Duitse landbouw vreest omzetverlies van 1 miljard door MKZ
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse landbouwsector vreest nu al een omzetverlies van 1 miljard euro door de recente uitbraak van mond- en klauwzeer (MKZ) in de oostelijke deelstaat Brandenburg. Dat zegt de Duitse landbouworganisatie DRV. Door die uitbraak hebben het Verenigd Koninkrijk, Zuid-Korea en Mexico al een verbod op de import van rund- en varkensvlees en andere dierlijke producten uit Duitsland ingevoerd.
DRV-voorman Jörg Migende spreekt van een "alarmerend" cijfer en zegt dat er alles aan moet worden gedaan om verdere verspreiding van MKZ te voorkomen. Volgens hem vermijden sommige Europese bedrijven door onzekerheid zelfs de import van goederen uit heel Duitsland en dus niet alleen producten uit het gebied van de uitbraak.
Het is de eerste constatering van MKZ in Duitsland sinds 1988. Het virus veroorzaakt blaren en koorts bij koeien, schapen, varkens en andere evenhoevige dieren en een klein deel van de besmette dieren overlijdt door de ziekte. MKZ kan zich ook via mensen verspreiden.
Tweede MKZ-uitbraak
Migende zegt dat het belangrijk is dat het "vertrouwen in de hoge normen van de Duitse vlees- en zuivelindustrie geen langdurige schade oploopt door de uitbraak", want daar is volgens hem geen aanleiding toe.
Inmiddels zijn er zorgen dat er een tweede MKZ-uitbraak is in het oosten van Duitsland. Volgens de Duitse autoriteiten, die geen exacte locatie noemden, zijn de mogelijk besmette dieren al geruimd en worden de karkassen nu getest op de ziekte. Het gebied van de mogelijke uitbraak is afgesloten van de buitenwereld.
De Duitse landbouwminister Cem Özdemir verklaarde donderdag nog dat maatregelen om verdere besmettingen te voorkomen prioriteit hebben en dat boeren met een MKZ-uitbraak financiële hulp van de overheid zullen krijgen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - PME, het pensioenfonds voor de metaal- en technologische industrie, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. Daardoor krijgen ongeveer 170.000 gepensioneerden vanaf begin volgend jaar een hoger bedrag op hun bankrekening.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - Duitsland bereidt zich voor op een mogelijke verkoop van het genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dit zou een van de grootste privatiseringen van Duitsland ooit kunnen worden, nu de regering in Berlijn afstapt van het idee om het nutsbedrijf te fuseren met de door de staat gesteunde gasreus SEFE. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het sentiment onder beleggers op Wall Street heeft donderdag in de loop van de handelsdag een ommezwaai gemaakt. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden aanvankelijk voor opluchting bij beleggers. Maar Wall Street sloot uiteindelijk met verliezen, mede ingegeven door twijfels over de vraag of de Federal Reserve de rente in december zal verlagen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Ron Wyden roept op tot een onderzoek naar de relatie tussen JPMorgan Chase en de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. De grote bank zou opzettelijk meer dan 1 miljard dollar aan verdachte transacties van Epstein niet hebben aangekaart. Dat schrijft The New York Times, met verwijzing naar een rapport dat Wyden heeft opgesteld op basis van recent vrijgegeven rechtbankstukken.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Energieleveranciers moeten de terugleververgoeding en terugleverkosten vanaf 2027 snel bekendmaken. Met die oproep is de Vereniging Eigen Huis (VEH) donderdag gekomen. De belangenorganisatie voor huizenbezitters heeft negen energiebedrijven per brief gevraagd een positieve vergoeding te garanderen om te voorkomen dat zonnepaneeleigenaren moeten betalen voor hun teruggeleverde stroom.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland is van plan zijn financiering voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA aanzienlijk te verhogen. Onderzoeksminister Dorothee Bär zal naar verwachting tot 5 miljard euro toezeggen tijdens de ESA-conferentie in Bremen volgende week.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met winsten gesloten. In de middaghandel werden de plussen echter kleiner, na nieuwe cijfers van de Amerikaanse overheid over de arbeidsmarkt. Het vanwege de shutdown uitgestelde banenrapport over september bevatte volgens economen van ING gemengde signalen. Daardoor blijft het lastig goed in te schatten wat de Fed volgende maand met de Amerikaanse rente doet.
5 uur geleden