Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Duitse economie krimpt in 2023 voor het eerst sinds corona

Duitse economie krimpt in 2023 voor het eerst sinds corona

WIESBADEN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie is vorig jaar voor het eerst gekrompen sinds de coronapandemie. De grootste economie van de eurozone kromp in 2023 met 0,3 procent vergeleken met een jaar eerder, meldt het Duitse statistiekbureau Destatis op basis van voorlopige cijfers. In 2022 groeide de Duitse economie nog met 1,8 procent. De laatste keer dat de belangrijkste handelspartner van Nederland een krimp liet zien was tijdens de coronapandemie in 2020. In dat jaar kromp de Duitse economie met 3,8 procent.

De voorlopige cijfers bevatten volgens Destatis ook een "zeer vroege schatting" voor het vierde kwartaal van 2023. Daaruit blijkt dat het Duitse bruto binnenlands product (bbp), de maatstaf voor economische groei, in het laatste kwartaal van vorig jaar met 0,3 procent is gedaald vergeleken met een kwartaal eerder. In het derde kwartaal van 2023 was er sprake van een herziene stagnatie ofwel nulgroei. Eerder was voor het derde kwartaal een krimp met 0,1 procent op kwartaalbasis gemeld.

De Duitse Bundesbank had al aangegeven dat de economie in het vierde kwartaal waarschijnlijk een krimp zou laten zien. Daarmee leek Duitsland af te stevenen op een technische recessie, ofwel twee kwartalen van krimp op rij. Door de herziene nulgroei in het derde kwartaal lijkt Duitsland een recessie voorlopig te vermijden.

Gevolgen inflatie en hoge rente

Duitsland kampte in 2023 met een zwakke buitenlandse vraag. Daardoor haperde de exportmotor en de industrie van de Duitse economie. Ook kampten consumenten en bedrijven met de hoge inflatie en gestegen rente, die een impact hadden op de uitgaven en investeringen.

Vanaf begin 2024 zal de groei van de Duitse economie volgens de Bundesbank weer licht toenemen en geleidelijk aan snelheid winnen. De Duitse centrale bank verlaagde onlangs wel zijn groeivoorspelling voor dit jaar van 1,2 procent naar 0,4 procent. Voor 2025 en 2026 wordt gerekend op een groei van respectievelijk 1,2 en 1,3 procent.

Krimp in 2024

ING-econoom Carsten Brzeski is somberder gestemd over de Duitse economie dit jaar. Hij acht de kans op een nieuwe economische krimp in 2024 "groot". "Het zou de eerste keer sinds het begin van de jaren 2000 zijn dat Duitsland een recessie van twee jaar doormaakt, ook al zou het slechts een oppervlakkige recessie kunnen zijn", aldus Brzeski.

Meer uit Financieel

ING verwacht kleine daling in verkoop nieuwe auto's

AMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.

4 uur geleden
Elon Musks ruimtebedrijf SpaceX neemt zijn AI-startup xAI over

HAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.

7 uur geleden
Minder omzet en winst in 2025 voor Eindhovense chipfabrikant NXP

EINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.

7 uur geleden
Wall Street sluit hoger na goede industriële productiecijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.

8 uur geleden
Ørsted mag verder met bouwen groot windpark voor kust New York

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.

10 uur geleden
KLM gaat onder herbenoemde Rintel kosten sneller verlagen

AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.

12 uur geleden
VS en India akkoord over handelsdeal, meldt Trump

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.

12 uur geleden