Duitse justitie: Rusland achter moord op Georgiër in Berlijn
BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse justitie gaat ervan uit dat de Georgische politieke vluchteling Zelimkhan Khangosjvili, die op 23 augustus vorig jaar in een Berlijns park om het leven werd gebracht, in opdracht van de Russische regering is vermoord. Dat heeft de hoogste Duitse aanklager donderdag gezegd. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas dreigt met sancties tegen Rusland.
Bijna tien maanden nadat Khangosjvili werd gedood met schoten in het hoofd en in de rug, heeft het Duitse parket een Rus aangeklaagd voor de moord. De Rus werd op de dag van de moord nog aangehouden. "Achtergrond van de moordopdracht was het verzet van het slachtoffer tegen de regeringen van de autonome deelrepublieken Tsjetsjenië en Ingoesjetië en de pro-Russische regering van Georgië", aldus de hoofdaanklager.
De vermeende moord in opdracht heeft flinke schade toegebracht aan de Duits-Russische betrekkingen. Omdat Rusland de Duitse justitie zou tegenwerken in het onderzoek, wees Duitsland eerder al twee Russische diplomaten uit, waarop Moskou een zelfde tegenmaatregel nam. Donderdag heeft de Duitse regering de Russische ambassadeur in Berlijn ontboden, meldt het Russische persbureau RIA op basis van bronnen binnen de ambassade.
Bellingcat
"Dit is zeker een bijzonder ernstige gang van zaken", zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas in Wenen. "De regering behoudt zich uitdrukkelijk het recht voor om in dit geval verdere maatregelen te nemen." Een regeringswoordvoerder zei dat Berlijn de zware beschuldigingen aan het adres van de Russische staat "heel serieus" neemt.
Onderzoeksorganisatie Bellingcat stelde in februari na maanden onderzoek al dat de Russische veiligheidsdienst FSB de moord zou hebben georganiseerd. Khangosjvili, die als politiek vluchteling in Duitsland was, was een Tsjetsjeen met de Georgische nationaliteit. Hij vocht tijdens de tweede Tsjetsjeense oorlog tegen Rusland en had nauwe banden met voormalige Tsjetsjeense president Aslan Masjadov, die in 2005 werd gedood door de FSB.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
46 minuten geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.
3 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - Slowakije verwacht donderdag weer Russische olie te ontvangen via de Droezjba-oliepijplijn. Die aanvoerlijn via Belarus en Oekraïne naar onder meer Slowakije, Hongarije en Tsjechië raakte in januari beschadigd, waarna de olielevering werd gestaakt. Zowel Oekraïne als Rusland legt de verantwoordelijkheid voor die aanval bij de ander.
4 uur geleden