Duitse laadpalenzaak Fastned en Tesla naar Europees Hof
DÜSSELDORF (ANP) - Laadpalenuitbater Fastned en maker van elektrische auto's Tesla weten voorlopig nog niet of zij laadpalen langs Duitse snelwegen mogen gaan aanbieden. De rechtbank in Düsseldorf, waarbij ze hierover een zaak hadden aangespannen, wil eerste bepaalde vragen beantwoord zien door het Europese Hof van Justitie.
De zaak heeft te maken met de exploitant van tankstations Tank & Rast, die sinds eind jaren 90 zo'n 95 procent van alle parkeerplaatsen en tankstations langs de Duitse snelwegen uitbaat. Daarmee heeft het bedrijf dus zowat een monopolie. Snelwegbeheerder Autobahn GmbH en Tank & Rast wilden die concessie uitbreiden met laadpalen en de Duitse kartelwaakhond oordeelde eerder dat dit mocht.
Maar Fastned en Tesla vinden dat er openbare aanbestedingen moeten komen voor laadpalen. Ze zeggen dat het laden van elektrische auto's een wezenlijk andere bedrijfstak is dan tanken, met ook een ander verdienmodel. Bij veel uitbaters zijn er bijvoorbeeld verschillende prijzen voor abonnees en niet-abonnees en veel laadbedrijven doen niet ook in fossiele brandstoffen.
Onwenselijk
In de ogen van de Duitse rechtbank is de zaak niet zo simpel. De rechter wil eerst graag meer helderheid over de toelaatbaarheid van wijzigingen in bestaande concessieovereenkomsten.
Deze stap naar het Europese Hof van Justitie vindt Fastned "onwenselijk". "De verlenging van de beslistermijn die daarmee waarschijnlijk gepaard gaat, komt ook de uitbreiding van de laadinfrastructuur niet ten goede", laat het Nederlandse bedrijf weten in een reactie. De onderneming hoopt dat de autoriteiten en Autobahn alsnog tot inkeer komen en ervoor kiezen om meer concurrentie mogelijk te maken. Fastned heeft nu al 37 laadstations in Duitsland, maar nog niet direct langs de snelwegen in het land.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP/RTR) - The Magnum Ice Cream Company is vrijdag flink in waarde gestegen op de Amsterdamse beurs. De opmars volgde op geruchten over een mogelijke overname van het bedrijf achter ijsmerken als Magnum, Cornetto en Ben & Jerry's. Het aandeel noteerde rond 12.35 uur ruim 14 procent hoger.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Een zesdaagse staking in april heeft voor minder reizigers via Frankfurt Airport gezorgd. Piloten en cabinepersoneel van luchtvaartmaatschappij Lufthansa legden het werk neer en als gevolg daarvan werden vele vluchten geschrapt. De grootste luchthaven van Duitsland ontving ongeveer een half miljoen minder passagiers ten opzichte van een jaar eerder.
1 uur geledenWUHAN (ANP/AFP) - Autofabrikant Stellantis, eigenaar van merken als Opel, Peugeot, Jeep en Fiat, gaat de samenwerking met het Chinese Dongfeng verder uitbreiden. Onder de deal zullen vanaf 2027 twee nieuwe Jeep-modellen en twee nieuwe Peugeot-modellen worden geproduceerd in de fabriek van Dongfeng in Wuhan. De modellen zijn bestemd voor de Chinese en de buitenlandse markt.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR) - De Verenigde Arabische Emiraten gaan de bouw van een nieuwe oliepijpleiding versnellen. Het land wil de exportcapaciteit vanuit Fujairah verdubbelen, om zo via de stad in het oosten van de VAE de Straat van Hormuz te kunnen vermijden voor het transporteren van olie.
3 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse luxeconcern LVMH verkoopt het merk Marc Jacobs aan WHP Global, de eigenaar van onder meer jeansmerk G-Star en modemerk Vera Wang. Dat hebben de bedrijven bekendgemaakt.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met verlies begonnen. Beleggers namen gas terug na de sterke opmars in de afgelopen twee dagen en wachten op concrete resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst in China tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Transavia gaat miljoenen extra besparen vanwege de stijgende prijs voor vliegtuigbrandstof. Dat bevestigt de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving in De Telegraaf. De luchtvaartmaatschappij sluit niet uit dat hierdoor banen geschrapt worden.
5 uur geleden