Duitse economie kromp eind 2024 sterker dan verwacht
WIESBADEN (ANP/DPA) - De Duitse economie is in het laatste kwartaal van vorig jaar sterker gekrompen dan verwacht. Het bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, daalde van oktober tot en met december met 0,2 procent. Dat komt naar voren uit definitieve cijfers van het Duitse federale statistiekbureau Destatis, dat eerder deze maand op basis van voorlopige cijfers een daling van 0,1 procent meldde.
Volgens het statistiekbureau was de export aanzienlijk lager dan in het voorgaande kwartaal, hoewel de uitgaven van consumenten en overheid wel stegen. Over heel 2024 kromp de Duitse economie met 0,2 procent, in lijn met de cijfers die eerder werden gemeld. Dat betekent dat de grootste economie van Europa voor het tweede jaar op rij is gekrompen. Het is voor het eerst in ruim twintig jaar dat er sprake is van twee opeenvolgende jaren van krimp in Duitsland.
De Duitse regering stelde de verwachting voor de economische groei voor dit jaar woensdag nog fors naar beneden bij. Waar eerder werd uitgegaan van een groei van 1,1 procent, is dat nu nog 0,3 procent. De Duitse economie worstelt al langer met problemen in onder meer de omvangrijke auto-industrie, een zwakke export naar China en consumenten die door de hoge inflatie en dure energieprijzen minder uitgeven. Daarnaast zorgt de val van de regeringscoalitie voor politieke onzekerheid.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.
3 uur geledenCHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.
6 uur geledenMIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.
7 uur geleden