Duitse inflatie op nieuw record van 10 procent
WIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 10 procent op jaarbasis. Daarmee bereikte de geldontwaarding in de grootste economie van de eurozone het hoogste niveau ooit gemeten. In augustus werd het leven in Duitsland in doorsnee nog 7,9 procent duurder. Een dergelijk hoge inflatie is in Duitsland sinds de hereniging in 1990 niet meer voorgekomen. In sommige Duitse deelstaten bedroeg de inflatie in de jaren vijftig 10 procent of meer.
De prijzen lopen wereldwijd snel op. Dat komt vooral door de sterk gestegen prijzen voor energie, wat weer grotendeels komt door de impact van de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland.
Volgens de gegevens van het Duitse statistiekbureau Destatis lagen de energieprijzen in september bijna 44 procent hoger dan een jaar geleden. Ook voedsel werd in rap tempo duurder. Hier was sprake van een stijging met bijna 19 procent op jaarbasis. De aanhoudende problemen in de toeleveringsketen in de nasleep van de coronapandemie hadden ook financiële gevolgen, aldus Destatis.
Subsidies
De inflatie is vermoedelijk ook opgelopen doordat Duitsland een tweetal subsidies schrapte. Naast het schrappen van de korting op brandstof kwam er ook een einde aan de goedkope reispas van 9 euro waarmee onbeperkt in het openbaar vervoer kon worden gereisd. Op maandbasis liepen de prijzen op met 1,9 procent.
Economen hebben voorspeld dat de inflatie op jaarbasis de komende maanden in de dubbele cijfers zal blijven. Zeker nu de hoge gasprijzen door huishoudens worden gevoeld. De prijsdruk in de industrie neemt nog harder toe. Kenners menen dat het tot volgend voorjaar kan duren alvorens de algemene inflatie kan gaan dalen. "Op basis van de cijfers van vandaag kan de piekinflatie uitkomen op ongeveer 13 procent", aldus kenners van ING.
De torenhoge Duitse inflatie betekent een extra argument voor de Europese Centrale Bank (ECB) om in oktober de rente met nog eens 0,75 procentpunt te verhogen. In navolging van de Amerikaanse Federal Reserve richt de ECB zich steeds meer op de feitelijke inflatie en in mindere mate op de inflatieverwachtingen.
Meer uit Financieel
TOKIO (ANP/RTR) - Japan wil deze zomer een delegatie naar Groenland sturen om de mogelijkheden voor de winning van zeldzame aardmetalen te onderzoeken. Dat meldde het Aziatische nieuwsmedium Nikkei zondag. De Japanse regering wil binnenlandse bedrijven helpen investeren in projecten voor zeldzame aardmetalen in Groenland, dat mogelijk rijke reserves heeft.
6 uur geledenHAMBURG (ANP/DPA) - De treinen tussen de Duitse steden Hamburg en Berlijn rijden zondag weer, na een grote renovatie op het spoor van ruim tien maanden. De verbinding Berlijn-Hamburg wordt beschouwd als de belangrijkste directe verbinding tussen de steden op het Duitse langeafstandsspoornetwerk. Vanuit Nederland biedt NS International treinreizen naar beide steden aan.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het besluit van de Amerikaanse regering om de buitenlandse toegang tot de geavanceerdste AI-modellen van Anthropic stop te zetten, kwam voort uit gesprekken met Amazon. Dat zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal (WSJ). De krant schrijft dat medewerkers van Amazon onderzoek deden naar het omzeilen van beveiligingen en dat daarbij enkele kwetsbaarheden van een van de modellen aan het licht kwamen.
11 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De consumentenprijzen in de eurozone blijven waarschijnlijk langer op een hoog niveau, zelfs als de oorlog in het Midden-Oosten snel voorbij is. Dat heeft de Duitse centralebankpresident Joachim Nagel zaterdag gezegd in een interview met radiozender Deutschlandfunk.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese overheid wil dat er veel meer elektrisch aangedreven zware vrachtwagens op de markt worden gebracht. Het ministerie van Transport presenteerde zaterdag een doelstelling dat 40 procent van de nieuwe trucks die in 2030 op de markt komen elektrisch is. Het zou dan gaan om een vloot van meer dan 1,6 miljoen elektrisch aangedreven heavy-duty trucks.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De grote Amerikaanse zakenbanken Goldman Sachs en JPMorgan Chase versoepelen tijdelijk de regels rond thuiswerken van personeel in verband met het WK voetbal dat deels in de Verenigde Staten wordt gehouden. Werknemers kunnen namelijk veel hinder ondervinden om op het werk te komen door drukte in het openbaar vervoer op speeldagen in het New York New Jersey Stadium, aldus zakenkrant Financial Times. Zij mogen op die dagen dan thuiswerken van de banken.
1 dag geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft kritiek op de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) tegen de hoge inflatie in de eurozone. Volgens Tajani is "niemand gebaat" bij een hogere rente omdat daardoor de leenkosten voor huishoudens en bedrijven stijgen en de economie wordt afgeremd.
1 dag geleden