Duitse economie krimpt in 2024 voor het tweede jaar op rij
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie is in 2024 voor het tweede jaar op rij gekrompen. De grootste economie van Europa kromp met 0,2 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In 2023 liet de belangrijkste handelspartner van Nederland al een krimp zien van 0,3 procent. De laatste keer dat de Duitse economie twee opeenvolgende jaren kromp was in 2002-2003.
Economen hadden voor heel 2024 ook gerekend op een krimp met 0,2 procent. Het is de tweede keer sinds 1950 dat de Duitse economie twee jaren op rij is gekrompen. Destatis maakte ook een schatting voor het vierde kwartaal van 2024 bekend. In het laatste kwartaal van vorig jaar daalde het Duitse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, met 0,1 procent vergeleken met een kwartaal eerder. Economen hadden hier gerekend op een groei met 0,1 procent.
De Duitse economie is het afgelopen jaar grotendeels stilgevallen. Na een marginale groei in het eerste kwartaal daalde deze in het tweede kwartaal en groeide deze slechts licht in het derde kwartaal. Duitsland kampt onder meer met afnemende vraag uit China en een stijging van het aantal faillissementen. De vooruitzichten voor de Duitse export zijn ook somber, gezien de problemen in de belangrijke autosector en chemische industrie. De zwakke consumentenvraag en de hoge energieprijzen worden ook gezien als een belemmering voor de Duitse economie in 2025.
Verwachtingen
De Bundesbank verlaagde in december al de verwachtingen voor de Duitse economie. De centrale bank voorziet voor dit jaar een groei van slechts 0,2 procent. Eerder rekende de Bundesbank nog op een groei van 1,1 procent in het nieuwe jaar. Ook waarschuwde de centrale bank voor een mogelijke nieuwe krimp in 2025 als de Verenigde Staten onder president Donald Trump importtarieven gaan invoeren op Europese goederen. Als Duitsland inderdaad in 2025 voor het derde jaar op rij krimpt, zou dat voor het eerst zijn sinds de Tweede Wereldoorlog.
Bovenop de zwakke economie komt de instabiele politieke situatie in Duitsland. De Duitse regeringspartij FDP trok in november zijn ministers terug uit de coalitie, waardoor het kabinet is gevallen. Duitsers moeten daarom op 23 februari weer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen. Daarmee blijft de woningbouw achterlopen bij de plannen van het kabinet en lukt het niet om het woningtekort echt in te lopen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump maakt vrijdagochtend (lokale tijd) zijn kandidaat bekend voor de opvolging van Jerome Powell als voorzitter van de Federal Reserve. Powells termijn loopt in mei af. "Ik zal morgenochtend de nieuwe voorzitter van de Fed bekendmaken", zei Trump in het Kennedy Center in Washington. Eerder had Trump gezegd pas volgende week een kandidaat te nomineren.
3 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple heeft in het afgelopen kwartaal, met de belangrijke feestdagenperiode, een recordomzet behaald dankzij een zeer sterke verkoop van de nieuwe iPhone 17. Volgens het Amerikaanse technologieconcern kwam de omzet uit op 143,8 miljard dollar. Dat is 16 procent meer dan een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Amazon voert gesprekken met OpenAI over een investering van 50 miljard dollar in het moederbedrijf van ChatGPT. Dat meldt zakenkrant The Wall Street Journal op basis van bronnen. OpenAI zou in totaal 100 miljard dollar aan nieuw kapitaal willen ophalen voor verdere groei.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, was donderdag een uitblinker op de aandelenbeurzen in New York na goed ontvangen cijfers. Ook Microsoft opende de boeken, maar die resultaten vielen beleggers op Wall Street tegen en het aandeel ging hard omlaag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
10 uur geleden