Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse minister moedigt bij NAVO-chef tanktraining Oekraïners aan

Duitse minister moedigt bij NAVO-chef tanktraining Oekraïners aan

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - De nieuwe Duitse minister van Defensie, Boris Pistorius, heeft NAVO-chef Jens Stoltenberg tijdens diens kennismakingsbezoek in Berlijn gezegd dat de bondgenoten Oekraïners kunnen gaan opleiden voor het gebruik van de krachtige Leopard 2-tanks. Stoltenberg verwelkomde deze "duidelijke boodschap" van de Duitse bewindsman.

Maar helemaal duidelijk is de boodschap niet, want de Bondsrepubliek heeft nog niet besloten of ze de levering van de tanks van Duitse makelij aan Oekraïne goedkeurt of zelfs zelf gaat leveren. De Duitse regering heeft altijd geëist van kopers van het wapentuig dat ze het niet doorverkopen of leveren aan derden zonder voorafgaande toestemming van Berlijn.

Pistorius zei vrijdag al dat Oekraïners met de tank zouden moeten leren omgaan, ter voorbereiding op een eventuele overdracht. Hij gaf toen zijn ministerie opdracht precies in kaart te brengen hoeveel tanks van het type Leopard 2 zijn land heeft. Volgens het Duitse blad Der Spiegel heeft het land er meer dan driehonderd, maar er zijn er slechts 160 inzetbaar. Tal van Leopard-tanks worden door de Duitse wapenindustrie opgeknapt en gemoderniseerd. Er moet volgens Pistorius worden uitgezocht bij het leger en bij de Duitse wapenfabrikanten hoe de staat is van de tanks, welke types er voorhanden zijn en waar ze zijn.

Rheinmetall

De Duitse wapenfabrikant Rheinmetall liet dinsdag weten dat in de lente 29 Leopard 2-tanks gereed zullen zijn voor "gebruik door bondgenoten". De opgeknapte en gemoderniseerde tanks zijn in april of mei klaar en moeten dan naar Slowakije en Tsjechië. Ze zijn onderdeel van een uitwisseling, waarbij Oost-Europese landen tanks gebouwd in de tijd van de Sovjet-Unie aan Oekraïne geven en er dan bijvoorbeeld Leopards voor terugkrijgen. De Oekraïense strijdkrachten zijn vooral bekend met de T64-tank, die is ontwikkeld en gefabriceerd in Charkov in de tijd van de Sovjet-Unie. Het land had er zeker negenhonderd in februari vorig jaar. Maar Oekraïne wil Leopards.

De Oekraïense leider Volodimir Zelenski roept al maanden dat hij die gevechtsvoertuigen wil hebben. Hij hoopt dat hij de vrijwel vastgelopen stellingenoorlog kan openbreken met de 74 ton zware Leopard 2-tanks. Hij heeft Duitsland ervan beschuldigd de levering van die tanks te dwarsbomen. Een aantal westerse landen zou ze graag snel leveren. Polen heeft dinsdag Berlijn formeel om toestemming gevraagd de Leopards aan Oekraïne door te mogen leveren.

Meer uit Buitenland

Minister VS: bijna 200 manschappen ingezet bij operatie Venezuela

NEWPORT NEWS (ANP) - De Verenigde Staten hebben in Caracas bijna tweehonderd manschappen ingezet bij de operatie om president Maduro op te pakken. Dat verklaarde de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth tijdens een toespraak in de stad Newport News.

6 uur geleden
Grote betoging in Caracas voor vrijlating Maduro

CARACAS (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Caracas de straat opgegaan om te demonstreren voor de vrijlating van de door Amerikaanse militairen overmeesterde president Nicolás Maduro en zijn vrouw Cilia Flores. De betogers verzamelden zich bij het parlementsgebouw.

6 uur geleden
VS na operatie Venezuela: dit is ons halfrond

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben na de interventie in Venezuela opnieuw gecommuniceerd hoe het buitenlandbeleid van president Donald Trump gezien moet worden. "Dit is ONS halfrond", staat in een bericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. "En president Trump zal niet toestaan dat onze veiligheid in gevaar wordt gebracht."

7 uur geleden
Delcy Rodríguez legt eed af als interim-president van Venezuela

CARACAS (ANP/AFP) - De 56-jarige Delcy Rodríguez is in het parlement officieel geïnstalleerd als waarnemend president van Venezuela. Ze legde de eed af tegenover haar broer, parlementsvoorzitter Jorge Jesús Rodríguez.

7 uur geleden
VN-ambassadeur: instellingen Venezuela functioneren als normaal

NEW YORK (ANP/RTR) - Volgens de Venezolaanse VN-ambassadeur Samuel Moncada functioneren de Venezolaanse instellingen als normaal. Dat zei hij tegen de VN-Veiligheidsraad. "De constitutionele orde is gehandhaafd", benadrukte Moncada, en de staat oefent "effectieve controle" uit over zijn gehele grondgebied.

7 uur geleden
Zoon Maduro steunt nieuwe Venezolaanse leider Rodríguez

CARACAS (ANP/AFP) - Een zoon van de afgezette Venezolaanse president Nicolás Maduro, Nicolás Maduro Guerra, heeft zijn steun uitgesproken voor de huidige plaatsvervanger van zijn vader, Delcy Rodríguez. Hij zei in een zitting van het parlement dat hij haar onherroepelijk steunt. "Het land is in goede handen, vader, en we omhelzen elkaar gauw hier in Venezuela."

8 uur geleden
Maduro bepleit onschuld in rechtbank New York

NEW YORK (ANP) - De opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro heeft in de rechtbank in New York zijn onschuld bepleit. "Ik ben onschuldig. Ik heb niets verkeerd gedaan. Ik ben een fatsoenlijk man", verklaarde hij volgens The New York Times. Zijn advocaat benadrukte volgens de krant dat zijn cliënt formele schuld ontkent aan de aanklachten.

9 uur geleden