Duitse exportmachine hapert
WIESBADEN (ANP) - Duitsland voelt de afkoelende wereldeconomie in zijn export. Bedrijven in de grootste economie van Europa verkochten in oktober 0,6 procent minder aan het buitenland. Naast een dalende vraag vanuit het buitenland door de hoge inflatie spelen ook logistieke knelpunten nog mee in de dalende export.
De daling van de export is veel groter dan experts gepeild door persbureau Reuters hadden verwacht. De Duitse import daalde nog harder, met 3,7 procent. Daardoor groeide het handelsoverschot tot 6,9 miljard euro.
Duitsland exporteerde bijna 4 procent minder naar de Verenigde Staten, die nog wel de grootste afzetmarkt voor Duits goederen vormen. Ook de export naar andere landen van de Europese Unie liep terug. De uitvoer naar China bleef gelijk aan het niveau van september.
De Duitse kamer van koophandel verwacht dat de export volgend jaar met 2 procent daalt, waarmee de kans op een recessie bij de grootste handelspartner van Nederland groeit. Industrieconcern Thyssenkrupp waarschuwde vorige maand al voor een scherpe neergang van de eigen omzet en winst als gevolg van de hoge energiekosten en economische krimp in Europa.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI overweegt de ontwikkeling van geavanceerde kunstmatige intelligentie af te remmen. Bronnen van persbureau Bloomberg melden dat topman Sam Altman dat deze week tijdens een vergadering aan zijn medewerkers heeft laten weten.
16 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV zet in op een loonsverhoging van 3 tot 5,5 procent bij de nieuwe cao-onderhandelingen. Deze looneis is vergelijkbaar met de eis uit het cao-seizoen vorig jaar, toen de vakbond ging voor een verhoging van 3,5 tot 5 procent. Daarnaast wil CNV de reiskostenvergoeding verhogen naar 25 cent per kilometer in alle cao's.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn donderdag opnieuw met verliezen gesloten. De stemming op Wall Street werd gedrukt door de verder stijgende olieprijzen, waardoor de inflatiezorgen nog meer toenamen. De olieprijzen stegen meer dan 6 procent en staan nu op de hoogste niveaus sinds mei. Brentolie steeg tot 108 dollar per vat en Amerikaanse olie kost ruim 102 dollar per vat.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben toegezegd 40 miljard euro te investeren in Duitsland. Het pakket bestaat onder andere uit geld dat naar de bouw van geavanceerde datacenters gaat, maakten de landen bekend in een gezamenlijke verklaring.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse economie groeit dit jaar veel minder hard dan de regering had verwacht. Naast de hittegolven van afgelopen zomer kampt Frankrijk ook met een verslechterde koopkracht, wat drukt op de uitgaven van consumenten. Daardoor komt de groei dit jaar slechts uit op 0,4 procent, waarschuwt het nationale statistiekbureau Insee.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag opnieuw met verlies gesloten, na de stevige min een dag eerder. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar de renteverhoging van de Europese Centrale Bank (ECB) en de almaar stijgende olieprijzen, waarbij Brentolie tot ruim 106 dollar per vat steeg. Daardoor werden de inflatiezorgen nog verder aangewakkerd.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Duizenden werknemers in de metaal- en bouwsector leggen vrijdag verspreid over het land het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid, meldt vakbond FNV. De meeste stakers hebben zich aangemeld in de regio's Eindhoven en Velsen-Noord, waar respectievelijk 1500 en 1300 stakers zich hebben aangemeld. Het gaat om voorlopige aantallen.
11 uur geleden