Duitse economie krimpt in 2023 voor het eerst sinds corona
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie is vorig jaar voor het eerst gekrompen sinds de coronapandemie. De grootste economie van de eurozone kromp in 2023 met 0,3 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In 2022 groeide de Duitse economie nog met 1,8 procent. De laatste keer dat de belangrijkste handelspartner van Nederland een krimp liet zien was tijdens de coronapandemie in 2020. In dat jaar kromp de Duitse economie met 3,8 procent.
De voorlopige cijfers bevatten volgens Destatis ook een "zeer vroege schatting" voor het vierde kwartaal van 2023. Daaruit blijkt dat het Duitse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, in het laatste kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent is gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. In het derde kwartaal van 2023 was er sprake van een herziene stagnatie ofwel nulgroei. Eerder was voor het derde kwartaal een krimp met 0,1 procent op kwartaalbasis gemeld.
De Duitse Bundesbank had al aangegeven dat de economie in het vierde kwartaal waarschijnlijk een krimp zou laten zien. Daarmee leek Duitsland af te stevenen op een technische recessie, ofwel twee kwartalen van krimp op rij. Door de herziene nulgroei in het derde kwartaal lijkt Duitsland een recessie voorlopig te vermijden.
Gevolgen inflatie en hoge rente
Duitsland kampte in 2023 met een zwakke buitenlandse vraag. Daardoor haperde de exportmotor en de industrie van de Duitse economie. Ook kampten consumenten en bedrijven met de hoge inflatie en gestegen rente, die een impact hadden op de uitgaven en investeringen.
Vanaf begin 2024 zal de groei van de Duitse economie volgens de Bundesbank weer licht toenemen en geleidelijk aan snelheid winnen. De Duitse centrale bank verlaagde onlangs wel zijn groeivoorspelling voor dit jaar van 1,2 procent naar 0,4 procent. Voor 2025 en 2026 wordt gerekend op een groei van respectievelijk 1,2 en 1,3 procent.
Krimp in 2024
ING-econoom Carsten Brzeski is somberder gestemd over de Duitse economie dit jaar. Hij acht de kans op een nieuwe economische krimp in 2024 "groot". "Het zou de eerste keer sinds het begin van de jaren 2000 zijn dat Duitsland een recessie van twee jaar doormaakt, ook al zou het slechts een oppervlakkige recessie kunnen zijn", aldus Brzeski.
Meer uit Financieel
FRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel, bekend van merken als Flexa, Sikkens en Dulux, heeft begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams afgewezen. AkzoNobel is bezig met een fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems en gaat daarmee door.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft niet te maken met een brandstoftekort, ondanks dat een vlucht van de luchtvaartmaatschappij dinsdag van Paramaribo naar Schiphol moest uitwijken naar Frans-Guyana. Dat laat een woordvoerster weten.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG/DPA) - Reizigers hoeven zich deze zomer geen zorgen te maken over een tekort aan vliegtuigbrandstof. Dat zegt topman Stefan Schulte van Frankfurt Airport in een interview met de Duitse krant Handelsblatt. Door de oorlog in het Midden-Oosten en de blokkade van de Straat van Hormuz is er minder kerosine beschikbaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen van 75 jaar en ouder betalen steeds vaker met een pinpas aan de kassa. Dat blijkt uit een jaarlijks onderzoek van Betaalvereniging Nederland en De Nederlandsche Bank (DNB). Ook bij overboekingen aan vrienden en familie stijgt het aantal elektronische betalingen fors.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets hoger geopend, na de verliesbeurt een dag eerder. AkzoNobel was een opvallende stijger op het Damrak. Het verfconcern, dat gaat fuseren met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems, verwierp onlangs een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams. Volgens AkzoNobel, bekend van merken als Dulux, Sikkens en Flexa, wordt doorgegaan met de fusie met Axalta.
5 uur geleden