Duitse export onverwachts gestegen, handel met Rusland minder
WIESBADEN (ANP) - De vrees dat de Duitse economie in het tweede kwartaal van dit jaar zal krimpen, is wat afgenomen. Het Duitse statistiekbureau Destatis maakte bekend dat de export van de grootste economie van Europa in april met 4,4 procent is toegenomen. De stijging was tegen de verwachtingen van kenners in en volgde op een daling van 3,3 procent een maand eerder. Ook de invoer van de belangrijkste handelspartner van Nederland nam toe. Die steeg in april met 3,1 procent. Dat laatste cijfer toont aan dat Duitsland vooralsnog de problemen in de toeleveringsketens wereldwijd het hoofd weet te bieden.
De export naar Rusland kwam als gevolg van de sancties vanwege de oorlog in Oekraïne bijna tot stilstand. Op maandbasis daalde de uitvoer met nog eens 10 procent na de daling van 60 procent in maart. Duitsland exporteerde nog maar voor een bedrag van 800 miljoen euro naar Rusland. Daartegenover werd er voor 3,7 miljard euro uit Rusland ingevoerd. Daarmee was sprake van een daling van 16,4 procent.
Volgens economen van ING lukte het Duitsland om de restricties in de toeleveringsketen en de economische gevolgen van de oorlog in Oekraïne te trotseren. "Voorlopig althans", zo klinkt het. Volgens de bank worden de orderportefeuilles voor de export wel minder. Dat komt vooral door de grote afhankelijkheid van onderdelen en materialen uit China. Dat land ging de laatste weken gebukt onder strenge coronamaatregelen die de bedrijvigheid flink in de weg zaten.
Bovendien zal de oorlog in Oekraïne de bevoorradingsketens hoogstwaarschijnlijk verder ontwrichten, verwachten de kenners. Ook is het risico volgens ING groot dat de trend van deglobalisering en hoge energie- en grondstofprijzen door de oorlog wordt versneld. De huidige opleving van de export zou daarmee ook wel eens tijdelijk kunnen zijn.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag opnieuw met winsten de handel uitgegaan. De beursdag begon nog met verliezen. Maar die werden in de loop van de sessie weggewerkt, nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu had verklaard dat Israël wil beginnen met onderhandelingen met Libanon. Daardoor hebben beleggers meer hoop gekregen dat het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zal standhouden.
3 uur geledenFORT WORTH (ANP/AFP) - American Airlines heeft aangekondigd dat het de vluchten naar Venezuela zo snel mogelijk wil hervatten, mogelijk al op 30 april. Daarmee wordt het de eerste Amerikaanse luchtvaartmaatschappij die terugkeert naar het land sinds Washington de Venezolaanse leider Nicolás Maduro begin dit jaar gevangen heeft genomen.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - Tesla werkt aan de ontwikkeling van een kleinere en goedkopere elektrische SUV. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Volgens de bronnen gaat het om een geheel nieuw model en niet om een variant van Tesla's Model 3 of Y.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Europese Bank voor Wederopbouw en Ontwikkeling (EBWO) investeert dit jaar 5 miljard euro in het herstel van landen die getroffen zijn door de oorlog in het Midden-Oosten. Daarbij gaat het om Irak, Jordanië, Libanon, de Westelijke Jordaanoever en Gaza "en geraakte buureconomieën" als Egypte, Turkije, Armenië en Azerbeidzjan.
5 uur geledenATHENE (ANP/AFP) - De eerste niet-Iraanse olietanker sinds het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran is donderdag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt de website MarineTraffic, die de locatiegegevens van schepen bijhoudt.
6 uur geledenNYON (ANP/BLOOMBERG) - Nike is in exclusieve onderhandelingen om de wedstrijdballen te maken die gebruikt worden in de mannenedities van de Champions League en andere Europese voetbaltoernooien voor clubs. Daarmee neemt het Amerikaanse sportkledingconcern mogelijk een contract over dat zijn Duitse rivaal Adidas al een kwart eeuw in handen heeft.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.
8 uur geleden