
Duitse industrie krijgt weer meer nieuwe orders binnen
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse industrie heeft in november weer meer nieuwe orders binnengekregen na de tegenslag door een onverwachte grote daling in oktober. Daarmee is er bij de oosterburen weer reden voor wat optimisme over de economie. Het herstel van Duitsland wordt de laatste tijd namelijk bedreigd door aanhoudende problemen in de toeleveringsketens van bedrijven, een hoge inflatie en de nieuwe coronavirusgolf.
De fabrieksorders dikten in november met 3,7 procent aan. Het aantrekken van de vraag was daarmee beduidend sterker dan economen in doorsnee hadden voorzien. In oktober namen de orders volgens een herzien cijfer nog af met 5,8 procent op maandbasis.
Tot de problemen in de toeleveringsketens behoort ook het wereldwijde chiptekort. Daar heeft met name de Duitse auto-industrie veel last van. Zij moesten eerder fabrieken soms zelfs tijdelijk stilleggen omdat er niet genoeg chips waren binnengekomen om de auto's af te maken. Dit drukt ook de autoverkopen. Ook andere materialen zijn schaars of hebben door problemen met transport een langere levertijd.
Onder meer Volkswagen heeft wel aangegeven te hopen dat de problemen daar dit jaar geleidelijk zullen afnemen. Maar vanuit de auto-industrie klonken ook al meerdere waarschuwingen dat het aanbod in de eerste helft van van 2022 waarschijnlijk krap zal blijven.
Meer uit Financieel
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Rekenkamer (ERK) maakt zich grote zorgen over uitstaande EU-leningen en de rentelast daarop. Tegen 2027 kunnen uitstaande EU-leningen zijn opgelopen tot 900 miljard euro. Daaronder valt de lening van 750 miljard euro die de Europese Commissie is aangegaan voor het coronaherstelfonds. De rente die de EU over de leningen moet betalen, kan tot 2028 boven de 30 miljard euro uitkomen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend met winsten gesloten, waarbij vooral techbedrijven hard stegen. Beleggers hadden oog voor de notulen van de rentevergadering van de Federal Reserve in september en schoven zorgen over de voortdurende shutdown aan de kant.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse belastingdienst (IRS) stuurt bijna de helft van zijn werknemers tijdelijk naar huis. Door het uitblijven van een politiek akkoord over de overheidsbegroting is er geen geld voor veel overheidsdiensten. Daardoor komen 34.000 van de 74.299 medewerkers tijdelijk zonder werk te zitten, meldt de IRS in een woensdag gepubliceerd noodplan.
4 uur geledenSUNNYVALE (ANP) - Google kondigt aan 5 miljard euro te investeren in België voor de uitbreiding van een datacenter in Saint-Ghislain. Daarmee wil het techconcern voldoen aan de groeiende vraag naar zijn clouddiensten, onder andere voor de ontwikkeling van toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI).
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De staking van sjorders in de Rotterdamse haven komt op een zeer slecht moment. Door stormachtig weer in de afgelopen weken waren er al achterstanden ontstaan, legt haveneconoom Bart Kuipers uit. Daarnaast voeren loodsen in België ook actie waardoor onder andere in de haven van Antwerpen schepen liggen te wachten om in of uit te varen.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het werk in grote containerterminals in de Rotterdamse haven komt door een staking van sjorders grotendeels tot stilstand. Dat zeggen sjorbedrijven Matrans en ILS. Sinds woensdagmiddag hebben sjorders, die verantwoordelijk zijn voor het losmaken en vastzetten van containers op schepen en kades, voor 48 uur het werk neergelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven op de aandelenbeurs in Amsterdam zijn woensdag lager geëindigd. Daarmee drukten ze de AEX licht in de min, terwijl andere beurzen in Europa met aanzienlijke winsten sloten. Beleggers schrokken van de ferme taal van Amerikaanse parlementariërs die klaagden over de verkopen van chipmachinemaker ASML in China.
7 uur geleden