Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse inflatie op nieuw record van 10 procent

Duitse inflatie op nieuw record van 10 procent

WIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 10 procent op jaarbasis. Daarmee bereikte de geldontwaarding in de grootste economie van de eurozone het hoogste niveau ooit gemeten. In augustus werd het leven in Duitsland in doorsnee nog 7,9 procent duurder. Een dergelijk hoge inflatie is in Duitsland sinds de hereniging in 1990 niet meer voorgekomen. In sommige Duitse deelstaten bedroeg de inflatie in de jaren vijftig 10 procent of meer.

De prijzen lopen wereldwijd snel op. Dat komt vooral door de sterk gestegen prijzen voor energie, wat weer grotendeels komt door de impact van de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland.

Volgens de gegevens van het Duitse statistiekbureau Destatis lagen de energieprijzen in september bijna 44 procent hoger dan een jaar geleden. Ook voedsel werd in rap tempo duurder. Hier was sprake van een stijging met bijna 19 procent op jaarbasis. De aanhoudende problemen in de toeleveringsketen in de nasleep van de coronapandemie hadden ook financiële gevolgen, aldus Destatis.

Subsidies

De inflatie is vermoedelijk ook opgelopen doordat Duitsland een tweetal subsidies schrapte. Naast het schrappen van de korting op brandstof kwam er ook een einde aan de goedkope reispas van 9 euro waarmee onbeperkt in het openbaar vervoer kon worden gereisd. Op maandbasis liepen de prijzen op met 1,9 procent.

Economen hebben voorspeld dat de inflatie op jaarbasis de komende maanden in de dubbele cijfers zal blijven. Zeker nu de hoge gasprijzen door huishoudens worden gevoeld. De prijsdruk in de industrie neemt nog harder toe. Kenners menen dat het tot volgend voorjaar kan duren alvorens de algemene inflatie kan gaan dalen. "Op basis van de cijfers van vandaag kan de piekinflatie uitkomen op ongeveer 13 procent", aldus kenners van ING.

De torenhoge Duitse inflatie betekent een extra argument voor de Europese Centrale Bank (ECB) om in oktober de rente met nog eens 0,75 procentpunt te verhogen. In navolging van de Amerikaanse Federal Reserve richt de ECB zich steeds meer op de feitelijke inflatie en in mindere mate op de inflatieverwachtingen.

Meer uit Financieel

Topvrouw AH: systemen rondom winkelvoorraad als eerste opgestart

AMSTERDAM (ANP) - Albert Heijn is eerst begonnen met het herstellen van de systemen die te maken hebben met de winkelvoorraad. Dat zei topvrouw Margaret Versteden-Van Duijn van de supermarktketen in het programma Eva. Over de oorzaak van het cybersecurity-incident, zoals AH het zelf noemt, liet ze niks los.

10 minuten geleden
Datingapp Bumble wordt overgenomen en verdwijnt van de beurs

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Datingappbedrijf Bumble wordt van de beurs gehaald door het recent opgerichte Ithaca Holdings voor een bedrag van 1,3 miljard dollar, omgerekend ruim 1,1 miljard euro. Dat is veel minder dan de waardering van het bedrijf bij de beursgang in 2021. Bumble kampt, net als andere datingapps, met een dalend aantal gebruikers, omdat jongeren minder trek lijken te hebben in online daten.

2 uur geleden
Onderzoek bij AH loopt nog, supermarkt wijst op phishing-gevaar

ZAANDAM (ANP) - Het onderzoek naar het cyberbeveiligingsincident dat speelt bij Albert Heijn loopt nog, meldt de supermarktketen dinsdagmiddag in een update. "We nemen het cybersecurity-incident zeer serieus en doen zorgvuldig onderzoek naar de aard en oorzaak ervan."

2 uur geleden
AEX sluit lager door chipverliezen, Ahold krabbelt iets op

AMSTERDAM (ANP) - De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter op het Damrak, is dinsdag met verlies gesloten, vooral door koersverliezen van de chipbedrijven. Supermarktconcern Ahold Delhaize (plus 0,7 procent) toonde een klein herstel na de koersval een dag eerder. De IT-problemen bij Albert Heijn en zusterketens als Etos, het Belgische Delhaize en het Amerikaanse Stop&Shop zijn nog steeds niet opgelost. Het concern zegt geen aanwijzingen te hebben dat gegevens van klanten, medewerkers of andere bedrijven zijn gestolen bij het cyberveiligheidsincident.

2 uur geleden
EU-privacywaakhond bezorgd om 'slimme brillen', zoals van Meta

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Comité voor Gegevensbescherming (EDPB), de Europese privacywaakhond, maakt zich zorgen over zogeheten 'slimme brillen', waarmee opnames gemaakt kunnen worden, zoals die van socialmediabedrijf Meta. Nu dit soort brillen op steeds meer plekken te koop zijn, wil het EU-instituut het bewustzijn erover vergroten.

2 uur geleden
FNV: AH schendt arbeidsvoorwaarden distributiecentrummedewerkers

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV ligt in de clinch met Albert Heijn over hoe de medewerkers in de distributiecentra worden behandeld, zegt een woordvoerder van FNV. Door een IT-storing bij Ahold Delhaize worden er in de distributiecentra volgens FNV minder mensen aan het werk gezet, terwijl ze wel ingeroosterd stonden. Door die mensen nu niet te betalen, overtreedt de supermarktketen de wet, stelt de vakbond.

2 uur geleden
Jetten: incident AH onderstreept belang cyberveiligheid bedrijven

DEN HAAG (ANP) - De bevoorradingsproblemen bij Albert Heijn laten volgens minister-president Rob Jetten "nogmaals zien hoe belangrijk het is dat bedrijven zich goed weren tegen cyberonveiligheid". Dat heeft de premier gezegd voor aanvang van een Kamerdebat.

3 uur geleden