Duitse inflatie naar hoogste niveau sinds hereniging in 1990
WIESBADEN (ANP/AFP) - De inflatie in Duitsland is in maart fors opgelopen. De prijzen stegen in de grootste economie van Europa in maart met 7,3 procent ten opzichte van dezelfde maand een jaar eerder. Dat meldt het Duitse statistiekbureau Destatis. Het is het hoogste inflatiecijfer voor Duitsland sinds de hereniging van Oost- en West-Duitsland in 1990.
De toename van de inflatie wordt mede veroorzaakt door de oorlog in Oekraïne. Daardoor worden onder meer brandstoffen, energie, grondstoffen en voedsel duurder. In februari was nog sprake van een inflatie van 5,1 procent. Door de hogere prijzen staat de koopkracht van veel burgers zwaar onder druk.
De Duitse regering heeft al een reeks maatregelen aangekondigd om huishoudens te helpen met de sterk gestegen energieprijzen. Zo komt er onder meer een tijdelijke verlaging van de accijns op benzine en diesel. In Nederland gaat de brandstofaccijns per 1 april omlaag.
Snellere toename
De inflatie nam in Duitsland sneller toe dan analisten hadden verwacht. Ontwikkelingen in Duitsland hebben hier altijd grote gevolgen, omdat het de belangrijkste handelspartner is van Nederland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) komt vrijdag met een nieuw inflatiecijfer.
Spanje kwam woensdag met een nieuw cijfer. Het leven in Spanje is in maart in doorsnee bijna 10 procent duurder geworden ten opzichte van een jaar eerder en dat is nog meer dan waar analisten op hadden gerekend. Daarmee is de inflatie deze maand in het snelste tempo gestegen sinds 1985.
Meer uit Financieel
HAMBURG (ANP/DPA) - De grote Duitse rederij Hapag-Lloyd vaart na ruim twee jaar weer door de Rode Zee en het Suezkanaal. Eerder besloten veel vervoerders de belangrijke vaarroute te mijden vanwege aanvallen door Houthi-rebellen uit Jemen.
32 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk, producent van de bekende diabetes- en afslankmiddelen Ozempic en Wegovy, verwacht dat de verkopen dit jaar met 5 tot 13 procent dalen. Het Deense farmacieconcern schrijft dit toe aan groeiende concurrentie. Het bedrijf wordt ook geraakt door het Amerikaanse beleid om medicijnprijzen te verlagen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX eindigden dinsdag flink lager in de AEX-index op de beurs in Amsterdam. De informatieleveranciers hadden op het Damrak last van de lancering van een nieuw hulpmiddel van het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic dat is ontworpen om juridisch werk te automatiseren. De tool heeft de zorgen vergroot over de impact die kunstmatige intelligentie op dataservices en informatiebedrijven zal hebben.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een Belgische rechtbank heeft de Ierse luchtvaartmaatschappij Ryanair bevolen binnen drie maanden te stoppen met verschillende commerciële praktijken die als illegaal zijn bestempeld. Anders riskeert het bedrijf financiële sancties, blijkt uit een kopie van het vonnis in handen van persbureau AFP.
2 uur geledenWILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
4 uur geleden