Duitse industrie verwacht problemen door grote treinstaking
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse industrie verwacht dat de grote staking op het spoor enorme problemen kan veroorzaken voor bedrijven. Door de werkonderbreking zijn minder vrachtvervoer en productie mogelijk en kan het maakproces zelfs stilvallen, meldt de Duitse industrievereniging BDI.
"Met een zesdaagse staking is het niet onrealistisch om verliezen te verwachten die in totaal kunnen oplopen tot 1 miljard euro", zegt BDI-topvrouw Tanja Gönner. Naast economische en productionele schade kan de staking volgens haar ook leiden tot imagoschade voor het spoorvervoer. "De twijfels over de betrouwbaarheid van de spoorinfrastructuur blijven groeien en het systeem wordt steeds onaantrekkelijker voor logistieke besluitvormers."
Gönner noemt het vrachtvervoer over het spoor de "ruggengraat" van verschillende belangrijke industrieën, zoals de staal-, automobiel-, papier-, hout- en chemische industrie. Ze meldt dat de staking ook ernstige gevolgen kan hebben voor het vervoer van gevaarlijke stoffen en grondstoffen en de algehele export.
Vierde keer
De treinstaking is de langste staking ooit op het spoor in Duitsland en duurt tot en met maandag. Machinisten in het personenvervoer legden afgelopen nacht hun werk neer, treinbestuurders in het goederenvervoer begonnen dinsdag al met staken. Naar verwachting staat het treinverkeer tijdens de werkonderbrekingen grotendeels stil. De NS heeft al laten weten meerdere soorten treinen naar Duitsland te schrappen, zoals de ICE International-treinen. Ook treinen van Arriva tussen Heerlen en het Duitse Aken rijden niet.
Machinisten van staatsspoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) staken om hun eisen voor een nieuwe cao kracht bij te zetten. Vakbond GDL eist een loonsverhoging om de gestegen inflatie en wil een kortere werkweek van 35 uur voor hetzelfde loon. Maar DB doet niks anders dan steeds alle eisen afwijzen, stelt vakbondsleider Claus Weselsky tegenover de Duitse zender ZDF.
Weselsky verdedigt de staking door te zeggen dat die "proportioneel, rechtmatig en toelaatbaar" is volgens de rechter. Werknemers moeten langer en harder staken vindt hij, omdat het spoorwegmanagement de eisen van de vakbond telkens afwijst. Dit is de vierde keer dat machinisten het werk neerleggen tijdens deze cao-onderhandelingen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
1 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
3 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
5 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft een nieuwe topman benoemd. De grootste autofabrikant ter wereld verhoogde tegelijkertijd de verwachtingen voor de omzet en winst in het huidige boekjaar, ondanks de impact van Amerikaanse importheffingen.
5 uur geleden