Duitse economie krimpt in 2023 voor het eerst sinds corona
WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie is vorig jaar voor het eerst gekrompen sinds de coronapandemie. De grootste economie van de eurozone kromp in 2023 met 0,3 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In 2022 groeide de Duitse economie nog met 1,8 procent. De laatste keer dat de belangrijkste handelspartner van Nederland een krimp liet zien was tijdens de coronapandemie in 2020. In dat jaar kromp de Duitse economie met 3,8 procent.
De voorlopige cijfers bevatten volgens Destatis ook een "zeer vroege schatting" voor het vierde kwartaal van 2023. Daaruit blijkt dat het Duitse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, in het laatste kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent is gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. In het derde kwartaal van 2023 was er sprake van een herziene stagnatie ofwel nulgroei. Eerder was voor het derde kwartaal een krimp met 0,1 procent op kwartaalbasis gemeld.
De Duitse Bundesbank had al aangegeven dat de economie in het vierde kwartaal waarschijnlijk een krimp zou laten zien. Daarmee leek Duitsland af te stevenen op een technische recessie, ofwel twee kwartalen van krimp op rij. Door de herziene nulgroei in het derde kwartaal lijkt Duitsland een recessie voorlopig te vermijden.
Gevolgen inflatie en hoge rente
Duitsland kampte in 2023 met een zwakke buitenlandse vraag. Daardoor haperde de exportmotor en de industrie van de Duitse economie. Ook kampten consumenten en bedrijven met de hoge inflatie en gestegen rente, die een impact hadden op de uitgaven en investeringen.
Vanaf begin 2024 zal de groei van de Duitse economie volgens de Bundesbank weer licht toenemen en geleidelijk aan snelheid winnen. De Duitse centrale bank verlaagde onlangs wel zijn groeivoorspelling voor dit jaar van 1,2 procent naar 0,4 procent. Voor 2025 en 2026 wordt gerekend op een groei van respectievelijk 1,2 en 1,3 procent.
Krimp in 2024
ING-econoom Carsten Brzeski is somberder gestemd over de Duitse economie dit jaar. Hij acht de kans op een nieuwe economische krimp in 2024 "groot". "Het zou de eerste keer sinds het begin van de jaren 2000 zijn dat Duitsland een recessie van twee jaar doormaakt, ook al zou het slechts een oppervlakkige recessie kunnen zijn", aldus Brzeski.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV schorten de stakingen bij DHL Express op voor nieuw overleg in het cao-conflict bij het bedrijf. In de afgelopen tijd waren er vier 24-uursstakingen bij meerdere vestigingen van DHL Express. Volgens de bonden heeft de directie nu nieuwe toezeggingen gedaan.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Door het verbod op de verkoop van tabak in supermarkten, minisupers en nachtwinkels per 1 juli 2024 was het aantal rokers aan het einde van dat jaar naar schatting met 23.000 gedaald. Dat meldt SEO Economisch Onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers neer op een daling van circa 1 procent van het totaal aantal mensen dat rookt in Nederland.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met verlies gesloten. Ook de beurzen elders in Europa lieten rode cijfers zien door onzekerheid bij beleggers over de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten. De olieprijzen gingen weer flink omhoog.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties opgeheven voor een aantal bedrijven uit Belarus, waaronder grote producenten van de voor kunstmest belangrijke grondstof potas. Daarnaast geeft het Amerikaanse ministerie van Financiën toestemming om weer zaken te doen met de Belarussische staatsbank Belinvestbank. De bedrijven belandden eerder op de Amerikaanse sanctielijst vanwege de steun van Belarus aan de Russische inval in Oekraïne.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse Bondsdag heeft een wet aangenomen die de sterke stijging van brandstofprijzen moet beteugelen. Vanaf april mogen tankstations enkel een keer per dag, rond het middaguur, hun prijzen verhogen. Prijzen verlagen mag de hele dag door. Overtredingen kunnen bestraft worden met boetes tot 100.000 euro.
2 uur geledenNICOSIA (ANP/DPA/AFP) - De regering van Cyprus komt met een steunpakket van in totaal 200 miljoen euro voor huishoudens, boeren en de toeristische sector vanwege de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om tijdelijke verlagingen van de btw op levensmiddelen en stroom, een verlaging van de brandstofaccijns en subsidies aan boeren en hotels.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kijkt of het de hulp aan passagiers met een beperking zelf gaat uitvoeren, in plaats van die hulp uit te besteden aan andere bedrijven. Dat meldt een woordvoerster van de luchthaven donderdag, na kritiek van vakbond FNV.
4 uur geleden