Duitse huizenbouwers willen miljarden om bouw uit slop te trekken
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse woningbouw heeft jaarlijks miljarden aan subsidies nodig om de huizenbouw uit het slop te trekken. Dat zeggen verschillende brancheorganisaties in een gezamenlijke verklaring. Net als in Nederland kampt het land met een groot tekort aan woningen, maar de nieuwbouw wordt hard geraakt door de gestegen rentes en bouwkosten.
Volgens de organisaties is er jaarlijks een subsidiebedrag nodig van wel 23 miljard euro. Dat geld moet dan gaan naar de jaarlijkse bouw van 100.000 sociale huurwoningen en 60.000 nieuwe betaalbare koophuizen. Ook moeten regels worden versoepeld om sneller te kunnen bouwen en kosten te verlagen.
Als er niets wordt gedaan om de woningnood aan te pakken kan volgens de organisaties namelijk het economisch herstel in Duitsland worden ondermijnd en worden de politieke spanningen in het land vergroot, bijvoorbeeld doordat mensen door hoge huurprijzen in armoede vervallen.
Terughoudender
De Duitse regering heeft de doelstelling om jaarlijks wel 400.000 nieuwe huizen te bouwen, maar die ambitie wordt bij lange na niet waargemaakt. Projectontwikkelaars zijn door de hoge kosten en ook lange vergunningstrajecten veel terughoudender geworden met nieuwe woningprojecten. Ook komen bouwbedrijven in financiƫle problemen door die hoge kosten.
De grote Duitse vastgoedinvesteerder Vonovia schortte in september nog de bouw van 60.000 appartementen op in verband met de hoge bouwkosten, omdat het niet winstgevend zou zijn. Het vertrouwen van Duitse woningbouwers zakte begin dit jaar nog naar het laagste niveau ooit.
5 procent
Het economisch onderzoeksinstituut DIW in Berlijn meldde donderdag dat de productie in de Duitse woningbouw dit jaar naar verwachting met meer dan 5 procent zal krimpen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt vrijdagochtend (lokale tijd) zijn kandidaat bekend voor de opvolging van Jerome Powell als voorzitter van de Federal Reserve. Powells termijn loopt in mei af. "Ik zal morgenochtend de nieuwe voorzitter van de Fed bekendmaken", zei Trump in het Kennedy Center in Washington. Eerder had Trump gezegd pas volgende week een kandidaat te nomineren.
25 minuten geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
9 uur geleden