Duitse economie krimpt in 2023 voor het eerst sinds corona
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie is vorig jaar voor het eerst gekrompen sinds de coronapandemie. De grootste economie van de eurozone kromp in 2023 met 0,3 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In 2022 groeide de Duitse economie nog met 1,8 procent. De laatste keer dat de belangrijkste handelspartner van Nederland een krimp liet zien was tijdens de coronapandemie in 2020. In dat jaar kromp de Duitse economie met 3,8 procent.
De voorlopige cijfers bevatten volgens Destatis ook een "zeer vroege schatting" voor het vierde kwartaal van 2023. Daaruit blijkt dat het Duitse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, in het laatste kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent is gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. In het derde kwartaal van 2023 was er sprake van een herziene stagnatie ofwel nulgroei. Eerder was voor het derde kwartaal een krimp met 0,1 procent op kwartaalbasis gemeld.
De Duitse Bundesbank had al aangegeven dat de economie in het vierde kwartaal waarschijnlijk een krimp zou laten zien. Daarmee leek Duitsland af te stevenen op een technische recessie, ofwel twee kwartalen van krimp op rij. Door de herziene nulgroei in het derde kwartaal lijkt Duitsland een recessie voorlopig te vermijden.
Gevolgen inflatie en hoge rente
Duitsland kampte in 2023 met een zwakke buitenlandse vraag. Daardoor haperde de exportmotor en de industrie van de Duitse economie. Ook kampten consumenten en bedrijven met de hoge inflatie en gestegen rente, die een impact hadden op de uitgaven en investeringen.
Vanaf begin 2024 zal de groei van de Duitse economie volgens de Bundesbank weer licht toenemen en geleidelijk aan snelheid winnen. De Duitse centrale bank verlaagde onlangs wel zijn groeivoorspelling voor dit jaar van 1,2 procent naar 0,4 procent. Voor 2025 en 2026 wordt gerekend op een groei van respectievelijk 1,2 en 1,3 procent.
Krimp in 2024
ING-econoom Carsten Brzeski is somberder gestemd over de Duitse economie dit jaar. Hij acht de kans op een nieuwe economische krimp in 2024 "groot". "Het zou de eerste keer sinds het begin van de jaren 2000 zijn dat Duitsland een recessie van twee jaar doormaakt, ook al zou het slechts een oppervlakkige recessie kunnen zijn", aldus Brzeski.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP) - Vertegenwoordigers uit het Duitse bedrijfsleven bezoeken binnenkort een economisch forum in de Russische stad Sint-Petersburg, na vier jaar afwezigheid door de oorlog in Oekraïne. Dat meldt het Duitse persbureau dpa.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbonden en werkgevers tasten af of zij samen, buiten het kabinet om, oplossingen kunnen bedenken voor de arbeidsmarkt en de economie. Dat bevestigen ingewijden zondag na berichtgeving door De Telegraaf.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie overweegt een tijdelijke bevriezing van het prijsplafond voor Russische olie nu de oorlog in het Midden-Oosten de vierde maand ingaat. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dit om te voorkomen dat de sanctiemaatregel tegen Rusland aan kracht verliest door de gestegen olieprijzen.
7 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft dit weekend gewaarschuwd dat het "resoluut" zal terugslaan als de Europese Unie met nieuwe beperkende handelsmaatregelen komt. De uitspraak is een reactie op een conclusie van de Europese Commissie op vrijdag dat de huidige handelsrelatie met China niet houdbaar is.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
1 dag geleden