Duitse economie sterker gekrompen dan verwacht
WIESBADEN (ANP) - De economie van Duitsland is in het tweede kwartaal sterker gekrompen dan verwacht. Volgens het Duitse federale statistiekbureau Destatis daalde het bruto binnenlands product (bbp) van de grootste economie van Europa 0,3 procent ten opzichte van het eerste kwartaal. Een eerdere raming ging uit van 0,1 procent krimp.
Vooral de Duitse industrie produceerde minder dan eerder werd aangenomen, meldt Destatis. In het eerste kwartaal van 2025 groeide de economie van Duitsland, de belangrijkste handelspartner van Nederland, nog met 0,3 procent.
Destatis meldt dat de investeringen en de export in het tweede kwartaal duidelijk zijn gedaald. Consumenten gaven juist meer uit, vooral aan eten en drinken.
Importheffingen
De Duitse economie steunt sterk op de export en voelt daardoor sterk de invloed van de Amerikaanse importheffingen. ING-econoom Carsten Brzeski wijst erop dat de groei in de eerste maanden van het jaar extra sterk was doordat importeurs in de VS voorraden aanlegden om hogere importbelastingen voor te zijn. Het tegenovergestelde effect deed zich voor in het tweede kwartaal, door een veel zwakkere export.
Brzeski voorspelt dat de Duitse economie ook de rest van dit jaar nog te lijden heeft onder de importheffingen van de VS. "Terwijl de financiële markten ongevoelig lijken te zijn geworden voor aankondigingen van importheffingen, moeten we niet vergeten dat de negatieve gevolgen zich over een langere periode geleidelijk doen voelen", schrijft hij. De econoom houdt er rekening mee dat de 'Mittelstand', de term voor een groep sterk gespecialiseerde middelgrote bedrijven in Duitsland, daar de meeste last van krijgt. In vergelijking met grote concerns kunnen zij minder gemakkelijk hun productie verplaatsen.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs is maandagochtend op de toonaangevende Amsterdamse gasbeurs gestegen tot meer dan 97 euro per megawattuur. Net als ruwe olie is aardgas de afgelopen tijd fors duurder geworden door het escalerende geweld in het Midden-Oosten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag met een klein verlies begonnen. Beleggers maken zich op voor een drukke beursweek met rentebesluiten van de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve. Ook komen grote Amerikaanse techbedrijven als Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Amazon en Intel met cijfers. In Amsterdam openen AEX-bedrijven als ASMI, Adyen, Heineken, KPN, Unilever, ING en Shell deze week de boeken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PostNL kan volgend jaar nog niet overstappen op bezorging van de post in drie werkdagen. Dat voorziet topman Pim Berendsen. In Den Haag kreeg het bedrijf eerder al de toezegging dat het in juli volgend jaar 72 uur mag gaan doen over het bezorgen van brieven en kaarten. Dat laatste moet echter nog wettelijk worden vastgelegd en Berendsen ziet dat op korte termijn niet gebeuren.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De grote hotelketen Fletcher Hotels wordt overgenomen door Sunday PropTech, een internationale hoteloperator en vastgoedeigenaar van premium hotels. Fletcher meldt dat er overeenstemming is bereikt over de overname van 100 procent van Fletcher van eigenaar Egeria en het management van Fletcher.
2 uur geledenSÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de Braziliaanse beurs maken zich op voor zware koersverliezen na de verrassende overwinning van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva in de presidentsverkiezingen. Lula versloeg zondag de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, aan wie veel beleggers de voorkeur gaven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Producten van A-merken zijn het afgelopen jaar opnieuw duurder geworden in de supermarkt, meldt de Consumentenbond. Voor budgetmerken, waaronder huismerken, hoefden consumenten juist minder geld neer te leggen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders ontvangen fors minder pakketjes uit Azië sinds de invoering van strengere Europese regels voor e-commercezendingen van buiten de EU op 1 juli. Dat merkt PostNL, dat de hoeveelheid internationale pakketjes, waaronder pakketjes van bekende webwinkels als Shein en Temu, afgelopen kwartaal bijna 32 procent zag terugvallen.
3 uur geleden