Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse economie verliest 60 miljard euro door energiecrisis

Duitse economie verliest 60 miljard euro door energiecrisis

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse economie lijdt dit jaar bijna 60 miljard euro schade als gevolg van de hoge energieprijzen. Dat bedrag kan volgend jaar oplopen tot 100 miljard euro, zei de Duitse minister van Economische Zaken Robert Habeck op een congres van werkgeversorganisatie Bundesverband der Deutschen Industrie (BDI).

Duitsland was een grote importeur van aardgas uit Rusland, maar nu dat land de gaskraan steeds verder dichtdraait, moeten gasimporteurs de brandstof elders tegen veel hogere prijzen inkopen. De miljardenschade staat volgens Habeck gelijk aan 2 procent van het Duitse bruto binnenlands product.

Naast het verlies van goedkoop gas uit Rusland moeten Duitsers het ook stellen met minder elektriciteit die kerncentrales in buurland Frankrijk opwekken. Veel reactoren liggen door onverwacht lang onderhoud stil, waardoor Frankrijk in plaats van netto-exporteur een netto-importeur van stroom is geworden. "Het geld ontbreekt overal, in verscheidene sectoren en in de kern van de Duitse economie", zei Habeck.

Reddingspakket

De minister pleitte er in het Duitse parlement voor om een groot reddingspakket op te zetten voor bedrijven die door de hoge energierekening in de problemen komen. De grootste economie van Europa zette eerder een speciaal defensiefonds van 100 miljard euro op. Wat Habeck betreft zou de grootste economie van Europa op dezelfde manier de energiecrisis te lijf moeten gaan.

De minister is lid van de Groenen. Die coalitiepartij is voorstander van hogere staatsschulden of belastingen voor de financiering van een vangnet voor grote energieleveranciers. Dat is tegen de zin van de liberale FDP, die ook in de coalitie met de Groenen en de SPD zit. Een mogelijk compromis zou via de staatsinvesteringsbank KfW kunnen komen. Die kan mogelijk leningen verstrekken aan energiebedrijven waar de overheid garant voor staat.

Uniper

Daarnaast heeft Duitsland in 2008 een Economisch Stabilisatiefonds opgezet. Daarvan werd tijdens de coronacrisis een derde gebruikt, maar er zit nog 67 miljard euro in kas. Om het geld te kunnen gebruiken voor noodhulp aan Duitse energiebedrijven moet de begrotingscommissie van de Bondsdag instemmen met een wetswijziging.

Woensdag nationaliseerde Duitsland de grote energieleverancier Uniper wegens de aanhoudende verliezen door de gascrisis. In totaal gaf Berlijn 29 miljard euro uit voor de redding van het bedrijf. Het Duitse ministerie van Economische Zaken poogt ook SEFE, de voormalige Duitse tak van het Russische Gazprom, voor een bankroet te behoeden.

Meer uit Financieel

VS slaan alarm over vermeende diefstal AI-kennis door China

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.

8 uur geleden
VS leggen Chinese raffinaderij sancties op om inkoop Iraanse olie

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.

9 uur geleden
Analisten: beleggers zien oorlog Midden-Oosten als koopkans

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.

11 uur geleden
Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

21 uur geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

21 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

23 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

23 uur geleden