Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse justitie: Rusland achter moord op Georgiër in Berlijn

Duitse justitie: Rusland achter moord op Georgiër in Berlijn

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - De Duitse justitie gaat ervan uit dat de Georgische politieke vluchteling Zelimkhan Khangosjvili, die op 23 augustus vorig jaar in een Berlijns park om het leven werd gebracht, in opdracht van de Russische regering is vermoord. Dat heeft de hoogste Duitse aanklager donderdag gezegd. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas dreigt met sancties tegen Rusland.

Bijna tien maanden nadat Khangosjvili werd gedood met schoten in het hoofd en in de rug, heeft het Duitse parket een Rus aangeklaagd voor de moord. De Rus werd op de dag van de moord nog aangehouden. "Achtergrond van de moordopdracht was het verzet van het slachtoffer tegen de regeringen van de autonome deelrepublieken Tsjetsjenië en Ingoesjetië en de pro-Russische regering van Georgië", aldus de hoofdaanklager.

De vermeende moord in opdracht heeft flinke schade toegebracht aan de Duits-Russische betrekkingen. Omdat Rusland de Duitse justitie zou tegenwerken in het onderzoek, wees Duitsland eerder al twee Russische diplomaten uit, waarop Moskou een zelfde tegenmaatregel nam. Donderdag heeft de Duitse regering de Russische ambassadeur in Berlijn ontboden, meldt het Russische persbureau RIA op basis van bronnen binnen de ambassade.

Bellingcat

"Dit is zeker een bijzonder ernstige gang van zaken", zei de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas in Wenen. "De regering behoudt zich uitdrukkelijk het recht voor om in dit geval verdere maatregelen te nemen." Een regeringswoordvoerder zei dat Berlijn de zware beschuldigingen aan het adres van de Russische staat "heel serieus" neemt.

Onderzoeksorganisatie Bellingcat stelde in februari na maanden onderzoek al dat de Russische veiligheidsdienst FSB de moord zou hebben georganiseerd. Khangosjvili, die als politiek vluchteling in Duitsland was, was een Tsjetsjeen met de Georgische nationaliteit. Hij vocht tijdens de tweede Tsjetsjeense oorlog tegen Rusland en had nauwe banden met voormalige Tsjetsjeense president Aslan Masjadov, die in 2005 werd gedood door de FSB.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Oekraïne komt met 'alternatieven' voor vredesplan VS

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.

49 minuten geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

2 uur geleden
Bronnen: Oekraïne moet vredesplan tekenen of verliest steun VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.

2 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

2 uur geleden
Leiders Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië bellen Zelensky

BERLIJN/KYIV (ANP/AFP) - Europese leiders hebben in een telefoongesprek met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky herhaald dat Europa Oekraïne voortdurend steunt op de weg naar een duurzame en rechtvaardige vrede.

3 uur geleden
Kremlin: Rusland nog geen officieel vredesplan van VS ontvangen

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft nog niets officieels ontvangen van de Verenigde Staten over een 28-puntenplan voor vrede in Oekraïne. Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov zei dat de twee landen nog niet in detail over de voorstellen praten, maar dat Moskou openstaat voor onderhandelingen.

3 uur geleden
Costa en Von der Leyen: geen deal over Oekraïne zonder Oekraïne

JOHANNESBURG (ANP) - Onderhandelen over vrede in Oekraïne kan niet zonder betrokkenheid van Oekraïne, benadrukten voorzitter van de EU-leiders António Costa en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie vrijdag op een persconferentie in Zuid-Afrika. "We zullen de situatie bespreken met zowel de Europese leiders als met de leiders hier in de marge van de G20", zei Von der Leyen. Ze gaat ook contact opnemen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden