Duitse laadpalenzaak Fastned en Tesla naar Europees Hof
DÜSSELDORF (ANP) - Laadpalenuitbater Fastned en maker van elektrische auto's Tesla weten voorlopig nog niet of zij laadpalen langs Duitse snelwegen mogen gaan aanbieden. De rechtbank in Düsseldorf, waarbij ze hierover een zaak hadden aangespannen, wil eerste bepaalde vragen beantwoord zien door het Europese Hof van Justitie.
De zaak heeft te maken met de exploitant van tankstations Tank & Rast, die sinds eind jaren 90 zo'n 95 procent van alle parkeerplaatsen en tankstations langs de Duitse snelwegen uitbaat. Daarmee heeft het bedrijf dus zowat een monopolie. Snelwegbeheerder Autobahn GmbH en Tank & Rast wilden die concessie uitbreiden met laadpalen en de Duitse kartelwaakhond oordeelde eerder dat dit mocht.
Maar Fastned en Tesla vinden dat er openbare aanbestedingen moeten komen voor laadpalen. Ze zeggen dat het laden van elektrische auto's een wezenlijk andere bedrijfstak is dan tanken, met ook een ander verdienmodel. Bij veel uitbaters zijn er bijvoorbeeld verschillende prijzen voor abonnees en niet-abonnees en veel laadbedrijven doen niet ook in fossiele brandstoffen.
Onwenselijk
In de ogen van de Duitse rechtbank is de zaak niet zo simpel. De rechter wil eerst graag meer helderheid over de toelaatbaarheid van wijzigingen in bestaande concessieovereenkomsten.
Deze stap naar het Europese Hof van Justitie vindt Fastned "onwenselijk". "De verlenging van de beslistermijn die daarmee waarschijnlijk gepaard gaat, komt ook de uitbreiding van de laadinfrastructuur niet ten goede", laat het Nederlandse bedrijf weten in een reactie. De onderneming hoopt dat de autoriteiten en Autobahn alsnog tot inkeer komen en ervoor kiezen om meer concurrentie mogelijk te maken. Fastned heeft nu al 37 laadstations in Duitsland, maar nog niet direct langs de snelwegen in het land.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
7 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
8 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
23 uur geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden