Duitse gasvoorraad eerder dan gepland aangevuld
BERLIJN (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Duitse voorraad aardgas is zo'n twee weken eerder dan gepland aangevuld tot de vereiste 75 procent van het normale niveau. Dat meldt de Bundesnetzagentur, de toezichthouder van de energievoorziening van Duitsland. De deadline voor het aanvullen, gesteld door de waakhond, stond op 1 september. De grootste economie van de eurozone kampte als gevolg van de oorlog in Oekraïne met lage gasvoorraden.
Klaus Müller, topman van de waakhond, kondigde op Twitter aan dat de eerste fase van het aanvullingsdoel bereikt was. Op 1 oktober moet de gasvoorraad voor 85 procent gevuld zijn. 1 november moet dat 95 procent zijn.
Daarmee moeten de Duitsers het tot maart of april kunnen redden, mits de winter niet ineens heel streng wordt, er minder gas wordt gebruikt zoals afgesproken door de EU-lidstaten, en de Russen de gaskraan niet helemaal dichtdraaien. Dat is de schatting van de Duitse vereniging voor energieopslag INES.
Energiecrisis
Duitsland is in een energiecrisis geraakt doordat Rusland de gasleveringen aan het land steeds verder verlaagde sinds de invasie van Oekraïne in februari. Als reactie op de westerse sancties tegen Rusland heeft het Russische staatsgasbedrijf Gazprom de gaslevering aan Duitsland via de belangrijke pijpleiding Nord Stream 1 teruggeschroefd naar 20 procent van de capaciteit. De Duitse overheid houdt er ook rekening mee dat Moskou de gaskraan volledig dichtdraait.
Behalve Nederland heeft Rusland ook al andere landen afgesloten van gas, zoals Polen, Finland en Bulgarije. Dat komt omdat er niet in roebels betaald wordt voor de gaslevering, zoals de Russen willen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met koerswinsten gesloten. SpaceX kon op aandacht van beleggers rekenen. Het tech- en ruimtevaartbedrijf van Elon Musk heeft een overeenkomst gesloten voor de overname van landelijke licenties voor laagbandspectrum. Daarnaast werd uitgekeken naar de kwartaalcijfers van de grote Amerikaanse banken die volgende week naar buiten komen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rusland gaat diesel leveren aan de Verenigde Staten en de wereldwijde markt. Dat meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. Volgens Trump heeft hij daarover gesproken met de Russische president Vladimir Poetin. Rusland levert per direct meer dan 300.000 ton diesel, aldus Trump.
6 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het grootste deel van de olieproductie in de Golf van Mexico is stilgelegd vanwege de orkaan Isaias en veel boorplatforms zijn geëvacueerd. Volgens overheidsbureau Marine Minerals Administration is 1,5 miljoen vaten aan dagelijkse productie stilgelegd, oftewel bijna 72 procent van de totale productie in het gebied.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een nieuw slotrecord het weekend ingegaan. Staalconcern ArcelorMittal was een uitblinker in de AEX dankzij een koopadvies van de Zwitserse bank UBS. De chipbedrijven stonden bij de dalers.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van de staking in het streekvervoer op woensdag is voor vervoersbedrijven nog onduidelijk. Vakbonden FNV en CNV kondigden vrijdag aan dat buschauffeurs en machinisten in het streekvervoer een dag per week gaan staken tot aan kerst vanwege een cao-conflict. De eerste staking is woensdag en treft bedrijven als Arriva, EBS, Qbuzz, Transdev en Keolis.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Fietsmerken Batavus, KOGA en Babboe maken een doorstart. De curatoren van de failliete fietsenfabrikant Accell verkopen de rechten op de bekende Nederlandse merken aan investeringsmaatschappij Dutech. Ook het IT-platform van Accell, de Hongaarse activiteiten en mogelijk een deel van het personeel gaan mee naar de nieuwe eigenaar.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook nu de woningmarkt een afkoeling laat zien, is het verstandig om de hypotheekrenteaftrek af te schaffen. Dat heeft president van De Nederlandsche Bank (DNB) Olaf Sleijpen vrijdag gezegd op het podium van Room for Discussion bij de Universiteit van Amsterdam.
11 uur geleden