Duitse Groenen nomineren leider Baerbock als opvolger Merkel
BERLIJN (ANP/RTR/AFP) - De Duitse partij Die Grünen (De Groenen) heeft voor het eerst nadrukkelijk een kanselierskandidaat naar voren geschoven. De partij staat er goed voor in de peilingen en wil dat Annalena Baerbock (40) na de verkiezingen van september Angela Merkel gaat opvolgen.
Baerbock geeft met haar collega Robert Habeck leiding aan de partij, die een duo-voorzitterschap kent. De Groenen zitten in peilingen de christendemocraten van Merkel op de hielen. Haar conservatieve samenwerkingsverband van CDU/CSU wordt geplaagd door interne verdeeldheid over wie de bondskanselier moet gaan opvolgen.
De Groenen toonden zich maandag juist bijzonder eensgezind. Ze profileren zich door een enkele kanselierskandidaat te kiezen als serieuze kanshebber in de strijd om de macht, nu Merkel na zo'n zestien jaar aan de macht het politieke toneel verlaat. De milieupartij ging voorheen met twee leiders de verkiezingen in.
Klimaatbeleid
Hun kandidaat Baerbock studeerde internationaal recht in Londen en zit sinds 2013 in het Duitse parlement. Ze sprak op een gezamenlijke persconferentie de ambitie uit om de volgende regering te leiden. De politica beloofde dat klimaatbeleid dan een speerpunt zal zijn.
"Ik sta voor vernieuwing, anderen zullen de status quo vertegenwoordigen", zei de politica op een persconferentie met haar collega Habeck. Die erkende dat hij ook graag lijstrekker was geworden, maar dat er uiteindelijk een keus gemaakt moest worden. En die viel op zijn collega Baerbock.
De Groenen hebben op regionaal niveau al regeringsverantwoordelijkheid genomen. Zo besturen ze deelstaat Baden-Württemberg.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft donderdag de vrijlating van Kilmar Abrego Garcia bevolen. De in El Salvador geboren man zat vast in afwachting van een mogelijke tweede uitzetting. Zijn eerdere, onterechte, uitzetting werd het middelpunt van een rel rondom het deportatiebeleid van de regering-Trump.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Hoogstwaarschijnlijk stemmen EU-lidstaten vrijdag in met het voorstel van de Europese Commissie om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Dat kan via een noodbevoegdheid die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU. Het is een eerste stap om een besluit over het gebruik van de tegoeden voor een lening aan Oekraïne te vergemakkelijken. Daarover nemen de EU-regeringsleiders op de top van volgende week een besluit.
35 minuten geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne wil de bevolking laten beslissen over het Amerikaanse voorstel dat het de resterende delen van het door Rusland opgeëiste oosten van het land opgeeft. Dat kan in een referendum of een verkiezing, zei president Volodymyr Zelensky donderdag. Oekraïne verzet zich fel tegen het afstaan van grondgebied en voert daarbij steevast aan dat de bevolking dat niet wil.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Als Oekraïne besluit verkiezingen te organiseren, dan staat de Europese Unie klaar om het land bij het verkiezingsproces te ondersteunen, zegt een woordvoerster voor buitenlandse zaken en veiligheidsbeleid van de Europese Commissie. Maar het is aan Oekraïne "en alleen aan Oekraïne", om te beslissen wanneer er verkiezingen worden gehouden, zegt ze tegen het ANP.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de president van Venezuela, Nicolás Maduro, verzekerd van de steun van Moskou. Het beleid van Maduro staat steeds meer onder druk van buitenaf, vooral van de Verenigde Staten.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Verenigde Staten hebben Europa niet te verstaan gegeven dat het al in 2027 grotendeels zichzelf moet verdedigen, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Meerdere media berichtten vorige week dat Amerikaanse functionarissen die deadline hadden genoemd, maar Rutte ontkent dat.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oekraïne en Rusland zijn dichter bij het bereiken van een vredesovereenkomst dan ooit, zei de Finse president Alexander Stubb donderdag bij een lezing aan de Universiteit van Amsterdam. "Maar we zijn er nog niet, en er kan nog van alles gebeuren."
2 uur geleden