Duitse industrie produceert meer in aanloop naar heffingen VS
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse industriële productie is in mei onverwacht gestegen, meldt het statistiekbureau Destatis. Duitse fabrikanten lijken hun productie te hebben versneld voordat er mogelijk veel hogere handelstarieven op de export naar de Verenigde Staten worden ingevoerd.
De productie van de belangrijke Duitse industriesector steeg in mei met 1,2 procent ten opzichte van een maand eerder. Economen hadden gerekend op een productiedaling van 0,2 procent in Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland. De productie van auto's, farmaceutische producten en energie liet in de grootste economie van Europa in mei een stijging zien.
Mede doordat bedrijven hun exportorders naar voren hebben geschoven om de nieuwe Amerikaanse handelstarieven voor te zijn, kende de Duitse economie een sterke start van 2025. De vooruitzichten voor de rest van het jaar zijn echter minder rooskleurig. De grootste Europese economie zal naar verwachting in het beste geval dit jaar licht groeien, na twee jaar van krimp. Als de handelsspanningen met de VS weer escaleren, voorspelt de Bundesbank dat de economie ook in 2025 en 2026 zou kunnen krimpen.
Ontwikkelingen
Volgens ING-econoom Carsten Brzeski suggereert de onverwachte stijging van de Duitse industriële productie in mei wel dat er meer aan de hand is dan alleen de opvoering van orders voorafgaand aan de mogelijke hogere Amerikaanse heffingen. "Het is nog te vroeg om al het sein veilig te geven, maar de tekenen van ten minste een cyclisch herstel, zij het vanaf een laag niveau, nemen toe", aldus Brzeski.
De Duitse industrie en de gehele economie bevinden zich volgens de ING-econoom nog steeds midden in twee zeer verschillende ontwikkelingen. Op de korte termijn zijn de risico's duidelijk toegenomen door de aanhoudende handelsspanningen met de VS. Ook de sterkere euro, die volgens Brzeski in feite als een extra tarief fungeert, maakt het lastiger voor de Duitse industrie. Aan de andere kant blijven de enorme investeringsplannen van de Duitse overheid in onder meer infrastructuur en defensie het vertrouwen en de hoop op economische groei ondersteunen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Vattenfall gaat samen met de Amsterdamse start-up Project Enki mogelijkheden onderzoeken voor de ontwikkeling van datacenters op zee. De datacenters moeten aan de windmolenparken worden gekoppeld en daardoor volledig draaien op duurzame energie.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag licht lager begonnen. Beleggers namen wat gas terug na de opluchting over het einde van de Iranoorlog. De presidenten van de Verenigde Staten en Iran hebben inmiddels het voorlopige vredesakkoord officieel ondertekend. In de komende zestig dagen onderhandelen de VS en Iran verder over een definitief akkoord.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen donderdagochtend omlaag na de ondertekening van een voorlopige vredesdeal tussen de Verenigde Staten en Iran, waardoor de Straat van Hormuz volledig heropend moet worden voor de scheepvaart. Ook de Europese gasprijs daalde.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Apple gaat de prijzen verhogen. Dat zei de topman van het Amerikaanse techconcern Tim Cook in een interview met zakenkrant The Wall Street Journal. Volgens Cook is een prijsverhoging "onvermijdelijk" vanwege de grote vraag naar geheugenchips en de prijsverhogingen die chipfabrikanten daardoor doorvoeren. Wanneer Apple de prijzen verhoogt of welke producten duurder worden, wilde Cook niet zeggen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vaders dat aanvullend geboorteverlof (AGV) opneemt, is minder hoog dan gedacht. Dat blijkt uit een nieuw onderzoek, gepubliceerd in het economisch vakblad ESB. Sinds 2020 kunnen vaders en partners na de bevalling gebruikmaken van vijf weken geboorteverlof tegen 70 procent van het salaris.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven uit de energie en industrie ondertekenen donderdag een intentieverklaring om in Nederland meer CO2 te verwijderen. Het gaat onder meer om de uitbaters van kolencentrales RWE, Uniper en Onyx Power. Milieuorganisatie Comité Schone Lucht (CSL) is kritisch over de vrijwillige afspraken.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Industriële producenten verwachten in 2026 ongeveer 3 procent minder te investeren in gebouwen, machines, vervoermiddelen en computers dan in 2025. Dat blijkt uit een enquête van het CBS onder bedrijven. Investeringen zijn een belangrijke pijler voor economische groei.
3 uur geleden