Duitse economie op de rand van een recessie, verdere krimp dreigt
DEN HAAG (ANP) - Duitsland bevindt zich op de rand van een recessie. De Duitse economie groeide afgelopen kwartaal maar met 0,1 procent, waardoor een recessie net is vermeden. Toch dreigt verdere krimp.
Economen spreken doorgaans van een technische recessie als de economie van een land twee kwartalen op rij krimpt. In Duitsland kromp de economie in het tweede kwartaal met 0,3 procent. De groei van 0,1 procent in het derde kwartaal is zo gering, dat macro-econoom Carsten Brzeski van ING denkt dat in de winter een recessie dreigt.
Duitsland heeft het al langer economisch zwaar, onder andere door toenemende concurrentie van China. Zo kondigde Volkswagen, het grootste bedrijf van Duitsland qua omzet, in oktober aan dat het ten minste drie fabrieken in Duitsland wil sluiten en tienduizenden mensen wil ontslaan.
Instabiele politiek
Bovenop de zwakke economie komt de instabiele politieke situatie in Duitsland. De Duitse regeringspartij FDP trok eerder deze maand al zijn ministers terug uit de coalitie, waardoor het kabinet is gevallen. Duitsers moeten daarom op 23 februari weer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen.
Het verwachte economische beleid van de Verenigde Staten gaat de Duitse economie waarschijnlijk ook negatief beïnvloeden. Donald Trump wil hoge importheffingen en meer belastingvoordelen voor Amerikaanse bedrijven invoeren. Dat kan volgens Brzeski ten koste gaan van de concurrentiepositie van Duitsland. Volgens de econoom hangt de economische toekomst van Duitsland vooral af van de nieuwe regering en wat die gaat doen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben een mogelijke maas in de exportbeperkingen van geavanceerde chips naar China na ongeveer een jaar gedicht. Bedrijven konden ondanks die restricties mogelijk alsnog 's werelds geavanceerdste chips van bijvoorbeeld Nvidia of AMD uitvoeren naar Chinese entiteiten buiten dat land.
37 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde maandag tot de grootste dalers in de AEX-index, met een min van 1,8 procent. Het muziekconcern, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, heeft het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman verworpen. Volgens UMG is het bod van 56 miljard euro veel te laag.
44 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Nederlands enige drijvende terminal voor vloeibaar aardgas (lng) blijft waarschijnlijk nog tot 2036 in de Eemshaven liggen. Eigenaren Gasunie en Vopak hebben hierover een zogeheten conditionele investeringsbeslissing genomen, nadat het kabinet onlangs al met de nodige toezeggingen kwam.
57 minuten geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips en grafische processors Nvidia komt met een nieuwe chip die de dominantie van Intel in de pc-wereld moet doorbreken. Hiermee waagt het Amerikaanse concern, tegenwoordig de grote speler als het gaat om AI-chips, opnieuw een poging op de markt voor pc-processors. Een eerdere poging ruim tien jaar geleden mislukte.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Nederlanders hebben de afgelopen maand iets minder hypotheken aangevraagd, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN). Ondanks de afname was het op maart na de drukste maand van het jaar tot nu toe. Toen haalden veel mensen hun hypotheekaanvraag naar voren, omdat ze er rekening mee hielden dat de hypotheekrentes zouden stijgen door geopolitieke onrust.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De horeca heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 2,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet van de sector laat daarmee al twintig kwartalen op rij een groei zien. Het laatste kwartaal waarin de omzet van de horeca kromp, was het eerste kwartaal van 2021 toen er nog coronamaatregelen golden. De omzetgroei in het eerste kwartaal van 2026 is wel de kleinste groei in de afgelopen vijf jaar.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De Nederlandse industrie heeft afgelopen maand de grootste toename in productieomvang doorgemaakt in ruim vier jaar. De instroom van nieuwe orders hield echter grotendeels verband met paniekaankopen van klanten door verstoringen in de toeleveringsketens door de oorlog in het Midden-Oosten, meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi). Volgens de organisatie gebeurde het dat bedrijven orders eerder plaatsten om voorspelde prijsstijgingen voor te blijven.
2 uur geleden