Duitse minister geïnteresseerd in belang TenneT
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland lijkt toch open te staan voor een investering in de hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Minister van economische zaken Robert Habeck zei in een gesprek met journalisten dat er gesprekken lopen over de "financiële situatie" van de Duitse activiteiten van TenneT. Hij is bovendien voorstander van publieke investeringen in belangrijke infrastructuur zoals een hoogspanningsnet.
"Ik maak er geen geheim van dat het in politiek opzicht slim en noodzakelijk is dat de staat bijdraagt aan publieke infrastructuur", zei Habeck. "Het is logisch dat de staat verantwoordelijkheid neemt en niet alles privatiseert waar een monopolie voor bestaat."
Minister Sigrid Kaag van Financiën meldde eerder in een Kamerbrief al dat Duitsland weer wil praten over een belang in het Duitse deel van TenneT. De Nederlandse staat is nu nog de enige aandeelhouder van TenneT, dat ook zorgdraagt voor grote delen van het hoogspanningsnet van Duitsland.
Energietransitie
Het kabinet vindt al jaren dat Nederland alleen kapitaal zou moeten vrijmaken voor het Nederlandse deel van het bedrijf en dat een andere investeerder zou moeten bijspringen voor de activiteiten buiten de eigen landsgrenzen. Zo zou Nederland ook niet de risico's dragen die bij de buitenlandse activiteiten horen. Eerdere gesprekken met Berlijn over een Duits belang in TenneT Duitsland liepen tot dusver echter op niets uit.
Vanwege de energietransitie staat TenneT voor enorme investeringen in het versterken van het hoogspanningsnet. Met name in Duitsland vallen die hoger uit dan eerder geraamd. Waar de kapitaalbehoefte in maart 2021 nog op 4,5 miljard euro werd geschat, denkt TenneT Duitsland nu 11 miljard euro nodig te hebben om alle projecten uit te kunnen voeren.
Russisch gas
Kaag wil begin volgend jaar duidelijk hebben hoe serieus de Duitse interesse in TenneT is. Tot 2024 is er genoeg vermogen voor TenneT Duitsland om alle projecten te financieren, daarna is er extra kapitaal nodig.
In de Kamerbrief legt Kaag een verband tussen de Russische inval in Oekraïne en de Duitse bereidheid te praten over een investering in TenneT. Door de energiecrisis die na de oorlog ontstond is de energietransitie "in een ander daglicht komen te staan". Afscheid van fossiele brandstoffen zou niet alleen nodig zijn om klimaatverandering tegen te gaan, maar ook om minder afhankelijk te worden van Russisch gas.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse regering kijkt naar een begrotingswijziging die bedrijven mogelijk 3,5 miljard euro extra zal kosten. De Franse zakenkrant Les Echos meldt op basis van anonieme bronnen dat de regering overweegt om de manier waarop loonheffingskortingen worden berekend te wijzigen. De Franse premier Sébastien Lecornu is van plan volgende week een begrotingsvoorstel voor volgend jaar te presenteren.
6 uur geledenKEULEN (ANP) - Het waterpeil van de Rijn bij Keulen heeft een historisch laag punt bereikt. Het waterpeil staat op 43 centimeter, meldt omroep WDR. Dat is 2 centimeter lager dan het vorige record dat afgelopen augustus werd gevestigd.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse premier Andy Burnham weigerde zondag zijn steun uit te spreken voor een derde start- en landingsbaan op Heathrow Airport. Volgens hem is het een zaak voor mensen die in de omgeving van de Londense luchthaven wonen. Burnhams voorganger, Keir Starmer, liet vorig jaar wel weten de uitbreidingsplannen te steunen.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen heeft de politiek opgeroepen om snel tot oplossingen te komen. Volgens Sleijpen is de economische groei in Nederland te laag en is het potentieel hoger. Maar daarvoor moet er in Den Haag wel aan oplossingen voor grote problemen worden gewerkt, zei hij zondag bij het televisieprogramma WNL Op Zondag.
10 uur geledenCATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar de luchthaven van Catania op Sicilië wordt langer stilgelegd. Dat meldt de luchthaven. Alle vertrekkende en binnenkomende vluchten van zondag zijn opgeschort door een uitbarsting van vulkaan Etna. KLM boekt reizigers om naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
10 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De topmannen van OpenAI en Anthropic zijn opgeroepen voor een Australisch senaatsonderzoek naar AI. Het onderzoek richt zich op de gevolgen van AI en datacenters voor Australische gemeenschappen en sectoren, en voor het water- en energieverbruik. Deze week werd bekend dat een AI-programma van OpenAI een Australische overheidswebsite is binnengedrongen en daar toegang had tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/DPA) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, heeft het werk aan zijn krachtigste AI-modellen voorlopig stilgelegd. Een van zijn systemen kreeg tijdens een test ongeoorloofd toegang tot het internet. Dat meldde het bedrijf zaterdag.
16 uur geleden