Duitse minister geïnteresseerd in belang TenneT
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland lijkt toch open te staan voor een investering in de hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Minister van economische zaken Robert Habeck zei in een gesprek met journalisten dat er gesprekken lopen over de "financiële situatie" van de Duitse activiteiten van TenneT. Hij is bovendien voorstander van publieke investeringen in belangrijke infrastructuur zoals een hoogspanningsnet.
"Ik maak er geen geheim van dat het in politiek opzicht slim en noodzakelijk is dat de staat bijdraagt aan publieke infrastructuur", zei Habeck. "Het is logisch dat de staat verantwoordelijkheid neemt en niet alles privatiseert waar een monopolie voor bestaat."
Minister Sigrid Kaag van Financiën meldde eerder in een Kamerbrief al dat Duitsland weer wil praten over een belang in het Duitse deel van TenneT. De Nederlandse staat is nu nog de enige aandeelhouder van TenneT, dat ook zorgdraagt voor grote delen van het hoogspanningsnet van Duitsland.
Energietransitie
Het kabinet vindt al jaren dat Nederland alleen kapitaal zou moeten vrijmaken voor het Nederlandse deel van het bedrijf en dat een andere investeerder zou moeten bijspringen voor de activiteiten buiten de eigen landsgrenzen. Zo zou Nederland ook niet de risico's dragen die bij de buitenlandse activiteiten horen. Eerdere gesprekken met Berlijn over een Duits belang in TenneT Duitsland liepen tot dusver echter op niets uit.
Vanwege de energietransitie staat TenneT voor enorme investeringen in het versterken van het hoogspanningsnet. Met name in Duitsland vallen die hoger uit dan eerder geraamd. Waar de kapitaalbehoefte in maart 2021 nog op 4,5 miljard euro werd geschat, denkt TenneT Duitsland nu 11 miljard euro nodig te hebben om alle projecten uit te kunnen voeren.
Russisch gas
Kaag wil begin volgend jaar duidelijk hebben hoe serieus de Duitse interesse in TenneT is. Tot 2024 is er genoeg vermogen voor TenneT Duitsland om alle projecten te financieren, daarna is er extra kapitaal nodig.
In de Kamerbrief legt Kaag een verband tussen de Russische inval in Oekraïne en de Duitse bereidheid te praten over een investering in TenneT. Door de energiecrisis die na de oorlog ontstond is de energietransitie "in een ander daglicht komen te staan". Afscheid van fossiele brandstoffen zou niet alleen nodig zijn om klimaatverandering tegen te gaan, maar ook om minder afhankelijk te worden van Russisch gas.
Meer uit Financieel
REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Techconcern Microsoft heeft ook afgelopen kwartaal weer veel geld verdiend aan zijn cloudtak. De vraag naar diensten rond kunstmatige intelligentie (AI) nam verder toe en leverde de clouddivisie Azure, na die van Amazon de grootste ter wereld, bijna de helft meer omzet op. De totale inkomsten van het Amerikaanse concern groeiden met 19 procent, tot ruim 92 miljard dollar.
4 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Italië verhoogt de belasting voor banken en verzekeraars om de lasten van middeninkomens en zelfstandigen te verlichten. In de woensdag gepresenteerde begroting voor volgend jaar loopt het tekort op naar 3,4 procent, boven de norm van maximaal 3 procent vanuit de Europese Unie. Maar de regering van premier Giorgia Meloni maakt gebruik van een uitzonderingsregeling voor uitgaven aan defensie en klimaat.
20 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine winsten de handel uitgegaan, na de beslissing van de Federal Reserve om de rente in de aanloop naar de midterms onveranderd te houden. De Amerikaanse centrale bank beloofde de inflatie omlaag te krijgen en de komende tijd informatie te vergaren over het beste beleid daarvoor. Techbedrijf Oracle maakte beleggers enthousiast met zijn strategie-update.
24 minuten geledenWALNUT CREEK (ANP/BLOOMBERG) - Na Chiquita waarschuwt ook het grote bananenmerk Del Monte voor prijsverhogingen op de korte termijn. Veel regenval in Latijns-Amerika en de gestegen kosten door de Iranoorlog zitten de verkopers dwars. "Het komt er nu op aan of je wil overleven of ten onder gaat als je op dezelfde weg doorgaat. Deze prijzen kunnen niet langer zo blijven", zei Del Monte-topman Mohammad Abu-Ghazaleh in een toelichting op tegenvallende kwartaalresultaten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten onveranderd gelaten. Dat maakte de Amerikaanse centrale bank bekend na zijn tweedaagse rentevergadering. De Fed benadrukte wel dat de inflatie nog altijd te hoog is, waardoor de mogelijkheid blijft bestaan dat de rente nog een keer omhooggaat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Europese vliegtuigbouwer Airbus heeft afgelopen kwartaal minder winst gemaakt door een kwaliteitsprobleem bij zijn toestellen. Ook was er een tekort aan motoren. Daardoor zijn er minder vliegtuigen geleverd. Het in Toulouse gevestigde bedrijf houdt wel vast aan de ambitieuze doelstelling om dit jaar zo'n 870 vliegtuigen te leveren, wat meer zou zijn dan ooit.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het omstreden Nederlandse au-pairbureau Nina.care is dinsdag failliet verklaard. Oprichters en zussen Jasmijn en Lyla Kok laten wel weten door te gaan met de activiteiten via het vorig jaar opgerichte bedrijf Juno.care. "Vanuit deze vennootschap zal het team Europese au pairs blijven koppelen aan gezinnen in Nederland en daarbuiten", staat in een persverklaring.
3 uur geleden