemmen de op één na grootste partij van het land.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Studenten- en scholierenvakbonden roepen op tot nieuwe blokkades van universiteiten en middelbare scholen in Frankrijk, op dinsdag en donderdag. Dat berichten Franse media.
59 minuten geledenDOHA (ANP/RTR) - Iraanse onderhandelaars zijn in Doha om met Qatar te praten over het beëindigen van de oorlog met de Verenigde Staten. Dat meldt een functionaris die op de hoogte is van de gesprekken aan persbureau Reuters.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland brengt een grote politiemacht op de been in aanloop naar de aangekondigde jongerenprotesten door heel het land. De Duitse protestbeweging noemt zich 'GenZ regelt!' en heeft zich door de Franse studentenprotesten laten inspireren. Er wordt in meer dan dertig steden gedemonstreerd, waaronder Berlijn, München, Keulen en Frankfurt.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse president Karol Nawrocki houdt crisisberaad met prominente vertegenwoordigers van politieke partijen over de ontstane patstelling bij het Constitutionele Hof. De benoeming van rechters van het hof is inzet geworden van een hoog opgelopen politieke strijd tussen de pro-Europese regering van premier Donald Tusk en de grootste oppositiepartij, het rechts-conservatieve en nationalistische PiS.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse politie voert preventieve controles uit in Parijs in aanloop naar de verwachte protesten van zaterdag. In het hele land staan demonstraties gepland en volgens de regering is het risico op ongeregeldheden erg groot. Met de controles hoopt de politie mensen te identificeren die uit zijn op geweld.
3 uur geledenBENGALURU (ANP) - Twee mensen zijn overleden nadat zij werden geëlektrocuteerd in het zwembad van een vijfsterrenhotel in India. Dat meldden Indiase media. Een van de slachtoffers zou een bemanningslid van Lufthansa zijn.
6 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Poolse president Karol Nawrocki is in de nacht van vrijdag op zaterdag naar het Constitutioneel Hof in Warschau gegaan. Op beelden van onder meer het Poolse persbureau PAP is te zien hoe hij zich een weg door demonstranten buiten het gebouw baant.
8 uur geleden