Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse inflatie op nieuw record van 10 procent

Duitse inflatie op nieuw record van 10 procent

WIESBADEN (ANP/DPA) - De inflatie in Duitsland is in september gestegen naar 10 procent op jaarbasis. Daarmee bereikte de geldontwaarding in de grootste economie van de eurozone het hoogste niveau ooit gemeten. In augustus werd het leven in Duitsland in doorsnee nog 7,9 procent duurder. Een dergelijk hoge inflatie is in Duitsland sinds de hereniging in 1990 niet meer voorgekomen. In sommige Duitse deelstaten bedroeg de inflatie in de jaren vijftig 10 procent of meer.

De prijzen lopen wereldwijd snel op. Dat komt vooral door de sterk gestegen prijzen voor energie, wat weer grotendeels komt door de impact van de oorlog in Oekraïne en de sancties tegen Rusland.

Volgens de gegevens van het Duitse statistiekbureau Destatis lagen de energieprijzen in september bijna 44 procent hoger dan een jaar geleden. Ook voedsel werd in rap tempo duurder. Hier was sprake van een stijging met bijna 19 procent op jaarbasis. De aanhoudende problemen in de toeleveringsketen in de nasleep van de coronapandemie hadden ook financiële gevolgen, aldus Destatis.

Subsidies

De inflatie is vermoedelijk ook opgelopen doordat Duitsland een tweetal subsidies schrapte. Naast het schrappen van de korting op brandstof kwam er ook een einde aan de goedkope reispas van 9 euro waarmee onbeperkt in het openbaar vervoer kon worden gereisd. Op maandbasis liepen de prijzen op met 1,9 procent.

Economen hebben voorspeld dat de inflatie op jaarbasis de komende maanden in de dubbele cijfers zal blijven. Zeker nu de hoge gasprijzen door huishoudens worden gevoeld. De prijsdruk in de industrie neemt nog harder toe. Kenners menen dat het tot volgend voorjaar kan duren alvorens de algemene inflatie kan gaan dalen. "Op basis van de cijfers van vandaag kan de piekinflatie uitkomen op ongeveer 13 procent", aldus kenners van ING.

De torenhoge Duitse inflatie betekent een extra argument voor de Europese Centrale Bank (ECB) om in oktober de rente met nog eens 0,75 procentpunt te verhogen. In navolging van de Amerikaanse Federal Reserve richt de ECB zich steeds meer op de feitelijke inflatie en in mindere mate op de inflatieverwachtingen.

Meer uit Financieel

Rusland bereid om gewenste hoeveelheid diesel aan VS te leveren

MOSKOU (ANP) - Rusland is bereid om elke gewenste hoeveelheid diesel aan de Verenigde Staten te leveren. Dat heeft de Russische vicepremier Alexander Novak gezegd volgens de Russische staatszender Vesti.

1 uur geleden
Tientallen vluchten vanaf Schiphol geschrapt door harde wind

SCHIPHOL (ANP) - Er zijn zondag vluchten geschrapt vanaf Schiphol door harde wind. Dat bevestigt een woordvoerder van de luchthaven. Volgens het vluchtschema op de website gaat het om tientallen vluchten van KLM, maar ook van easyJet en Lufthansa.

3 uur geleden
Trump kondigt Audi-fabriek in Georgia aan, 4500 banen gecreëerd

PERRY (ANP/RTR) - Audi gaat een assemblagefabriek bouwen in Georgia die jaarlijks 200.000 SUV's gaat produceren. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump aan bij een rally in Perry in Georgia.

5 uur geleden
Franse luxewinkels dichtgetimmerd om nieuwe protesten

PARIJS (ANP/RTR) - Franse luxewinkels hebben houten platen aangebracht op de ruiten van winkels uit angst voor vernielingen tijdens nieuwe protesten van studenten, vakbonden en andere groepen die voor zaterdag zijn aangekondigd. Het gaat onder meer om dichtgetimmerde Parijse winkels van horlogemerk Rolex, diamantverkoper De Beers, sportartikelenmerk Adidas en modemerk Hugo Boss.

1 dag geleden
Moody's handhaaft Franse kredietrating ondanks grote onrust

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Kredietbeoordelaar Moody's laat de Franse kredietwaardigheid nog onveranderd, ondanks de grote onrust over de hoge staatsschuld, politieke impasse en de massale straatprotesten in Frankrijk. De rating blijft Aa3 met een negatieve outlook, wat betekent dat er wel een verlaging kan komen.

1 dag geleden
Brits winkelconcern Frasers claimt controle over merk Hugo Boss

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group zegt dat het de controle over het Duitse modemerk Hugo Boss heeft overgenomen. Het concern meldt vrijdag in een verklaring zijn belang in het merk te hebben uitgebreid naar 50,08 procent, na een nieuwe aankoop van aandelen Hugo Boss.

1 dag geleden
Wall Street sluit lager na verder stijgende olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag lager gesloten. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de stijgende olieprijzen. Ingewijden zeiden deze week tegen The New York Times dat de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten nieuwe aanvallen op Iran plannen voor na de Congres-verkiezingen in de Verenigde Staten in november.

1 dag geleden