Duitse industriële productie daalt flink
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse industrie heeft het jaar 2024 teleurstellend afgesloten. De industriële productie van de grootste economie van Europa nam in december met 2,4 procent af ten opzichte van de voorgaande maand. Dat is de grootste daling in vijf maanden. De daling was volgens het Duitse statistiekbureau Destatis vooral te wijten aan een lagere productie van auto's en machines. Op jaarbasis daalde de productie met 3,1 procent.
De Duitse productiesector gaat al langer gebukt onder een hoge inflatie, dure energie en een zwakkere vraag vanuit de belangrijkste markt China. De nieuwe productiedaling bevestigt ook het zwakke einde van het jaar voor de hele Duitse economie, die in het laatste kwartaal van 2024 sterker kromp dan verwacht.
Over heel 2024 liet de economie van de belangrijke handelspartner van Nederland ook opnieuw een krimp zien. Duitsland kende daarmee voor het eerst in ruim twintig jaar twee opeenvolgende jaren van krimp. De Duitse overheid verlaagde onlangs ook de groeiverwachting voor dit jaar, van 1,1 procent naar slechts 0,3 procent. De Bundesbank voorspelt een groei van slechts 0,2 procent en waarschuwde voor een nieuwe krimp als de Amerikaanse president Donald Trump met zijn importtarieven een wereldwijde handelsoorlog ontketent. De Duitse economie heeft nog nooit drie opeenvolgende jaren van krimp laten zien.
Onder niveau
ING-econoom Carsten Brzeski benadrukt dat de Duitse industriële productie na vijf jaar nog steeds ongeveer 10 procent onder het niveau van voor de coronapandemie ligt. De nieuwe productiedaling toont volgens hem opnieuw aan dat de industrie een rem heeft gezet op de Duitse groei en dat zal blijven doen. Dit schetst volgens Brzeski een weinig vleiend beeld van een land dat bekendstaat als industriële grootmacht.
Een lichtpuntje voor de Duitse economie vormt de export. Die groeide in december met 2,9 procent op maandbasis, terwijl de import met 2 procent toenam. Het handelsoverschot liep daardoor op. Het handelsoverschot met de Verenigde Staten steeg daarbij in 2024 tot een nieuw recordniveau. Dat zal een doorn in het oog zijn voor Donald Trump. De Amerikaanse president heeft herhaaldelijk geklaagd dat landen als Duitsland meer producten, zoals auto's, verkopen aan de VS, terwijl ze zelf minder Amerikaanse producten kopen. Sinds zijn aantreden in januari heeft hij gedreigd importtarieven op te leggen aan de Europese Unie om dat aan te pakken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiële reactie gekomen.
12 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
12 uur geleden