Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse export daalt opnieuw door toeleveringsproblemen

Duitse export daalt opnieuw door toeleveringsproblemen

WIESBADEN (ANP/DPA) - De uitvoer van de grootste economie van de eurozone daalde in september voor de tweede maand op rij. De problemen in de toeleveringsketens en materiaaltekorten blijven de Duitse exporteurs onder druk zetten, komt naar voren uit de handelscijfers van het Duitse federale statistiekbureau. Economen van ING verwachten pas een herstel van de export in de loop van 2022.

Door problemen in de logistiek en tekorten aan grondstoffen in fabrieken daalde de Duitse export met 0,7 procent op maandbasis, na een daling met 1,2 procent in augustus. Die afname in augustus was de eerste sinds april 2020, toen de wereldeconomie vrijwel tot stilstand kwam vanwege de eerste golf van de coronapandemie. De import nam daarentegen in september toe met 0,1 procent op maandbasis.

De door de pandemie veroorzaakte problemen hebben geleid tot wereldwijde tekorten aan onderdelen, zoals halfgeleiders, hout en kunststoffen. De productie in belangrijke sectoren van de Duitse economie, zoals de auto-industrie, wordt daardoor beperkt.

Industriële productie

Uit een enquête van het economische onderzoeksinstituut Ifo bleek eind oktober al dat Duitse exporteurs minder positief zijn geworden over de toekomst vanwege de wereldwijde leveringsproblemen en tekorten. De index die de verwachtingen van Duitse exporteurs meet, zakte in oktober naar het laagste niveau sinds februari. Ook heeft de Duitse regering de prognose voor de economische groei dit jaar verlaagd van 3,5 procent naar 2,6 procent.

Volgens economen van ING vormt de aanhoudende daling van de export een verder bewijs dat de groei van de Duitse economie vooral wordt aangejaagd door de consumentenuitgaven en de overheidsbestedingen. "Fricties in de toeleveringsketen hebben de Duitse export ingehaald deze zomer. De export, die nog steeds een belangrijke groeimotor was in het tweede kwartaal, lijkt in het derde kwartaal een rem op de groei te zetten."

De economen stellen dat de industriële productie in Duitsland eerst weer moet aantrekken voordat ook de export weer kan stijgen. Een eerste herstel van de industriële productie verwachten ze in het vierde kwartaal, maar voor een echt herstel van de productie en de export moeten eerst de problemen in de toeleveringsketen worden opgelost. En dat zal volgens hen pas in de loop van 2022 gebeuren.

Meer uit Financieel

Tesla maakt minder winst ondanks hogere omzet

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het afgelopen kwartaal iets minder winst geboekt, ondanks dat de omzet en verkopen zijn gestegen. Volgens de elektrische autofabrikant van Elon Musk werd de winstgevendheid geraakt door onder meer een lagere gemiddelde verkoopprijs van zijn voertuigen.

3 uur geleden
Google-eigenaar ziet cloudomzet flink stijgen en boekt meer winst

MOUNTAIN VIEW (ANP) - Het moederbedrijf van Google heeft het afgelopen kwartaal fors meer verdiend aan zijn cloudactiviteiten. Alphabet profiteerde van een versnelde omzetgroei van Google Cloud dankzij een grote vraag naar AI-infrastructuur en AI-oplossingen. Ook boekte Alphabet een fors hogere nettowinst.

4 uur geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van bedrijfsresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met minnen de handel uitgegaan. Beleggers deden het rustig aan in aanloop naar de kwartaalresultaten van bedrijven die later deze week bekend worden gemaakt. Zo komen de elektrische autofabrikant Tesla, techbedrijf IBM en Alphabet, het moederbedrijf van Google, na de slotbel op Wall Street met cijfers.

5 uur geleden
Brussel keurt grote overname Warner Bros. onder voorwaarden goed

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft onder voorwaarden goedkeuring gegeven aan de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance ter waarde van 110 miljard dollar. Daarmee is het samengaan van de twee grote Amerikaanse entertainmentconcerns een stap dichterbij gekomen.

7 uur geleden
D-reizen en Prijsvrij annuleren reizen na aangescherpt advies

DEN BOSCH (ANP) - D-reizen en Prijsvrij Vakanties annuleren alle reizen van en naar landen waarvoor het ministerie van Buitenlandse Zaken het reisadvies heeft aangescherpt. Omdat de veiligheidssituatie is verslechterd, zijn de reisadviezen voor Qatar, Jordanië, Saudi-Arabië, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten en delen van Oman oranje. "Voor reizigers die zich momenteel in een van deze landen bevinden, zetten wij ons in om hen zo spoedig mogelijk terug te halen", melden Prijsvrij en dochtermerk D-reizen.

7 uur geleden
Staat is klaar met afbouwen belang in ABN AMRO naar 20,5 procent

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat is voorlopig klaar met het afbouwen van zijn belang in ABN AMRO. De bank en de Stichting administratiekantoor beheer financiële instellingen (NLFI) melden dat die laatste organisatie een belang van 20,5 procent blijft houden in de vorm van certificaten van aandelen ABN AMRO.

8 uur geleden
Duitse media: Porsche schrapt nog eens duizenden banen

BERLIJN (ANP/RTR) - Porsche is van plan om nog eens duizenden banen te schrappen, melden Duitse media. Dat komt bovenop de duizenden ontslagen die de Duitse autofabrikant eerder al had aangekondigd.

8 uur geleden